| 50LeiCincizeci a întrebat:

Buna, dupa parerea voastra cuvantul gras e o jignire/insulta?

Răspuns Câştigător
| Dante30 a răspuns:

Cred ca in ziua de azi oamenii sunt pur si simplu prea "sensibili", iar ca romani cu atat mai mult.
Nu e o jignire pe cat un adevar. Da, depinde cum e folosit, dar sincer sa fim, daca te uiti la un amic/cunostinta si poate are 90-120kg dar sa fie 1.70 ca si inaltime, i-ai spus un adevar. Problema lui ca se simte jignit.
Stiu, ceea ce am spus poate parea aberant, dar hai sa vorbim direct, Ce e mai important? Sa stie, sa admita si sa faca ceva in privinta asta sau sa ramana la fel si sa se simta jignit?
Deja deviez, Dar cred ca intelegi la ce ma refer.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dante30):

Salut, Dante!

Ti-am asteptat raspunsul.
Voiam sa scriu eu ceva asemanator, dar m-am luat cu alte treburi.
Ideea este ca din punctul meu de vedere nu este in regula sa facem pe cineva "gras", adica sa-i spunem lucrul acesta.
Nici macar in gluma.
Am facut asta pana in clasa a 10-a, in timpul liceului, iar acum regret.

Gandeste-te la tine. Gandeste-te la o caracteristica de-a ta mai... accentuata.
Acum gandeste-te cum e sa te strige lumea asa cand esti la scoala/munca, cand iesi in oras cu iubita, sau poate chiar ea.
Sa zicem ca esti "slab", iar toata lumea te striga "slabanogule".
Zi de zi. Aceeasi "porecla".

Initial, e funny. Pentru toata lumea.
Dar cu timpul, iti vei da seama, poate chiar intr-un moment in care te simti doborat, ca lumea isi bate joc de tine. Si crede-ma, se ajunge pana aici!

Nu e ceva ce poti schimba peste noapte, referindu-ma la greutate.
Iar acest lucru poate duce la compromis:
"Eh, asta este sunt slabanog/grasut".

Atitudinea merge in jos... ca Titanicu! lol
Respectul de sine deja a dat coltul cand ai facut compromisul acela.
Deciziile iti sunt afectate.

Un compromis...

Acum inteleg ca exista fel si fel de persoane.
Unele sunt motivate de astfel de cuvinte. Cam toate persoanele par asa... oarecum.
Dar nu se stie ce este in sufletul si mintea lor.
Asadar, daca e in stare sa ia niste cuvinte ca acestea si sa le foloseasca cum trebuie, ca motivatie, sa schimbe situatia, atunci, ma gandesc, e capabil sa o faca fara ca cineva sa-i spuna.

De aceea regret ca le-am spus anumitor persoane cuvinte de genul.

| Dante30 a răspuns (pentru anonim_4396):

Inteleg ce spui tu acolo, dar daca e sa intram in subiect amplu, ceea ce ai spus tu mai sus e logic, Dar aici intervine si familia/situatia de acasa, gandirea individului etc.
Prostul obicei al majoritatii grupurilor de prieteni este luatul peste picior, jignitul in gluma etc, bine inteles ca uneori daca grupul e satiric glumet etc este in regula.
Dar de cele mai multe ori oamenii isi arunca frustrarile asupra altora, chiar prieteni ai lor.
Mintea umana este intr-o continua degradarea, societatea umana cu atat mai mult.
Tu ai dreptate in ceea ce ai scris, dar trebuie sa existe si curajul si intelegerea de a spune pe nume problemelor.
Oamenii in general sunt uneori atat de sensibili sau de usor de pus la pamant cu vorbe, incat uita ca mai presus de orice EL/EA individul conteaza cel mai mult, fiindca nu locuiesti cu prietenii, nu traieste cu ei etc.
Ne nastem singuri ca sa crestem singuri, sa traim singuri si apoi sa murim singuri. Este tristul adevar universal al omenirii, fie ca unii il accepta sau nu. Nu e negativism, pe cat consideratia faptului ca, asa cum ai scris si tu, nimeni nu poate sti ce simtim, ce gandim, cum gandim, originea gandirii/problemei noastre etc.
Deci in definitiv, "forever alone" chiar daca un meme al acestei societati cibernetice/reale, este pana la urma un adevar, ce trebuie acceptat si tratat ca atare.
In incheiere, desi suna cliseic, orice fiinta umana trebuie, este necesar, sa fie impacat cu el insusi, cu alegerile sale cat si consecintele lor. Si sa se auto cunoasca si descopere, nu doar sa lase obisnuinta sa devina comoditatea abuziva ce de altfel se intampla poate 70% din timpul pe care il traim pe aceasta lume.

| 50LeiCincizeci explică (pentru anonim_4396):

Nu vad de ce sa-ti para rau, din punctul meu de vede nu e o jignire, ci o opinie, o parere cum ca o persoana ar fi grasa/slaba cum ar fi si cand spui de cineva ca e urat.Societatea actuala ne-a educat sa credem ca ar fi ceva in neregula cu noi daca am avea cateva kilograme in plus.

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

N-ar trebui dar totusi se simte ca o insulta.

| AFR81 a răspuns:

Depinde daca il supara pe cel caruia i-l adresezi. Cel mai adesea, insa, respectivul va fi deranjat, chiar daca unii nu vor lasa sa se vada asta.

| Freya1 a răspuns:

Daca vrei sa ii spui cuiva spune-i ca e plinut sau mai bine facut nu spune gras ca da pentru el va fi o jignire.

| Samariteanul a răspuns:

Pentru romani poate parea o insulta, pentru majoritatea americanilor e ceva normal

| Volsvagan70 a răspuns (pentru Samariteanul):

Americanii sunt si mai sensibili decat noi.

| ICombative a răspuns:

Depinde de context dar adeseori este o insulta