| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a intarziat ciclu, trebuia sa imi vina in 3 luna aceasta, inca nu mi-a venit in schimb au aparut niste secretii maronii, cosurile au aparut de vreo zi, si nici o simptoma ca mi-ar veni ciclu, de ce imi intarzie, sunt ffoarte speriata, ajutati-ma

5 răspunsuri:
| angela111 a răspuns:

Draga Andreea, in primul rand daca nu ai avut contact sexual nu ai de ce sa iti faci griji. Menstruatia, mai ales la adolescenti, pana se "regleaza", poate intarzia ( sunt cazuri in care menstruatia a intarziat si cateva luni )sau poate veni mai devreme decat data asteptata. Petele maronii te anunta ca aceasta urmeaza sa vina. Uneori si dupa ce se termina menstruatia ai aceste scurgeri maronii.
Sunt multe cazuri in care la menstruatie sa ai dureri groaznice si tot felul de simptome iar in urmatoarele luni sa nu te doara nimic. In cazul in care ai avut contact sexual, asteapta cel putin o saptamana de cand trebuia sa iti vina menstruatia si apoi fa un test de sarcina. Important ar fi sa consulti un medic daca aceasta scurgere maronie miroase.Si apropo...menstruatia nu trebuie neaparat sa vina in fiecare luna la aceeasi data. Normal, menstruatia apare intre 24-28 de zile de la ultima zi.Cred ca cel mai bine ar fi sa iti faci un calendar menstrual ( asta numai daca ai menstruatia "reglata")si sa tii cont de prima si ultima zi. Apoi iti va fi mult mai usor sa stii la ce data ar urma sa vina urmatoarea menstruatie. Sper ca ti-am putut fi de folos. ( Fundita?)

| adelynaa a răspuns:

Daca nu au trecut 2 ani de cand ai ciclu nu ai de ce sa te sperii pentru ca este normal, nu tie reglat... sau s-ar se poate intampla asta din cauza stersului sau stiu eu... se mai intampla, iar daca trece mai mult timp si nu-ti vine du-te la un control.
griji de tine:*

| SimplePerfect a răspuns:

Nu ai de ce sa fi speriata. Menstruatia poate intarzia. De exemplu mie nu mi-a venit intr-o luna deloc. Trebuie sa iti faci griji decat daca ai avut un contact sexual neprotejat...

| pufilic a răspuns:

Au trecut 2 ani de cand sunt la ciclu, si da ultimul contac o fost fara prezervativ, dar nu a lasat in mine

| pufilic a răspuns:

Mie ciclu imi venea in general regulat,de aceea sunt speriata acum, petele maronii nu le-am mai avut pana acum inainte, doar dupa