| Mario1994 a întrebat:

Masturbare la fete/băieți e sănătoasă? Are beneficii sau duce la probleme?

26 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Duce numai la mustrări de conștiință.

| doctorandus a răspuns (pentru ania):

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori pe zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru ania):

Duce la mustrari de constiinta la idioti si inculti.

| romeo78 a răspuns:

Dacă este făcută cu responsabilitate și nu se abuzează de așa ceva este sănătos!
Dar, dacă se face abuz, se poate ajunge, inclusiv a nu mai fi bun la pat, în sensul că ori te termini mai repede, ori nu mai reușești să te exciți prea ușor!

| Jjhgh a răspuns (pentru romeo78):

Daca te termini prea repede este vreo rezolvare?

| corbulalbrosu a răspuns:

Convingerea persoanelor emancipate, educate, scolite, care sunt corect informate in privinta practicarii autosatisfacerii este una singura si anume ca masturbarea practicata de ambele sexe este... sanatoasa. Pentru a se putea face o analiza obiectiva a acestei activitati practicate de foarte multa lume de ambele sexe si de toate varstele, trebuie luate in calcul atat studiile medicale cat si cercetarile stiintifice care exista in privinta/in legatura cu aceasta indeletnicire.
Potrivit studiiilor publicate, masturbarea efectuata cu scopul de a pregati si obtine orgasmul, determina organismul omului sa produca si sa elibereze o serie de mai multi hormoni, printre care sunt cei ''buni'' cum ar fi serotonina, endorfina, dopamina si oxitocina, care sunt considerati hormoni ai dragostei, ai fericirii sau a bunei dispozitii (de care preotii in mod absolut sigur nici nu au auzit in viata =)) ) Producerea acestor hormoni ''buni'' duce la scaderea hormonului ''rau'' numit cortizol adica a hormonului care este responsabil de starile de irascibilitate, anxietate si/sau de stres care pot sa apara zilnic. Despre alte beneficii care se produc la nivelul psihicului si mintalului fiecarui individ, poti afla si alte informatii accesand si lecturand materiale stiintifice si medicale existente pe internet (nu le gasesti in biblie).
https://www.unica.ro/relatii/femeile-si-beneficiile-masturbarii-1486
https://www.click.ro/......i-la-femei
https://www.vice.com/......asturbarii
Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

La fete duce la dependenta care o face sa uite de iubit si de multe ori uita sa faca sex cu iubitul. La baieti masturbarea duce la ejaculare precoce, sperma putina si cel mai rau duce la impotenta.

| Marius22222222222 a răspuns:

Eşti mai fericită. În urma orgasmului sunt eliminate endorfina, dopamina şi oxitocina, cunoscute şi ca hormoni ai fericirii, care ajută la îmbunătăţirea dispoziţiei, devenind astfel euforic, în mod natural.
Îmbunătăţeşte viaţa sexuală. Masturbarea îţi permite să-ţi descoperi corpul şi să găseşti zonele care te fac să simţi plăceri maxime. În felul acesta, vei reuşi să fii mai încrezătoare în dormitor, dar şi mai deschisă faţă de persoana iubită. Odată ce ştii exact ce îţi place şi ce îţi doreşti să simţi, îi poţi spune partenerului unde să te atingă.

Poţi controla orgasmul mai uşor. În cazul bărbaţilor, în urma masturbării, pot învăţa cum să amâne ejacularea şi să le ofere iubitelor o partidă mai lungă de sex. Spre deosebire de femei, bărbaţii ajung mai repede la orgasm în timpul actului sexual, iar odată ce învaţă cum să se controleze, pot obţine un orgasm simultan cu partenerele lor.

Dormi mai bine. Există un motiv pentru care mulţi dintre noi suntem somnoroşi după ce avem orgasm: atât fizic, cât şi emoţional, se eliberează tensiunea şi oboseala din corp, ceea ce permite să adormi mai repede. Masturbarea ajută oamenii să doarmă în aceeaşi manieră în care o face o carte înainte de culcare, deoarece te face să te simţi calm şi relaxat.

Elimină tensiunea sexuală. Masturbarea este o manieră excelentă de a-ţi satisface libidoul.

| Seba2013 a răspuns:

De ce crezi ca erosului ii se impune moderare sau post? Pentru ca nu este bun, duce doar la dezinhibare si impulsivitate iar acestea nu sunt iubrea. Erosul duce la compulsivitate se bazeaza pe dopamina, deci senzualitatea asta nu este buna, trebuie mortificata.
Iubirea este mai finuta, se bazeaza pe oxitocina este un atasament afectiv nu senzual.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are numai beneficii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu îți răspund printr-o întrebare. Ce probleme ți-a cauzat ție masturbarea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punct de vedere științific, te face să rămâi fără ovule, dacă o practici foarte des. Din punct de vedere religios te duce direct în iad pentru că se consideră desfrânare.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Din punct de vedere stiintific? Serios, stiinta din secolul XVII sau XVIII?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cele mai idioate afirmatii.

| brokxy a răspuns:

Pe mine ma doare ca naiba cand o fac deci cred ca am probleme =]] ma doare inaontru gen sub burta, cine stie ce cist, cancer am acolo

| Marius22222222222 a răspuns (pentru brokxy):

Probabil nu esti relaxata cand o faci

| BuBBlesykeSs a răspuns (pentru brokxy):

Cred ca sunt ovarele pentru ca si eu am avut problema asta si inca o am ...am fost la ginecolog si mi-a dat anticonceptionale (dar acum nu le mai iau ) cică ma doare burta mai mereu din cauza ovarelor cand sunt in perioada fertilă.
Si chiar ajuta anticonceptionalele dar sunt un pic ciudate, cred ca o sa ma apuc iar de ele

| brokxy a răspuns (pentru BuBBlesykeSs):

Este adevarat ca ingrasa sau nu?

| BuBBlesykeSs a răspuns (pentru brokxy):

Ale mele nu au îngrășat desi si eu am auzit asta...

| ziptrack a răspuns:

Cred ca ar trebui sa te uiti la testimonia mea
https://www.youtube.com/watch?v=ChA9_wfcbE0

| BogdanM275 a răspuns:

În principiu da dar dacă faci abuz mult prea mare de ea vei ajunge dependent/a.

| Mariarobertina300000000 a răspuns:

Nu aduce probleme! Este benefic doar pentru satisfacerea nevoilor! Prea multe beneficii nu aduce
Sanatate multa!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Mariarobertina300000000):

Un studiu facut de trei grupuri de sexologi din strainataturi spune ca masturbarea sau sexul de 2-3 ori pe saptamana determina o scadere de 2 ori a mersul la medic. Astea nu or fi niscavai beneficii? Ei recomanda masturbarea elevilor din licee care nu si-au inceput viata sexuala.

| Raluca591 a răspuns:

E sanatoasa

| FineAsHell a răspuns:

Masturbarea e sanatoasa, pornografia in schimb nu. Atat timp cand nu se exagereaza nu ar trebui sa duca la probleme, iar beneficiile sunt temporare.