| whatisthis19 a întrebat:

Multi oameni folosesc cuvântul curwă ca pe o jignire?

6 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Păi, mulți oameni sunt atât inculți, cât și de rea credință.

| romeo78 a răspuns:

Preluare din Dex: "curvă [At: COD. VOR. 121/14 / E: vsl куръва] (Pop) 1-2 sf, a (În morala creștină) (Femeie) care întreține relații sexuale în afara unei căsătorii oficiate de biserică Si: curvăreață (3-4) Cf curvar (1-2). 3-4 sf, a Prostituată. 5-6 sf, a Adulteră. 7-8 sf, a Curtezană (2). 9 sf Termen injurios (adresat și bărbaților). 10 sf (Fig) Om cu două fețe Si: cutră. 11-12 sf, a (Pan; d. bărbați) Homosexual. 13 sf (În morala țărănească) Femeie care destramă o familie prin întreținerea de relații sexule cu bărbatul căsătorit, prin intrigi, seducere etc. 14 sf (Reg; îcs) ~va-n-târg Joc de copii nedefinit mai îndeaproape. 15 sf (Om; reg) Pescar de mare (Larus leucocephalus). 16-17 sf, a (Pex; d. obiecte de genul feminin) Ticăloasă. 18 a (Reg; îs) Fasole ~ve Soi de fasole cu boabe jumătate roșii și jumătate albe."
Este un termen folosit de oameni fără a-i cunoaște definiția și pentru ce se utilizează cuvântul.
Iar, ca soț, nu este permis nici în glumă să spui un astfel de cuvânt.
Iar, termenul, se poate folosi și în cazul bărbaților, folosindu-se cuvântul:" curvar".

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu am văzut un video în care un bărbat îl prezenta pe altul ca soțul meu. Era curvul lui.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai da.

| Sofer a răspuns:

Eu am auzit cuvântul asta în cuplurile căsătorite făcând-o pe femei curwa.

| DenqOO a răspuns:

Da.