| nalk a întrebat:

Luna trecuta am luat pentru prima data anticonceptionale (melleva 35). le-am luat continuu timp de 20 de zile. ca sa fiu mai explicita situatia sta astfel: in ultima saptamana de administrare m-am incurcat si am luat 2 pilule intr-o zi ( deci nu e vorba de o pilula uitata in ziua respectiva, ci am luat una SUPLIMENTAR fiindca m-am incurcat). astfel ca luna trecuta am luat CONTINU NUMAI 20 DE ZILE pilulele in loc de 21 de zile. ar fi cumva ca nu am mai luat in ziua 21 pilula si am inceput perioada de pauza.nu am inlocuit-o pe cea luata suplimentar in aceea zi cu alta dintr-un pachet nou astfel incat sa iau 21 de zile pilulele. apoi am facut pauza da 7 zile.protectia a mai existat in perioada de pauza daca am luat continuu doar 20 de zile pilule? acum sunt la bilisterul 2, plilula a 6-a si NU STIU CAND INCEPE PROTECTIA IN ACEASTA LUNA. ar trebui sa ma protezez suplimentar 7 zile datorita faptului ca luna trecuta am luat doar 20 de zile pilulele?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai mai fost protejata in perioada de pauza. daca esti la pilula a 6-a si nu ai avut contacte sexuale e ok mai stai o zi si gata dupa esti protejata.