| anonim_4396 a întrebat:

Mi-e dor de vremurile bune, mi-e dor de oameni din trecut, trecutul imi lipseste foarte mult sad acum traiesc o viata trista si naspa, as vrea doar sa mor si sa uit de tot, imi lipsesc prieteni din trecut, activitatile din trecut, pana si vechiul eu din trecut imi lipseste, nu stiu ce sa fac sa fiu bine din nou, sa ma pot bucura cum o faceam atunci. Realizez ca incep sa imbatranesc si nu fac nimic cu viata mea sad

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

O sa poti trai o viata fericita si frumoasa in momentul in care vei intelege ca nu poti trai in trecut si nici nu-l poti schimba. Nu-i normal, de aceea visezi cai verzi pe pereti, fara pic de sens, inducandu-ti stres si stari de rau.
Trecutul NU se poate retraii si nici schimba.
Un om nromal la cap traieste prezentul si face planurid e viitor.
Daca ai nevoie de ajutor medical, mergi la un psihiatru, pentru ca depresia ta va evolua si numai bine si sanatos, nu vei fii.

| Andreeush a răspuns:

Trebuie să accepți că timpul trece, oamenii se schimbă, nu poți trăi în trecut.
Alții au probleme mai grave, suferințe mari.
Încearcă să schimbi ceva dacă nu te simți bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai in primul rând ar trebui ea lasi trecutul in spate, ce faci tu este doar sa opui rezistenta la cum esti momentan, deoarece nu-ti place noul tu ci vrei sa fi altfel sa te simt altfel.
Traieste prezentul - trecutul nu existã deloc!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Prefer sa ma gandesc la trecut decat sa traiesc intr-un prezent urat

| Paul754880338 a răspuns:

Daca imi dai voie, as numi situatia ta un esec, mai mic sau mai mare. Cea mai potrivita reactie in fata unui esec ar fi sa deschidem bine ochii sa vedem cum am ajuns acolo, ca sa stim sa nu mai repetam aceasta greseala. De asemenea as numi trecutul pe care il regreti un succes. Daca procedezi la fel analizand si trecutul ai avea intr-o parte greselile si in cealalta reusitele. Tot ce trebuie sa faci este sa te foloseste de ele si sa mergi mai departe. Depresia, lacrimile si regretele nu sunt de prea mare ajutor, deci lasa-le deoparte si treci la o gandire mai analitica si mai pragmatica. Vremurile si lumea se schimba tot timpul, dar asta nu inseamna decat ca trebuie sa gasim noi solutii.

| MariaEcaterina99Y a răspuns:

Ohh.god. Te înțeleg atât de bine aici. ‘)) La fel ma simt. Adică mna..viața sociala a cam dispărut atât de mult in perioada asta la mine. ‘)) Invatat peste invatat, ce vrei acum? Însă, ca sa răspund și la întrebarea ta, încearcă sa-ți faci prieteni noi, ieși afara, distrează-te. Asa îți vei reveni sigur! ‘)

| anonim_4396 explică (pentru MariaEcaterina99Y):

Pai cum sa ma distrez singur? nu imi pot face prieteni noi nimeni nu ar vorbi cu mine sad

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru anonim_4396):

Prieteni îți faci rapid crede-ma. ‘)) Ideea e doar sa ți-i alegi pe cei buni și potriviți pentru tine. ‘) Dacă vrei, putem vorbi in privat. ‘)

| 1Me9 a răspuns:

Asta e principala mea frica legata de viitor...cunoasterea!
Sa uit tot ce a fost, sa incep o noua viata, ducandu-ma la facultate in alt oras, pentru ca cel in care locuiesc nici facultati nu are, sa uiti prietenii, activitatile, si asa mai departe.

Poate asta e o lectie pentru toti, poate viitorul va fi mai bun, viata e imprevizibila, gandeste pozitiv, nu e nimic terminat, oameni noi o sa vina in viata ta, o sa apara alte activitati, poate chiar mult mai interesante!

Ma mir ca sunt oameni care sunt cum m as vedea eu in viitor, dar eu de obicei sunt foarte optimist de fel si te sfatuiesc sa fii asa si tu, mereu exista o urma de speranta, in orice!

| anonim_4396 explică (pentru 1Me9):

N-as crede ca viitorul imi rezerva ceva bun

| Treachery a răspuns:

Exact ca mine

| dolyyie a răspuns:

Trecutul e trecut și așa trebuie să rămână. Oameni care au fost cu tine si acum nu mai sunt, ei de fapt nu au fost nicioadă, deci nu ai pierdut nimic. Prezentul contează acum, ieși, plimbă-te și focusează-te pe prezent și viitor. Viața e frumoasă, nu te mai complica!