| Mihaita15 a întrebat:

Cum se cumpara biletele de avion? Se poate face o rezervare si sa il cumpar in aeroport? Fara cont bancar sau transfer bancar? Ce e transferul bancar?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai bine il iei din timp ca e mai ieftin. Si il arati cu telefonul fara sa scoti la imprimanta nimic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, biletele de avion nu se cumpara din aeroport.
De obicei se cumpara online, direct de pe site ul companiei aeriene sau de la diverse agentii.

Poti sa il cumperi cash de la agentii de turism fizice.

Transferul bancar e... dupa cum ii zice si numele o operatiune de transfer de bani dintr un cont in altul

| Mihaita15 explică (pentru suntserios):

E mai scump la agentiile de turism fata de cel online? Checkin ul il mai fac(online) daca il iau de la agentii?

| suntserios a răspuns (pentru Mihaita15):

Depinde de multi factori.
Unele agentii, pe cursele cele mai cautate cumpara bilete cu mult in avans la oferte mai bune si atunci comisioanul nu mai devine asa vizibil.

Dar in teorie, cele mai ieftine bilete le vei gasi mereu pe site urile companiilor aeriene.

Procedura ce checkin e aceeasi indiferent de unde iei biletele