| anonim_4396 a întrebat:

De ce cuvântul "țigan" este considerat o jignire?
Așa cum sunt maghiari, evrei, lipoveni, etc. în țara noastră, așa sunt și țigani. E doar o etnie...
Și de unde rasismul ăsta la noi, oameni buni? Chiar așa în urmă am rămas?

14 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Din cauza unor capete luminate din occident care au acceptat propunerea etniei undeva în anii '70, de a se numi "rrom", nu "țigan". Cuvântul țigan e un cuvânt folosit atunci când erau sclavi în Europa.
Este o etnie cu rădăcini în India.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

De ce UNEORI cuvant tigan este considerat o jignire, mai bine zis.

Pur si simplu, exista doua cazuri in care este considerat o jignire. In gluma, cand cineva face pe altcineva "tigan" si il asociaza cu acele persoane care fac diferite acte de... "inselaciune" sa le zicem asa. Si al doilea caz, atunci cand chiar este vorba despre o persoana de alta etnie.

In rest, ma gandesc ca mai multe persoane nu au treba cu asta, si zic acest termen ca pe ceva normal.

Legat strict de partea negativa, pentru ca asta ai intrebat... acestia sunt oamenii, ca peste tot in lume, trebuie sa se lege de ceva. Din pacate exista rasism peste tot. Dar toate au la baza si ceva adevar, de la persoanele care au facut ceva rau.

Si daca se duc acum 10 romani in alta tara, 9 muncesc cinstit si unul fura, sigur o sa se gaseasca o multime care sa ii vada pe romani urat.

Deci raspunsul la intrebare ar fi... inconstienta.

| T0T a răspuns:

La cum sunt în mare parte, poate fi considerat o jignire. Însă în principiu, nu e. Vrea să fie considerat o jignire ca să preia denumirea de romi, deci să fie mai ușor confundabili cu românii, iar cei de afară să ne asocieze pe toți cu ei.

| Freya1 a răspuns:

Nu la toti e asa.Sunt multi țigani ce vor sa fie numiti țigani si sunt mândri.Dar noi romani ne rahatim pe noi ca vaai de mine ii discriminam.

Răspuns utilizator avertizat
| siriusblack98 a răspuns:

Stau aproape de Bucuresti si am avut de aface cu aceasta natie de oameni (eu le zic indieni) inca din scoala generala iar in liceu (pentru ca am facut liceul in capitala) grupurile de indieni au reprezentat o problema majora. Pur si simplu natia asta de oameni tind sa nu isi vada de treaba lor si cauta mereu scandal si probleme. Iar la furatul din buzunare nu-i intrece nici dracu. Cunosc Rahova, cunosc foarte bine Ferentari si stiu ce specimene zac pe acolo. Clanuri, batai, amenintari, cutite, arme de foc, substante ilegale, furturi. Nu este deloc 1 la 10 indieni in acest fel cum spunea cineva, sunt cel putin 7 din 10 pusi pe scandal si smardoiala din fire. Am intalnit si cativa de treaba dar ii pot numara pe degetele de la o mana. In rest numai lepre. Si poate sa-mi dea moderatorul ban pentru ce am spus dar imi asum pentru ca stiu ce vorbesc si stiu ce oameni am intalnit.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

In urma au ramas ei, nu noi.

| Darkmagic a răspuns:

Nu e singura etnie cu nume transformat in sens peiorativ.
Ce au patit "tiganii" e cam nimic, fata de ce s-a intamplat cu "jidanii", nu crezi?
Ma mir ca va puneti astfel de intrebari tocmai voi, romanii, care ati reusit sa faceti o jignire si din "tarani".
Da-mi voie sa am zero incredere ca atunci cand ii spuneti unuia "taran", va referiti la apartenenta lui la mediul rural. big grin
Si da, chiar asa in urma, dar nu trebuie sa va ingrijorati foarte tare, ca nici cu "Black lives matter" nu mi-e rusine. Atat le-a putut lor capul, in loc de "All lives...".
Rugati-va sa nu ajungeti in acel stadiu, mult mai periculos decat epitetele proaste: "tigan" sau "taran".
Am oricum mari dubii ca romanii in "intelepciunea" lor nu vor adopta rapid "filosofia" toxica BLM.

| Holiday a răspuns (pentru Darkmagic):

"Ma mir ca va puneti astfel de intrebari tocmai voi, romanii, care ati reusit sa faceti o jignire si din "tarani"."

Lasa ca asta nu e inventata de romani.

"Ce au patit "tiganii" e cam nimic, fata de ce s-a intamplat cu "jidanii", nu crezi?"

