| RAY a întrebat:

Ma simt prins in trecut cum este prinsa o musca intro panza de paianjen,as vrea sa zbor spre prezent dar trecutul ma agata,as vrea sa zbor, sa uit de iubirea care nea legat o data sa te pot uita o data pe veci, oare de ce nu pot uita chipul angelic care imi zambea si imi soptea iubirea nemuritoare

7 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu dai nici o sansa prezentului,privesti cu ochi orbi tot ce te inconjoara in clipa de fata si vezi doar ceea ce-ti place tie si care e ascuns in sufletul tau.
Probabil o faci si din autoaparare,dar si din lipsa dorintei sa te dezlipesti de amintirile bune.
Iti vor ramane mereu in minte,mintea omului e selectiva si pastreaza tot ce a fost cu adevarat bun pentru fiecare,dar trebuie sa dai o sansa si celor din jur sa te ajute sa traiesti in prezent.
Ai putea sa fii mai ingaduitor si cu tine si cu ei si sa ii observi,sa-i lasi sa intre putin in viata ta,sa interactionezi cat te simti tu in zona ta de siguranta,iar apoi sa alegi.
Ce sa alegi? O amicitie trecatoare,o simpatie subita,o cafea cu o fata cu ochi frumosi,un film cu grupul de prieteni,mici activitati care dau mari rezultate.
Nu te refugia,nu te ascunde in plansul tau interior, deschide usa zilei de azi si oamenilor din ea si spera.
Altfel, nu faci decat sa te inchizi singur in inchisoarea creata numai de tine, impotriva ta.
Ajuta-te singur, poti.

| Cosmiinna a răspuns:

Timpul. el le rezolvă pe toate, crede-mă ştiu bine ce simţi şi ai impresia că nu vei mai putea avea ochi pentru o altă fată sau ca nu vei mai putea iubi vreodată. eu zic să stai să meditetezi să conştientizezi fiecare lucru, de v'aţi despărţit de ce existau atâtea certuri şi când ai să poşi să îţi răspunzi la întrebările astea ai să vezi ca o să te cam îndepărtezi puţin. e normal ai sufletul distrus, mintea mereu pe busy da îţi trece. uită-te la mine am plâns anul trecut şi începutul anului ăsta ca ziceam doamne de unde mai pot avea atâtea lacrimi. şi uite acum m-am renăscut din propria cenuşă. o relaţie nu e finalul unei vieţi, o relaţie înseamnă o etapă care ajunge cu tine până la final sau îţi ofera şansa de maturizare, de întelegere a lucrurilor acum şi pe viitor happy sper să îţi revi şi gen dacă ai nevoie de cineva cu care să vorbeşti sunt aici. :*

| RAY explică:

Adica la 23 de ani nu mai iubesti?

| valentingb a răspuns:

Ai incercat macar sa admiri un alt chip, sa te lasi mangaiat de o alta mana, sa saruti alte buze dulci? Timpul nu se va opri pentru ea sau pentru tine. Timpul sterge urmele adanci. E timpul sa treci mai departe.

| RAY explică (pentru valentingb):

Da

| valentingb a răspuns (pentru RAY):

Un raspuns cuprinzator big grin Bine, atunci incearca sa nu mai cauti acel chip angelic, acele buze dulci. Cauta alt chip angelic, cauta un suflet care sa te inteleaga, sa fie langa tine, o fata de care sa te indragostesti, nu o fata pe care sa o folosesti pe post de radiera, sa-ti stergi memoria. Dedica-te alteia. Unele iubiri nu se uita niciodata, raman mereu undeva acolo in suflet, au un sertar separat. Dar uneori, pui un lucru in sertar si iti mai aduci aminte de el doar din cand in cand. Trebuie sa gasesti vointa sa te indragostesti din nou si sa nu mai speri dupa o iubire pierduta.

| SmileyesotulmeusecretLOL a răspuns:

In prezent e super tare, ai mobile si ipad-uri. Hai si tu!