| iliubeam a întrebat:

Mi-a intarziat ciclul 11 zile. dar astazi mi-a venit.

Poate fi vorba de ciclu peste sarcina?

Va rog nu va bateti joc e ceva serios.

Dau FUNDA

5 răspunsuri:
| tzze a răspuns:

Exista si posibilitatea de a iti veni ciclul si de fapt sa fii insarcinata. Cel mai bine ai vedea un medic, sau daca esti minora si ti-e teama sa le spui alor tai ceva poti cumpara un test de sarcina de la farmacie, nu sunt precise decat 9, 99% insa suficient cat sa te poti calma. Mai exista si alternativa probei de sange (este o proba speciala pentru determinarea sarcinii) pe care o poti face la un laborator de analize, dar mi se pare ca daca nu ai trimitere de la medicul trebuie sa platesti, nu stiu cat costa.

| gabyella a răspuns:

Exista foarte mici sanse sa iti vina menstruatia peste sarcina! Aici poate fi vorba despre o dereglatie menstruala nu de sarcina.Atat timp cat menstruatia ti-a venit si o ai la fel ca inainte (adica cantitate, culoare)nu poti fi insarcinata! Bininteles depinde daca ai facut-o neprotejat si baiatul si-a dat drumul! dar pentru siguranta poti face un test de sarcina care este sigur 99, 8%, iar ca sa il faci nu trebuie sa ai 18 ani si poti sa il faci fara ca sa afle cineva! Baftahappy

| mona a răspuns:

Daca ciclu e ca de obicei atunci nu e nici o problema si daca are culoarea mai deschisa si iti vine putin atunci ar trebui sa iei masuri si sa ti faci un test de sarcina dupa ce iti trece ciclu

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Nu este vorba despre "ciclu peste sarcină" - deoarece, în acel caz, nu ai acea scurgere premenstruală de câteva zile!

Apoi, ciclul peste sarcină DUREAZĂ doar 1-2 zile, este slab cantitativ şi are culoare brun-roşcat/maronie!

Apar des intre 4 si 8 saptamani de sarcină, de obicei în jurul datei în care ar fi trebuit să înceapa ciclul menstrual.

Pentru alte detalii, vezi articolele de la linkul :
http://www.mami.ro/......na-1819757

http://www.copilul.ro/......a5650.html

http://kidz.garbo.ro/articol/Sarcina/5410/Menstruatia-peste-sarcina.html

Poţi fi LINIŞTITĂ că NU eşti însărcinată, NU te mai stresa degeaba!

| neutrino a răspuns:

Da, poate fi un ciclu peste sarcina! Hopa la medic!