| Mihaela2022 a întrebat:

Mi-a întarziat menstruația 10 zile şi îmi fac griji. Mentionez că luna trecută am întretinut relații sexuale în prima zi de menstruație, am ciclul neregulat (de obicei este de 24 de zile) am luat antibiotice intre timp şi acum mi-a intarziat menstruația. Ar putea fi din cauza tratamentului cu antibiotice? sau sunt însarcinată?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Avand un ciclu de tip neregulat este imposibil sa vorbesti de "intarzieri" in ciclul tau, fiiindca nimeni de pe fata pamantului nu-ti poate calcula tie cand vine urmatorul ciclu menstrual.

Invata sa folosesti prezervativul la toate partidele sexuale ca sa nu ramai gravida, fiiidnca nu exista aplicatie, calculator sau ghicitoare pe lumea asta, care sa-ti spuna cand ai tu ovulatia, perioada fertila sau urmatorul ciclu.
Protejeaza-te ca poti ramane gravida, in orice zi a lunii.

In ce privesc atibioticele, nu modifica cilcul menstrual!

| dullcat a răspuns:

Antibioticele nu au legatura cu menstruatia.De ce nu folositi protectie? Fa cateva teste de sarcina pentru a afla raspunsul.Si incearca sa te abtii de la sexul in timpul menstruatiei, poate duce la infectii.Ai crezut ca in acest fel nu ramai insarcinata? Nu asa functioneaza, deci data viitoare folositi prezervativ!

| RoxanaIoana108 a răspuns:

Daca ciclul tău este neregulat, inseamna ca si ovulatia si menstruatia sunt neregulate, e logic. Deci in concluzie, nu stii cand esti la ovulatie si in consecința, daca nu iti doresti un bebe, trebuie sa folosesti constant prezervativul.

Din moment ce ai menstruatie neregulata, aici nu se poate vorbi de întârziere.

După 21 de zile de la actul sexual se face un test, iar apoi se repeta peste o săptămână sau doua.

| Ralf71 a răspuns:

Daca el ti-a introdus penisul adanc in vagin si tu erai la ovulatie, iar el a ejaculat in tine, este posibil sa fi gravida. Mai bine fa-ti un test care va confirma sau infirma daca esi gravida. Alta data foloseste prezervativul sau pune-ti prietenul sa o scoata din tine si sa ejaculeze afara din vagin ca sa reduci riscul.