| anonim_4396 a întrebat:

Ma masturbez inainte sa mi incep viata sexuala. De cand fac sex cu prietenul meu, nu am orgasm, sincer nu simt nimica, doar ca intra ceva mare in mine si atata. Cand ma masturbez eu singura, sau cand o face prietenul meu, am orgasm. Ce se intampla? Poate dauna masturbarea, sa nu mai am orgasm niciodata cu un barbat? nu pot zice, ca iubitul nu insista pe preludiu, sau ca o facem mecanic. Sincer, ma ingrijorez, nu vreau sa i zic lui asta, si sa se simta prost.

8 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Orgasmul e de doua feluri: intern (vaginal) si extern (clitoridian). Cand te masturbezi sau cand te masturbeaza prietenul, o face extern sau te si penetreaza cu ceva (deget, vibrator, alte obiecte)? Daca si tu si el o faceti extern, asta e raspunsul: ai orgasme externe, nu interne. Nu e ceva neobisnuit, foarte multe femei au doar orgasm clitoridian. Puteti incerca diverse pozitii care permit o stimulare mai profunda a "punctului G" (doggie style ar fi una dintre ele) sau, in timp ce el te penetreaza, te poti stimula cu mana. Daca masturbarea pe care o practici tu e interna (folosesti un vibrator, de exemplu) si ai orgasm, inseamna ca prblema e legata de actul sexual in sine (poate ai un blocaj psihic, ai fost educata intr-un anume mod vizavi de sexualitate, nu te poti relaxa in timpul actului sexual etc.). Cel mai bine este sa discuti si cu iubitul tau despre ce tip de orgasm ai, cum preferi sa fii atinsa; nu e nicio rusine si nu are de ce sa se simta prost. Daca e vorba de diferenta de orgasm (extern/intern), doar discutand puteti gasi o cale te simti satisfacuta si in timpul actului sexual.

| valy a răspuns:

Poi aici depinde... poate nu stie sa te satisfaca... poate esti o fire care nu prea ii place sa faca sex...doar masturbare

| deeea28 a răspuns:

Uite asta problema o am si eu si stiu cum e, cam foarte nasol. Mie imi pare ca al meu e un pic egoist si nu prea pasional, iar mie imi plac persoanele pasionale. El nefiind prea pasional, imi da exact senzatia aia, ca o face mecanic. Eu sunt mai rusinoasa, poate si tu esti, poate ai si anumite inhibitii si asta cam opresc anumite manifestari. Cand esti tu singurica acolo cu tine e altceva, nu te vede nimeni, faci cum vrei si ce vrei, dar cand esti cu el e altfel. Poate ar trebui sa incerci sa fii si cu el asa, foloseste-l cum ar veni, sa faca el ce faci tu. Masturbarea nu cred ca e un lucru rau sau daunator, asa te cunosti mai bine, dar incearca sa bagi cumva asta in relatia voastra(tehnica ma refer). Ceea ce cunosti despre tine, cum iti place tie, sa-i arati cumva lui. E nasol, de zis nu stiu, nici eu nu am curaj sa-i zic, nu vreau sa se simta aiurea, dar...mai incerc si eu ca si tine tongue. Oricum, daca la tine da rezultat ceva, poate ma anunti si pe mine, ca eu nu prea mai am solutii sad

| LoryM22 a răspuns:

Renunta la masturbare, organismul tau reactioneaza numai la asta si te autoexciti, cel mai bine ar fi sa vb cu iubitul s ainsiste pe preludiu si pe ceva afridisiace si masaj, ai s ate simti mai bine si cred ca o sa ai un orgasm frumos.Succes si cat mai multe orgasmewinking

| adi a răspuns:

Eu zic sa te bucuri ca macar: "intra ceva MARE in mine".

| annie_8842 a răspuns:

Uite ce e, nu suntem fiecare la fel, dar eu am citit ca unele femei nu ajung la orgasm in timpul actului sexual. Asta nu trebuie sa te ingrijoreze, e ceva normal. Insa daca vrei sa ajungi la orgasm, cere-ti iubitul sa te mangaie [stimuleze] in acele locuri unde esti mai sensibila, astfel vei putea ajunge la un orgasm.
Pupici

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai exagerat cu masturbarea si acum tragi ponoasele.calmeaza-te si concentreazate pe dorinta si placere, in timpul preludiului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce nu comanzi pastile potemix