| anonim_4396 a întrebat:

Logodnica cu prietenele la mare o saptamana in vara! Eu nu sunt de acord! Iar ea deja a cumparat biletele de avion fara sa tina cont de parerea mea! Cum ati proceda voi?

37 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

In care vară? Vara trecută sau vara viitoare? Cind vor merge ele la mare? Sau au fost astă vara la mare?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pari ca ai niste probleme de control destul de grave dupa 2 intrebari consecutive in care vrei sa o controleze pe saraca fata.

| Violleta2022 a răspuns:

Reda-i libertatea defintiv, ca nu-i genul de femeie cu care vei fi vreodata fericit sau sa ai o casnicie fericita.
Spui ca-i alcoolica, ca danseaza cu alti barbati prin cluburi samd.
Asta nu-i genul de femeie pe care sa o vrea cineva, poate de o tranta si sexuiala, ca de nevasta categoric nu ar vrea-o nimeni.
Nu vad nici un pic de sentimente sau respect pentru tine si nu inteleg de ce stai cu ea, cand nu are absolut nici un pic de dragan sau repsect pentru tine.
Nu mai spun ca loialitatea este iarasi pusa sub semnul interbarii...ea preferand distractiile cu prietenele si alti barbati, nu cu tine.

| sierra1 a răspuns:

Aici era cât pe ce să te cred

https://www.tpu.ro/......rmale-ale/

dar văd că deja bați câmpii

| alex177770 a răspuns (pentru sierra1):

LA ce te referi? explica putin te rog!

| alex177770 a răspuns (pentru sierra1):

SI da, am vorbit cu ea, ea vrea sa aiba un copil (ma tot bate la cap) insa eu i-am zis ca trebuie sa fie matura in deciziile pe care le va lua in cazul unui copil, o familie, liniste in relatie! Si crede-ma am incercat sa ii zic ca nu mi se pare corect cum procedeaza insa ea imi zica ca daca are familie asta nu inseamna ca nu poate sa isi traiasca viata asa cum vrea. Si deja sunt disperat! Nu stiu daca eu sunt anormal cu cerintele mele sau daca ea nu este destul de matura!

| sierra1 a răspuns (pentru alex177770):

și la Viena și la mare? hmmmm

| iulia0514 a răspuns:

Da logodnica asta a ta ce are voie sa facă? Oare la toaletă are voie sa meargă s-au și acolo vrei sa o însoțești sa nu cumva sa te înșele?

| Xox0 a răspuns:

Nu tine cont de parerea ta in general?
Daca nu, las-o sa se distreze

| alex177770 a răspuns (pentru Xox0):

Tine cont de parerea mea numai cand este benefic pentru ea! In alte cazuri nu prea! Adiva am avut o discutie cu ea acum 1 luna in care zicea ca poate lua deciziile singura fara a ne consulta atata timp cat nu ma inseala etc! Insa vrea sa faca teatru ( si zice ca daca se saruta sau se dezbraca nu conteaza (sa nu o iau personal ca e vorba doar de opera de teatru nu e real))

| Xox0 a răspuns (pentru alex177770):

Pare ca nu va potriviti. De continui sa fii cu ea, vei afla de unul singur daca e aleasa sau nu.

| Anaasstasssssiaa a răspuns:

Intr-o relatie este nevoie si de libertate, nu poti sa impui sa nu plece la mare cu prietenele, poate simte nevoia de niste timp petrecut alaturi de prietenele ei. Daca va iubiti cu adevarat, aveti incredere unul in celalalt, oferiti-va sansa la libertate desi sunteti logoditi.

| alex177770 a răspuns (pentru Anaasstasssssiaa):

Buna Anastasia, sunt de acord cu tine insa ea cand bea face super urat, nu se poate controla pur si simplu! In vara fiind la un festival, am fost dupa la un after unde a inceput sa danseze du DJ-ul chiar daca m-a intrebat daca se poate duce(nu am fost de acord) iar ea tot s-a dus. dupa ce a dansat cu DJ-ul a inceput sa danseze cu mai multi barbati prezenti la after fara sa ma bage in seama. (am lasat-o, si-a cerut iertare si ne-am impacat), acum mai bine de o luna fiind amandoi la club, fiind mai multi la masa, a inceput sa vorbeasca cu un tip pe care nu il cunostea, si a vorbit fara chiopurile sa isi dea seama ca acel barbat se dadea la ea timp de 2 ore eu fiind chiar langa ea si fara sa ma bage in seama cand voiam sa vorbesc cu ea sau cand am vrut sa o indepartez de acel tip! Atunci ce incredere sa mai am in ea tinand cont ca la mare se vor duce in club in fiecare noapte. ( trebuie sa tinem cont ca prietenele ei 2 din 5 au amanti si se duc cu amantii la mare (adica se vor intalni acolo cu ei)

| Anaasstasssssiaa a răspuns (pentru alex177770):

