| ClassicArts a întrebat:

De 2-3 zile m-am despartit de prietena ( colega de clasa [ sfarsitul clasei a 11 ] ) dupa 10 luni de relatie ( relatie serioasa ) si nu stiu cum sa trec peste suferinta si durere. o vad zilnic imi aduc aminte de toate clipele frumoase dar si urate. Nu stiu cine imi va sta alaturi. cine ma va sustine moral. Asta pe langa familie si prieteni ( nu sunt genu care are multi prieteni dar e ca si cum ma autoconsolez. ) Sunt timid si ea era singura fata cu care vorbeam. Astept si vreau sa sper ca am sa imi intalnesc fata potrivita care sa nu incerce sa imi schimbe maturitatea ( poate pana atunci o sa devin mult mai matur ) si sa avem un viitor stralucit cu o familie la casa ei copii si tot tacamu, o fata care te asteapta cu zambetu pe buze cand intri in casa si te intreaba cum a fost ziua )

Dar sa revenim in prezent:
Fata zice sa o las in pace dar eu vreau sa discut cu ea macar prieteni sa ramanem...ori simpli prieteni ori prieteni mai buni asa in fel incat sa nu suferim foarte tare. Speram cu ocazia asta sa se mai schimbe si ea si sa isi dea seama ca nu poti fi foarte matur la 17-18 ani ( inca e viata in fata.) si poate in viitor daca tot continuam legatura sa putem face din nou o relatie ( asta in cazu in care se mai poate face ceva ( In prezent este o fire cu suflet bun loiala si cuminte si ii plac animalele ( aici ne potrivim perfect ) dar cu exagerari, incapatanata de nici nu vrea sa auda ce am de zis [ Asta era si inainte de despartire cand scartaia ] Suparare din orice prostie si copilarie.

Multumesc anticipat pentru orice ajutor acordat

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Relatia s-a terminat si ar fi bine sa accepti lucrul asta.
Nu ai nevoie decat de tine sa depasesti starea proasta in care esti, pentru ca tu esti cel care simte despartirea si sufera, asa ca trebuie sa te lupti incapatanat cu moralul tau, sa-l ridici cat mai mult poti.Nu spera ca fata de care te-ai despartit te-ar putea vindeca sau mangaia,te minti singur.
Totul incepe cu acceptarea faptului ca acum esti singur.
Nu e usor,nu e usor deloc,dar retine ca in afara de singur,mai esti si liber,ceea ce este un mare avantaj.
Esti liber sa mergi unde vrei, cand vrei, cu cine vrei, sa faci orice, sa spui orice.Incearca lucrul asta,nu-l lasa sa treaca pe langa tine, multi oameni se nasc si se comporta ca niste mici sclavi doar pentru ca nu-si dau seama cata libertate pot avea, nu fa aceeasi greseala.
Traieste-ti viata, asa cum e ea, cu bune si rele.Azi te desparti,maine plangi,poimane urci pe munte sa-ti umpli corpul de adrenalina si sa nu te mai arda sufletul si,uite-asa,te simti din nou viu!
Poti trece peste starea in care esti daca te lupti putin cu partea ta mentala, daca o reeduci putin, cauta ce e pozitiv in ea si te vei simti mai bine.
Viata nu se termina aici, te mai asteapta destule de facut, asa ca trebuie sa fii pregatit de orice.
Mult noroc!

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Este adevarat, tu inca bati campii, iar ea este mai pamanteana, avantaj tu.

| ClassicArts explică (pentru neutrino):

Cu ce sunt eu in avantaj?