Obiectiv vorbind, cel mai rau au patit-o negrii.

""Si da, chiar asa in urma, dar nu trebuie sa va ingrijorati foarte tare, ca nici cu "Black lives matter" nu mi-e rusine. Atat le-a putut lor capul, in loc de "All lives..."."

Da mah, ca parca jidanul daca te iei de el zice "nu fi anti toate popoarele", sau o arde cu antisemitismul? Problema nu e cat ii duce mintea, nici pe negri, nici pe evrei, ba dimpotriva, astfel aduna capital de simpatie de la fraieri, de multe ori total nejustificat.

| SingleForOne a răspuns:

La fel cum alții urăsc cuvântul "român", prin străinătate. Este o cultură generală, oriunde în lume, de a urî o etnie sau națiune întreagă datorită câtorva uscături. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu stiu multi tigani care nu se simt jigniti sa fie numiti asa. Ba chiar ei insisi se numesc tigani si ii numesc pe prietenii lor tigani. Au o mandrie in cultura lor, cum avem si noi, ceea ce e foarte bine!

Mai des este considerat jignire atunci cand i-o spui cuiva care nu este sau cand il folosesti pentru a denota inferioritate. "Ce sa ma astept de la voi, tiganilor", "Se vede ca sunteti tigani".

Rasismul vine din generalizare, dar are si o boaba de adevar. Nu poti nega ca sunt mai multi tigani care nu isi termina(sau incep) studiile comparativ cu români. Sau ca au obicei in a face clanuri, in a se lua la bataie. In schimb pe de alta parte sunt si unii jos palaria! Dar aceasta ura tot de la un mic adevar porneste. Iti zic eu care am bunici in Ferentari, cartierul tiganilor, si vin des aici. Acestia au furat de la noi cu toate ca bunicii mei le dau bani si ii ajuta mereu. E normal intr-o astfel de situatie sa ai o anumita reticenta fata de ei. Sau cand mergi in autobuz mereu ii auzi ca vorbesc de beții, de batai, si iti creeaza un sentiment de nesiguranta.

Pe de alta parte cunosc tigani de treaba si mi-e usor s-o zic! Daca omul merita, merita. Unul e coleg cu mine, mereu haios si destept, iar altul e un tip tare ingrijit de la care am cumparat niste căței odata.

Da, din pacate exista niste prejudecati, dar daca omul imi arata ca e de treaba recunosc cu bucurie acest lucru! happy

| Onisim10 a răspuns:

Bă, eu judec in mintea mea un om când face lucruri urâte, adică, sa din serioși, când vine ditai matahala de tigan și îți cere un leu, apai, sa din serioși el nu poate să se ducă să muncească, sau țigăncile care tot stau și cerșesc că au ele copil mic acasă, ia mai lasă-mă în pace că tu poți munci, nu este singura femeie din lume care are copil mic acasă, mai sunt care au, dar mai și muncesc.

| 1man1 a răspuns:

În orice colț al lumii există prejudecăți. Deși acestea se întâlnesc la tot pasul, majoritatea oamenilor se declară împotriva lor. Din câte se pare, mulți din cei care dezaprobă prejudecățile nu își dau seama că și ei au prejudecăți. Dacă suntem sinceri cu noi înșine, vom recunoaște că, în adâncul inimii, cu toții avem prejudecăți, indiferent de forma sau intensitatea lor. Și Biblia face referire la o prejudecată des întâlnită: " Omul se uită la înfățișare" ( 1 Samuel 16:7, Traducerea literală nouă, 2001).
Referitor la țigani, atât cât am avut conversații cu ei, folosesc termenul de țigan și sunt mândri de asta. Cunosc personal câțiva și, ca oricare altă etnie, au calități și defecte. Spre exemplu, am o familie vecini de palier care stau cu chirie. Sunt o familie unită, au locuri de muncă, fetița lor învață destul de bine la școală. Sunt curați, respectuoși și săritori când e vorba de ajutor.
Desigur, comportamentul unora din etnia lor face că percepția să fie una negativă și să hrănească acest monstru numit prejudecată. Educația ar fi soluția. Acesta ajută la îmbunătățirea situației sociale și al comportamentului. Un alt aspect pe care vreau să îl menționez este moștenirea genetică și culturală pe care e greu să o înțelegem. Nu poți aștepta ca cel de lângă tine să fie asemeni ție. Suntem unici și interesanți fiecare în felul nostru.

| sabin89 a răspuns (pentru 1man1):

"Omul se uită la înfățișare" ( 1 Samuel 16:7, Traducerea literală nouă, 2001)." - Pot să te întreb de ce eviţi Traducerea Lumii Noi?