| vladut144 a întrebat:

M-am despartit recent de iubita mea. si inca mai tin la ea, dar eu vreau o altfel de viata fara relatii stabile si chestii de genul... totusi in viitor as vrea sa fie din nou intre noi 2 ceea ce a mai fost.Cum pot face sa ma despart de ea fara sai las rani grave in suflet si fara sa o fac sa aiba despre mine o parere proasta ba din potriva vreau sa ramanem prieteni foarte buni pentru ca legatura sa se pastreze. intrebarea e cam lunga ...multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Ruxandra_8921 a răspuns:

Ideea e ca indiferent cat ai incerca sa-i explici o ranesti in mo dinevitabil pentru ca ea va incepe sa faca diferenta intre iubire si amicitie, si ii vei rani sentimentele. Daca tii la ea ce te-a determinat sa te desparti de ea? s-ar putea sa ai surpriza candva ca ea sa-si gaseasca un baiat care sa-i ofere ceea ce tu acum ii refuzi, sa-i ofere dragoste neconditionata, sprijin, o relatie stabila fara confuzii, fara intrebari "daca da sau daca nu...cum ar fi?"si poate iti va parea rau.Eu nu pot sa citesc sufletul tau prin urmare nu sunt in masura sa-ti spun ce ai de facut in situatia de fata poate doar sa-ti sugerez sa ti pui ordine in ganduri, sa te gandesti foarte bine daca o privesti ca pe iubita ta sau ca pe o amica...in functie de ce decizie vei lua, comporta-te ca atare.In felul in care te comporti acum nu faci decat sa o indepartezi, nu stiu ce simti tu dar eu iti vorbesc in postura mea de femeie, daca iubitul meu mi-ar spune intr-o zi ca vrea doar sa ramanem buni prieteni, as simti ca dragostea mea nu a fost la inaltimea lui si ca sentimentele mele au fost pur si simplu calcate in picioare, nu poti sa-i ceri unei femei care te-a sarutat cu pasiune candva sa te priveasca acum ca pe un simplu amic...banuiesc ca esti constient ca te-ar privi cu regret si cu dispret in acelasi timp, poate si din cauza asta esti confuz, pentru ca nu stii ce s-ar intampla daca... dar pana sa te pui in fata faptului implinit, gandeste-te ce vrei sa faci, daca ti-a placut de ea indeajuns cat sa devina iubita ta, nu poti spune acum ca nu te simti suficient de pregatit, poate doar ai impresia ca treaba devine mai serioasa si ca cere de la tine mai mult decat ii poti oferi, deci, daca asta e problema explica-i ca e prea devreme pentru planuri serioase, dar ai mare grija cum ii vorbesti, cu mult tact pentru ca femeile sunt putin mai sensibile... pup si sa ma anunti ce decizie ai luat!

7 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

1. Daca te-ai despartit o data inseamna ca nu o sa mai fie ce a fost. S-a terminat, asta e, ori a fost o cearta si va impacati ori v-ati despartit pentru ca nu va potriviti. 2. Nu poti sa te desparti de cineva care tine la tine fara sa ii lasi rani. Dupa ce te rupi de cineva pe care iubesti cel mai indicat lucru este sa nu mai ai nici un contact si eventual cat mai putine lucruri care sa aminteasca de persoana, macar o vreme. Se pare ca nu ai inteles notiunea despartirii. Si nici a relatiei. Tu vrei doar sa o tii de papusa gonflabila, daca nu respecti oamenii... o sa te arzi, stai sa vezi cand o sa fie una care chiar sa te zapaceasca un pic...

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Indiferent cum procedezi tot o ranesti, ea a pus mult suflet intr-o relatie ce s-a dovedit a fi o minciuna.

| christabell a răspuns:

Spune-i ca o iubesti, spune-i ca e cea mai frumoasa fata, imbratiseaz-o...

| zuzushi a răspuns:

Sincer, nu stiu daca poti realiza ceea ce ti doresti. de ce? pentru ca, de obicei, la fete conteaza muult mai mult sentimentele ca la baieti. fetele pun mult mai mult suflet intr o relatie decat baietii. deci, ceea ce vrei tu, sa nu fie o relatie stabila, nu sunt sigura poti realiza. sper ca ai inteles :-s... happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma bucur mult pentru voi ca v-ati impacat.
Dar am si eu o intrebare, de ce voiai initial sa te desparti de ea?
Ce te-a determinat sa te gandesti sa te desparti de ea?
Si prietenul meu imi face aceleasi faze...ne despartim, stam o saptamana despartiti, pana cand reuseste el sa reziste si dupa isi da seama, cel putin asa zice el, ca tine prea mult la mine si ca nu poate sa stea fara mine...
Acum din nou mi-a zis ca vrea sa ne despartim...desi ieri imi zicea ca ii e super dor de mine, ca abia astepta sa ne vdm...
Dar astazi suntem despartiti... poate pentru totdeauna...
Cum se poate sa treci in mai putin de o zi de la te iubesc la vreau sa ne despartim?

| georgell a răspuns:

Parerea mea e sa iti iei gandul ca daca ea nu a mai vrut nu o sa mai vrea vreodata probabil e cu altul acum..ca e mai bun ca tine asta fiind si motivul pentru care te a lasat ..sincer i-ati gandul

| vladut144 explică:

Pai pana la urma v-am ascultat si chiar sunt bucuros ca s-au oferit atat de multi sa ma ajute va multumesc mult...acum m-am impacat cu ea si vreau sa va zic ca e o atractie mult mai mare ca inainte pentru ca acum realizam exact cat de mult tinem unul la altul... initial ne-am intalnit ca si amici dar pur si simplu nici eu, nici eae nu ne-am putut abtine sa ne privim in ochi si sa nu ne sarutam sau sa nu ne luam in brate. prima oara am inceput prin a recunoaste ca mai tinem unul la altul iar apoi am inceput sa ne amagim pur si simplu de geaba... pana la urma seara am decis ca e mai bine sa incercam din nou pentru ca la amandoi e prima noastra iubire cu adv din viata si credem ca ar fi pacat sa ne despartim dupa atatea greutati trecute peste ele!