| valentinaitaliaaa a întrebat:

Mai mult decat o intrebare. e doar un raspuns la ceea ce a spus assiris, ceea ce s-a intamplat in trecut mai bine zis acum 4 ani, a fost tot din prostia mea pentru ca sunt buna la suflet si am ajutat multa lumea sa scape de probleme financiare, si nu au avut nici macar un gram de recunostinta.banii nu i'am vazut inapoi nici in ziua de azi,, nici nu am nevoie ca sa fiu sincera, pentru mine face mai mult omenirea, sinceritatea, dar din pacate nu am avut norocul acesta.Am fost dezamagita de partea masculina, sunt o persoana care se ateseaza f repede de cineva, sunt o fata sociabila.imi place sa intru in contact cu lumea, paritii imi sunt departe ca si fratii mei, eu sunt in italia de cativa ani buni, am doar 22 ani, incerc sa ma descurc singura, si sa intretin si familia care e ramasa aksa.care ma asteapta cu mult dor.Tocmai de aceea spuneam in msg anterior ca e singurul care imi sta alaturi in aceste momente. Tine foarte mult la mine, ma apreciaza ca persoana, ma pretuieste, doar ca eu nu stiu cum sa ma mai comport in fata cuiva, mai ales(barbat). El are 30 ani(italian), zice ca vrea sa intemeiem o familie impreuna doar ca eu nu ma simt pregatita, desi asta e ceea ce imi doresc si eu, vazand faptul ca familia mea e departe, dar ca ma am sperie gandul ca voi fi din nou departe de casa...va trebui sa locuiesc aici, nu stiu credeti'ma ma gandesc mereu la toate acestea si nu stiu ce sa fac, ma puteti sfatui cumva. v'as fi recunoscatoare, asta e prima oara cand cer sfaturi cuiva strain, aici am foarte multi preteni care ma pretuiesc, apreciaza, ceea ce in orasul meu nu am gasit, doar ca pretenii care ii am stiu deja povestea mea,, si m'au sfatuit si ei nuzic ca nu, dar poate voi ma puteti ajuta cu noi sfaturi, va multumesc, si scuze pentru spatiul ocupat,, o seara buna tuturor.si multe salutari din italia(venezia):*:*happy

Răspuns Câştigător
mlm
| mlm a răspuns:

Buna, uite eu iti pot spune ca am lucrat 6 ani in Italia si cunosc mentalitatea lor in privinta femeilor noastre, parerea mea este sa nu te increzi in el, ai timp anca de maritat, am vazut multe cazuri, s-au maritat cu italieni si asteptau sa le dea 2 euro sa-si cumpere sampon sau mai stiu eu ce, din moment ce poti munci si ai doua maini si doua picioare este ca trebuie sa profiti ia si munceste asa vei realiza ceva, decit sa ai ochi scosi mai tarziu caa facut pentru tine si a dres mai bine este sa stai in banca ta si sa-ti vezi de treaba ta.Mai ales ca tu ne spui ca este si tanar, in general nu sint seriosi, poate tu ai dat peste unul cu suflet, dar totusi gandeste ca mai bine stai pe picioarele tale decit sa ai ochi scosi dupa aia.Iti doresc multa bafta si gandeste bine ceea ce vrei sa faci, sper ca nu ai sa imi ei in nume de rau sfatul meu si iti vei da si singura seama ca ceea ce vrei sa faci acum va fi regretabil poate mai tarziu.

3 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Parerea mea (strict parerea mea) este ca... poate nu e tipul potrivit... Adica... trebuie sa fii cat mai naturala, cat mai TU... Si sa va simtiti bine amandoi... fiind voi insisi si fiind impreuna...
Da... suntem dezamagite de partea masculina... dar uneori tot la ei apelam... Gandeste-te ce vrei sa faci... Adica... ai 22 de ani... Esti singura... Poti sa-ti construiesti o cariera de succes, sa fii independenta... Si sa-ti stea multi barbati la picioare... Sau... poti sa cazi in "plasa" la acest tip... Sa-ti intemeiezi o familie cu el... Fara sa stii daca o sa ai vreo satisfatie dupa ce faci asta... Alegerea iti apartine, dar gandeste-te bine.
p. s. Daca vrei mai vb pe privat (prin mesaje).
O zi faina!

| adina68 a răspuns:

Incearca sa comunici cat mai mult cu prietenul tau, sa ii explici ce fel de om esti si ce probleme ai avut in trecut.
Daca tine mult la tine ar trebui sa inteleaga faptul ca tu ai nevoie de o perioada in care sa-ti pui gandurile in ordine.
Asculta-ti instinctele si fii cat mai deschisa fata de el.
imi dau seama ca esti o persoana buna si generoasa. O sa vezi mai tarziu ca ceea ce daruiesti acum se va intoarce in timp inzecit la tine.
Mult succes in viata!

| bc83boom a răspuns:

O familie nu se itemeiaza de pe o zi pe alta, e ceva serios, e o viata noua, sfatul meu! mai asteapta, incearca sa va cunoasteti bine in fidanzament(si eu sunt la roma de 8 ani, singur si tinerel), sa va cunoasteti mai bine, si cand simti ca esti pregatita din toate punctele de vedere, faci si pasul asta.