| nalk a întrebat:

Am luat luna trecuta pentru prima data anticonceptionale, dar am luat doar 20 de zile fiindca in saptamana a treia m-am incurcat si am luat 2 pilule in aceeasi zi, iar restul de 3 pilule le-am luat la ora la care le luam de obicei. apoi am facut pauza de 7 zile. acum sunt la pilula a 6-a din al doilea blister. in luna aceasta( a doua de adimistrare a pilulelor) de cand are loc protectia avand in vedere ca in prima luna am luat doar 20 de zile pilule?

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Protecția este din prima zi de administrare. Te rog să citești prospectul lor cu mare atenție!
Pa, pa.

| claus a răspuns:

E vorba de ceva hormonal aici. protectia asa cum o numesti tu trebuie intretinuta zilnic. pune-ti o alarma la telefon la ora fixa si ia-le seara pe 10-11. si nu mai uita pastilute. si eventual nu le uita in seara in care te iubesti cu pretenu. teoretic daca ai uitat una nu e nici o tragedie, treci peste si nu o 'recupera' luand doua urmatoarea zi. doar ai grija, logic ca e greu la inceput, dar te obisnuiesti. eu in general imi sunam prietena si o intrebam daca a luat pastiluta.
prima luna s-a terminat. s-a dus si pauza. acum practic incepi o noua luna de protectie. fiind la pilula a 6a esti in a 6a zi de protectie. ia-le in continuare cu incredere si nu mai uita pastilutehappy
alarma cu repetitie zilnica pe telefon. ora 10 seara.

| 3Mik3 a răspuns:

Cand incepi cu primul tratament protectiv efectul porneste in circa 7 zile iar dupa chiar a doua zi.Problema e ca nu trebuie sa iei doua niciodata daca uti salti acea pastila si in contact sexual foloseste prezervativul.Anticonceptionalele nu sunt un joc ele au un efect foarte important in timpul uzului.Acum pentru. ca deja ai inceput a doua luna sa le iei poti avea contacte chiar si a doua zi deci stai linistita dar sa le iei mereu la aceiasi ora in fiecare zi din cele trei saptamani ciao.

| luky0000 a răspuns:

Chiar daca ai incurcat nr de pilule important e sa nu fi avut raporturi in acele zile, ca sa nu te incurci am sa-ti dau un exemplu medical... 7 zile inainte de a avea menstruatia si cele 7 zile dupa sunt zilele in care protectia e minora... daca ai uitat si o singura pastila daca pot sa te ajut cu ceva care nu ai inteles trimite-mi un mesaj

| nalk explică:

luna trecuta am luat pentru prima data anticonceptionale (melleva 35). le-am luat continuu timp de 20 de zile. ca sa fiu mai explicita situatia sta astfel: in ultima saptamana de administrare m-am incurcat si am luat 2 pilule intr-o zi ( deci nu e vorba de o pilula uitata in ziua respectiva, ci am luat una SUPLIMENTAR fiindca m-am incurcat). astfel ca luna trecuta am luat CONTINU NUMAI 20 DE ZILE pilulele in loc de 21 de zile. ar fi cumva ca nu am mai luat in ziua 21 pilula si am inceput perioada de pauza.nu am inlocuit-o pe cea luata suplimentar in aceea zi cu alta dintr-un pachet nou astfel incat sa iau 21 de zile pilulele. apoi am facut pauza da 7 zile.protectia a mai existat in perioada de pauza daca am luat continuu doar 20 de zile pilule? acum sunt la bilisterul 2, plilula a 6-a si NU STIU CAND INCEPE PROTECTIA IN ACEASTA LUNA. ar trebui sa ma protezez suplimentar 7 zile datorita faptului ca luna trecuta am luat doar 20 de zile pilulele?

| nalk explică:

Multumesc pentru raspunsuri, in situatii de acest gen face fff mult un sfat atunci cand nu detii cunostintele necesare