| pupaza a întrebat:

Mi-a intarziat ciclul cu 2 zile. Contact sexual am avut doar protejat, adica coitus intrerupt + foite chinezesti si alta data prezervativ, niciodata neprotejat. Exista posibilitatea sa fiu insarcinata? CE ati face in locul meu, ati pastra copilul fiind sustinuta de prietenul dumneavostra si avand familia impotriva sau ati face avort la la 21 de ani?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Ciclul menstrual poate întârzia până la 5-7 zile fără o posibilă sarcină ci mai repede o dereglare hormonală sau o răceală.
Dacă ai avut protecție nu ai de ce să te temi.
Pentru liniștea ta cumpără un teste de sarcină, urmezi instrucțiunile și vezi rezultatul.
Dacă ai fii însărcinată și partenerul te va susține chiar dacă părinții sunt contra poți să-l păstrezi.
Tu ești propriul tău arbitru și deciziile îți aparțin în totalitate.
Nimeni și nimic nu este stăpân pe corpul tău.
O viață frumoasă și împlinită să ai.
Pa, pa.

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fa-ti vreo doua teste de sarcina din urina de dimineata in zile succesive, Intarzierea e mica, dar tinand cont ca folosesti metode de contracpetie cu eficacitate mica (coitus interruptus+foite chinezesti nu cred ca ofera impreuna mai mult de 70%), ai putea fi insarcinata.
Eu sunt impotriva avortului, il consider o crima, asa ca as tine copilul de-ar fi sa ma bat cu toata lumea.

| elena a răspuns:

Poate fi o mica intarziere, dar eu cred ca DA...sub nicio forma nu face avort, nici nu stii ce consecinte grave are si-apoi cand vrei sa faci copii la 40 de ani... familia se "inmoaie" daca aude de copil si ţine la tine, tu trebuie sa fii hotarata si convinsa ca acel sufletel iti va schimba viata in bine.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Nu cred ca esti insarcinata... dar pentru orice eventualitate iti poti face un test de sarcina.
Daca e sa fie bebe...in locul tau... l-as pastra.Ai o vastra destul de ok... te poti descurca la varsta asta cu un bebe...in plus il ai pe prietenul tau care te sustine...si asta conteaza mult.
Gandeste-te cate fete sunt puse in situatia asta la varste mai mici...si singura lor alternativa decenta e avortul. Daca ai sansa de a fi mama(in cazul in care tu si prietenul tau va doriti asta)...nu merita sa faci avort.

| Linda a răspuns:

Da, as pastra copilul.

| cristina_6456 a răspuns:

Se poate sati intarzie stopul dar un test de sarcina nu e scump il poti ace sa fii mai sigura

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da pastreazal, daca nu o sa-ti para rau mai tarziu
am fost in aceiasi situatie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu las pastra. mie mi-a intarziat 7 zile si inca mai ast mi-e frica sa fac inca testul inca sunt minora am 17 ani dar totusi nu las omora e un copil facut din iubirea measad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu face avort pentru ca o sa il ai pe constiinta si atata timp cat ai sustinere din partea lui e f bine e greu ca nu ai parintii de partea ta dar cu timpul o sa te inteleaga si o sa fie langa tine o sa ti fie greu dar o sa treci ca ajutorul lui
mult noroc si Dumnezeu sa ti lumineze calea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca esti insarcinata dar fa-ti vreo 2 teste de sarcina. iar cu avortul, sunt impotriva la 21 de ani ai tai.

| Jane_3176 a răspuns:

Daca vrei ca de la 21 de ani sa ai un copil, trist. Eu la 21 de ani am fost in al doilea an de facultate, si nu concepeam ca pana la varsta de 30 de ani sa am un copil. Si acum sunt de aceeasi parere: live your life happy you're too young for being a mom.