| andeea6655 a întrebat:

Mi-a venit pe 20 decembrie. Ma tinut ciclul pana pe 27. Iar pe 27 seara am avut contact sexual neprotejat dar nu 100% sigur.asa am crezut ca a scapat putin in mine.Am luat pastila de a doua zi postinor pe 28 si apoi la 12h pe cea de-a doua.La 5 zile adica pe 3 ianuarie mi-a venit ciclu din nou.Iar acum suntem in 2 februarie si nu mi-a venit inca.
Ce se intampla? Oare sunt insarcinata?

Ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| wolder a răspuns:

Daca ti-a venit ciclul DUPA contactul sexual atunci nu esti gravida.

10 răspunsuri:
| andeea6655 explică (pentru wolder):

Pai abia am terminat si apoi la 5 zile mi-a venit iar....Nu inteleg

| Stanciu_Anees_1986 a răspuns:

In mod normal nu ar trebui sa fii, se poate sa ai doar o dereglare si sa-ti intarziu cu 1 sau 2 zile pestea data la care stii tu, poate fi si de la pastila care ai luto sa-ti intarzie, nu te inpacienta, mai stai o zi sau doua iar daca vezi ca tot nu-ti vine fa un test

| wolder a răspuns (pentru andeea6655):

Atunci nu esti.

| Azµre a răspuns:

Faci un test de sarcină și vedem ești sau nu!

| I1miss1you1Baby a răspuns:

Nu esti sigur sa delegrat de la pastila de a 2 zi. si sunt fete la care le mai vine de 2 ori intr-o luna chiar am eu o prietena :] Deci poti fi linistita

| mona a răspuns:

Nu esti insarcinata

| alexuutzz a răspuns:

Eu stiam ca dupa menstruatie o femeie nu poate ramane gravida primele 2-3 zilewinking asa ca stai linistita.

| relian a răspuns:

Adica ciclu tau are doar 7 zile? Cred ca ai gresit sau nu te-ai exprimat tu bine.Asa ceva nu cred ca am mai auzit ciclu de 7 zile.Dar tot ce se poate. AAAA stai asa acum am inteles.Pai fata ala nu e ciclu ce tu spui aia este menstruatie.Ciclu este numarul de zile de cind iti vine pina cind iti vine iara.Ala e ciclu, iar asta ce tu spui este de fapt menstruatia.Aha deci ai avut menstruatie 7 zile.Mama cam mult dar asta e.Ok s-ar putea sa fie din cauza acelor pilule ce leai luat sa iti fi venit asa iar. Dupa xce se termina chestia asta si scapi de problema va trebui sa stii cei ala ciclu cei aia menstruatie si cei ala ciclu regulat.Sa te ajut nitel.Ciclu este cum am spus nr de zile dintre doua menstruatii.Adica din prima zi de cind iti vine de cind iti curge ce va curge voua pina cind iar iti va veni acla este ciclu si are un anumit nr de zile.Tu ce trebuie sa faci este sa numeri axceste zile citeva luni la rind.Si daca tu ai in fiecare luna sau sa zic faci numaratoarea la 3-4 cicluri si daca toate au axcelasi numar de zile atunci ai un ciclu regulat.Asta este bine pentru tine daca o sa fie asa csa poti folosi calendarul ca metoda contraceptiva, deci poti sa fii happy sa o faci fara prezervative atunci cind se poate.Deci sper sa intelegi cei ala ciclu si ce inseamna regulat.Acum se mai intimpla sa fii racita sau sa iei ceva medicamente si ciclu poate intirzia uneori din cauza asta deci nu trebuie sa te sperii.Ce este menstruatia? Menstruatia sint acele zile in care tu ai probleme cum spuneti voi.Acum ce se intimpla asa anatomic, fizilogic vorbind nu e treaba ta o sa afli tu astea mai tirziu.Acum conteaza sa stii ce este sa cunosti termenii.Deci cam asat e asa in mare. Dupa ce vei constata ca ai un ciclu regulat atunci poti sa faci sex incepind din prima zi de menstruatie fara prezervativ timp de 8-10 zile fara sa existe pericolul sa ramai.Si asa vei fi si tu si iubitu tau happy.Nu va mai trebuie prezervative stai ca mie teama etc.Dar dupa cele 8 sau zece zile trebuie sa te feresti o vreme sa zic 7-8 zile dupa care iar dati bataie fara.Sau daca vrei sa nu ai probleme de nici un fel foloseste anticonceptionale si bagi la greu fara nici o teama.Sa revin daca ai luat axcele pilule nu ramai stai linistita ca pilulele aia asta fac distrug orice incearca sa se formeze.La ce spui tu ca ti-a venit menstruatia pe 3 ianuarie si acum sintem in 3 februarie inseamna ca ai un ciclu de 29 de zile sau poate de 30 si ar trebuie sa iti vina daca nu deja tia si venit.Deci informeaza-te bine si dupa faci ce simti.

| andeea6655 explică (pentru relian):

E deja 5 februarie si inca nu m-i-a venit...ce se intampla? ajutati-ma...

| relian a răspuns (pentru andeea6655):

Nu cred sa ai ceva odata ce ai luat pastila dea dpua zi sau cum se mai numeste.Caed ca tu ai un ciclu neregulat asa ca daca sigur no sa fie nimic pune si verifica 2-3 luni la rind sa vezi ce ciclu ai.Si daca vrei sa fii sigura de esti sau nu fa un test de sarcina si atunci stii sigur cum stai. Iara daca ai ciclu neregulat nu te mai juca, ia abticonceptionale si dupa poti sa o faci cind vrei si nu mai e nevoie sa te feresti deloc.