Wow, nu ma asteptam la asta… suna destul de ciudat, sincer. Credeam ca este totul ok si iti faci doar filme. Nu stiu ce sa zic in acest caz, sa trec prin toate astea si dupa sa plece la mare cu acele fete care dupa cum le-ai descris nu sunt deloc o influenta buna, ma pun in locul tau si nu este placut deloc.

| alex177770 a răspuns (pentru Anaasstasssssiaa):

In afara de asta peste 2 saptamani pleaca la o prietena in Viena (prietena maritata, am fost impreuna la nunta ei, de treba nu pot sa zic ca nu, aici nu ar fi o influenta negativa (cred)) insa i-am zis sa mergem impreuna si nu a fost de acord! A zis ca sotul prietenei nu este acasa si vor sa se distreze singure ca fetele si asa sa isi aduca aminte de viata din facultate! (Cu toate astea vea ca in Martie sa facem un copil!) Eu ii zic ca trebuie sa se maturizeze putin iar ea o tine pe a ei ca are o singura viata si o traieste cum vrea. Nu vrea sa ajunga la acorduri de cuplu si chiar daca am ajuns la cateva tot timpul le incalca! Apropo, dupa aproape 6 luni dupa intamplarea cu DJ-ul imi zice ca nu e mare chestie ce a facut ea si ca eu ii dau prea mare importanta.

| Anaasstasssssiaa a răspuns (pentru alex177770):

Si crezi ca ceea ce traiti voi acum o sa fie de lunga durata? Nu stiu, gandeste-te bine daca este o alegere buna aceasta relatie, sincer acum, consider ca isi poate trai viata si sa se distreze, dar sa te implice si pe tine in aceste distractii, puteti sa iesiti si impreuna cu prietenii sa va distrati, pana la urma despre asta este vorba, doar ca nu inteleg acele iesiri ale ei cu dj-ul si cu alti baieti, atata timp cat esti langa ea… daca nu ai fi langa ea probabil nu ar mai avea nicio retinere… sincer imi pare rau ca treci prin asa ceva, este destul de ciudat mai ales ca sunteti logoditi si cel mai probabil urmeaza si o nunta. Inteleg orice distractie cu prietenele si eu sunt fata si uneori simti nevoia de timp cu ele, dar asta nu inseamna ca imi fac de cap cu baietii din jur. Inteleg prieteniile intre baiat-fata, sunt de acord, dar acel comportament pe care il are ea mie imi da mult de gandit.

| alex177770 a răspuns (pentru Anaasstasssssiaa):

Raspunsul ei dupa ceea ce s-a intamplat iesind impreuna in club si cum s-a purtat este ca cel mai bine incepand de acum este sa nu mai iesim impreuna in club! Ea sa iasa cu fetele iar eu cu baietii dar nu impreuna! Ce parere ai? Buna solutia ei?

| Anaasstasssssiaa a răspuns (pentru alex177770):

Acum pe bune, faci misto sau chiar asta e situatia reala? Frate, daca e asa, nu iti mai irosii viata aiurea.

| iulia0514 a răspuns (pentru Anaasstasssssiaa):

Se amuza pe seama noastră a celor care ii dam răspunsuri acum 4 ore cică gagica mergea la Viena și el tot nu a fost de acord acum hop încă o călătorie la mare de data asta peste 5 ore o vrea femeia sa meargă la toaletă și nu o lasă că poate îl înșela cu dusul s-au cu peria de curățat wc-ul

| Anaasstasssssiaa a răspuns (pentru iulia0514):

Sincer chiar nu mai inteleg nimic, dubios

| iulia0514 a răspuns (pentru Anaasstasssssiaa):

Sincer tot ce zice nenea asta pare scenariu de telenovelalaughing
Cel mai probabil e troll

| Anaasstasssssiaa a răspuns (pentru iulia0514):

laughing) eu chiar m-am socat putin

| iulia0514 a răspuns (pentru Anaasstasssssiaa):

Înseamnă că nu l-ai prins pe ala care zicea ca a luat 2 pastile de escapellelaughing

| Anaasstasssssiaa a răspuns (pentru iulia0514):

Aoleu laughing)) inseamna ca e in siguranta prietena lui laughing

| alex177770 a răspuns (pentru Anaasstasssssiaa):

Buna Anastasia, este purul adevar! Ma bate la cap sa fac bani, bani si iar bani iar cand e vorba sa iesim, imi zice ca nu trebuie sa ies tot timpul cu ea ca eu mai trebuie sa si lucrez ca sa fac bani! Ca stam foarte mult timp impreuna( eu lucrez de acasa) iar ea lucreaza 20 zile pe luna, sau mai multe iar cand vine de la job zice tot timpul ca e obosita! Apropo, de sex max 1 data pe sapt in rest nu suporta sa o ating! Si imi limiteaza si saruturile in ultima perioada!

| alex177770 a răspuns (pentru iulia0514):

