| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am inceput viata sexuala si nu am ciclu. ce se va intampla?

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ai sub 17 ani si jumatate, ai aproximativ 90% sanse sa faci in viitor leziuni precanceroase de col uterin. Pentru a tine asta sub control, trebuie sa te duci la ginecolog la fiecare 6 luni (insotita de un parinte pana la 18 ani).
Daca nu te protejezi cu prezevativ, sa stii ca prima menstruatie est precedata la aproximativ 14 zile de o ovulatie. Daca faci sex neprotejat in perioada fertila a acelei ovulatii (pe care nu ai cum sa o afli), vei ramane insarcinata fara sa ai nici macar o menstruatie, si nu cred ca vei supravietui acestei incercari (adica poti muri in timupl sarcinii sau nasterii, iar avort nu cred ca se baga nimeni sa-ti faca).

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Vei avea un copil?

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

O sa ai un bebe.

| deeea28 a răspuns:

Dar inainte aveai? Daca inainte aveai, si acum nu mai ai s-ar putea sa fii insarcinata, asta daca nu cumva te-ai protejat. Daca nu aveai nici inainte si nici acum............nu stiu ce sa zic. Poate o vizita la ginecolog nu strica

| yuli10 a răspuns:

In primul rand sa stii ca indiferent ca ti-a venit ciclul sau nu, poti ramane insarcinata si poti la fel de bine sa contractezi boli cu transmitere sexuala etc. m-ar interesa ce varsta ai si de ce ai facut asta raised eyebrows

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Eu sunt de parerea lui laur. Are mare dreptate.Ai facut vaccin inpotriva cancerului de col uterin?

| M.J. a răspuns:

Deci daca inca nu ai ciclu, ai mai putin de 11-12ani. dupa parerea ta, crezi ca ai facut bine?

Laur
| Laur a răspuns:

Inca nu ai ajuns la pubertate, organele genitale nu iti sunt formate complet, sunt mult mai sensibile decat la o femeie adulta si risti afectiuni grave, printre care si cancer de col uterin care mortal.

| roxy_5007 a răspuns:

Ce varsta ai ca nu am inteles deci cum nu ai ciclu? nu ai ciclu ca ai un bebe sau nu ai ciclu ca ai sub 12 ani si nu esti dezvoltate mai rescrie intrebare da fa-o corect

| BUBULINA a răspuns:

Informeaza-te inainte

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parerea mea e ca nu o sa ramai insarcinata.altceva nu stiu ce s zic