| iliubeam a întrebat:

Mi-a intarziat ciclul 11 zile. dar astazi mi-a venit.

Poate fi vorba de ciclu peste sarcina?

Va rog nu va bateti joc e ceva serios.

Dau FUNDA

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Daca ciclu e ca de obicei atunci nu e nici o problema si daca are culoarea mai deschisa si iti vine putin atunci ar trebui sa iei masuri si sa ti faci un test de sarcina dupa ce iti trece ciclu

| tzze a răspuns:

Exista si posibilitatea de a iti veni ciclul si de fapt sa fii insarcinata. Cel mai bine ai vedea un medic, sau daca esti minora si ti-e teama sa le spui alor tai ceva poti cumpara un test de sarcina de la farmacie, nu sunt precise decat 9, 99% insa suficient cat sa te poti calma. Mai exista si alternativa probei de sange (este o proba speciala pentru determinarea sarcinii) pe care o poti face la un laborator de analize, dar mi se pare ca daca nu ai trimitere de la medicul trebuie sa platesti, nu stiu cat costa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Nu este vorba despre "ciclu peste sarcină" - deoarece, în acel caz, nu ai acea scurgere premenstruală de câteva zile!

Apoi, ciclul peste sarcină DUREAZĂ doar 1-2 zile, este slab cantitativ şi are culoare brun-roşcat/maronie!

Apar des intre 4 si 8 saptamani de sarcină, de obicei în jurul datei în care ar fi trebuit să înceapa ciclul menstrual.

Pentru alte detalii, vezi articolele de la linkul :
http://www.mami.ro/......na-1819757

http://www.copilul.ro/......a5650.html

http://kidz.garbo.ro/articol/Sarcina/5410/Menstruatia-peste-sarcina.html

Poţi fi LINIŞTITĂ că NU eşti însărcinată, NU te mai stresa degeaba!

| neutrino a răspuns:

Da, poate fi un ciclu peste sarcina! Hopa la medic!

| gabyella a răspuns:

Exista foarte mici sanse sa iti vina menstruatia peste sarcina! Aici poate fi vorba despre o dereglatie menstruala nu de sarcina.Atat timp cat menstruatia ti-a venit si o ai la fel ca inainte (adica cantitate, culoare)nu poti fi insarcinata! Bininteles depinde daca ai facut-o neprotejat si baiatul si-a dat drumul! dar pentru siguranta poti face un test de sarcina care este sigur 99, 8%, iar ca sa il faci nu trebuie sa ai 18 ani si poti sa il faci fara ca sa afle cineva! Baftahappy