Iulia, te rog, nu te baga daca faci misto! Mersi anticipat!

| Anaasstasssssiaa a răspuns (pentru alex177770):

Pai, daca e asa cum spui tu, singura solutie la voi este separarea. Nu e deloc ok si corect sa continuati, stii cum e fraza aia,, vorbim impreuna, ne intelegem separat"? Asa sunteti si voi. Gandeste-te bine!

| iulia0514 a răspuns (pentru Anaasstasssssiaa):

Da e protejat omu =)

| iulia0514 a răspuns (pentru alex177770):

Am luat în serios întrebarile tale la început dar acum sincer nu prea am cum să o mai fac pentru ca eu am senzația ca tu inventezi totul!
În fine hai să-mi dau silita să-ți răspund serios deși e cam dificil având în vedere că totul pare scenariu de film!
În primul rând e iubita /logodnica ta nu proprietatea ta sa îi poți comanda ce sa facă, trebuie să ți cont ca e o persoana libera și poate merge unde vrea și sa facă ce vrea și la fel ar fi dacă ar fi soția ta.
În al doilea rând tu ai zis ca sunteți împreună de mai mulți ani dacă sunteți împreună de atâta timp deci ai știut cum e ea sa nu-mi spui ca doar acum ai observat ca nu e ce trebuie

| CatenaccioStyle a răspuns:

Complicata situatie, foarte complicata. De ce crezi ca se duce acolo fara tine? Sa se distreze, sa se simta libera cu prietenele ei. Intr-o relatie sanatoasa te consulti si cu partenerul tau, eventual incerci sa-l incluzi si pe el in planurile tale insa daca zici ca nu a tinut cont deloc de parerea ta sau sa gandeasca macar sa faca cumva sa fie o decizie de mijloc happy nu prea da 2 banuti pe tine ca sa o dau pe sleau. Sigur aveti undeva la 20 de ani, 20 si putin, eu am fost la varsta voastra si stiu ce se intampla cand pleci undeva cu fetele/baietii fara parteneri ca iese destrabalare laughing). Omul nu e o proprietate dar nu poti nici sa faci cu bolta pe partenerul tau si sa nu tii cont deloc de parerea lui pentru ca asta nu mai e relatie. Acum depinde foarte mult de cum e ea ca persoana dar din moment nu te-a ascultat imi cam imaginez ce are de gand big grin grija mare la ea. Eu nu stiu cum as fi procedat dar probabil aveam o discutie serioasa cu ea, totusi e vorba de o logodna, nu o joaca de relatie pe care o aveti de o saptamana (sper?).

| alex177770 a răspuns (pentru CatenaccioStyle):

Nu avem nici un 20 de ani! Hahahha, la varsta aia nu mai eram cu ea de mult timp! Eu 37 iar ea 35! Vrea copil, familie insa in acelasi timp vrea sa isi puna silicoane dupa ce naste, sa se duca la sala, etc!

| CatenaccioStyle a răspuns:

Mda. Am citit in intrebarile tale despre ea si pot sa zic fara perdea ca tipa nu e ce trebuie, v-ati mai si logodit. Cred ca te-ai grabit putintel in luarea unei astfel de decizii.

| alex177770 a răspuns (pentru CatenaccioStyle):

Suntem logoditi de mai bine de un an! In loc sa se gandeasca la nunta, ea se gandeste la calatorii si distractie! Eu ii zic ca vreau sa strang bani de casa sa se plateasca repede iar ea e suparata ca i-am propus sa facem doar 3 excursii anul acesta (Bali, Grecia si Spania) in loc de 9 anul trecut!

| CatenaccioStyle a răspuns (pentru alex177770):

Acum inteleg care este problema. Nu tu esti problema ci ea, te-ai cam pricopsit cu o copila fluturatica si aiuritica.

| Feminista a răspuns:

E o femeie independenta, nici nu știu de ce sta cu unul ca tine cu o grămadă de insecuritati

| klebiar a răspuns:

Buna alex,
am citit comentariile si mi-am facut o părere. Cred ca logodnica ta are un amant. Daca spui ca prietenele tale obisnuiesc sa plece cu amanatii si cu ea in vacante iar pe tine nu te invita... iar excursia cu prietena căsătorită e putin ciudata. Aiurea ca nu te-a invitat si ca evita sa petreaca timp cu tine in contextele sociale in care participa cu ele. Daca mereu cand vorbiti despre planurile de viitor ea te critica ca nu faci suficienti bani si e mai mult preocupata de imbunatatirile estetive decat despre familie atunci lucrurile sunt destul de clare, cu tine vrea stabilitate in timp ce pe plan amoros si sexual este interesata de alti barbati.
Iti doresc multa pace in suflet, desi stiu ca e greu la varsta ta matura, dar e mai bine asa, decat sa stai nefericit toata viata langa o persoana care nu te apreciaza la adevaratul tau nivel. bafta multa tine ne la curent