| AdioTPU a întrebat:

Navigand pe aici am dat de un răspuns al unui user, Mosotti. Într-un răspuns la o întrebarea el își expunea părerea personala despre cupluri. Utilizatorul a zis că cei care se căsătoresc cu persoane mai puțin atractive fizic, o fac pentru că nu au găsit ceva mai bun și gen se mulțumesc cu orice numai să nu fie singuri. Cât adevăr exista în teoria lui Mosotti?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Teoria lui Mosotti nu ține cont de complexitatea fenomenului care îi atrage pe oameni î cuplu și îi face apoisă rămână împreună.

39 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu neaparat. In general o data cu varsta pretentiile femeilor cu privire la aspectul fizic incep sa scada pentru ca acorda mai multa valoare altor trasaturi. Cert e ca nu toti oamenii pun la fel de mult accent pe aspect si barbatii fac asta in mai amre masura decat femeile. Problema e ca nu prea exista multe definitii generale cand vine vorba de oameni ca fiecare caz e unic.

| raMLesS a răspuns (pentru RoCkKiD):

Pai problema e ca azi femeile de nota 3, 4, 5 se cred de nota 10 ca primesc atentie de la toti disperatii pe insta + ca acolo o femeie "average", e una care arata ca Angelina Jolie, si ca un barbat "average" arata ca Chris Hemsworth sau Jeremy Meeks pentru ca doar asta le intra lor/noua la noutati laughing Cine dracu sa se mai uite la Vasile de la vulcanizare, sau la Cristi de la mec laughing Au asteptari mult prea mari si deloc realiste, sa nu mai spun ca folosesc la filtre si la machiaj de te ia capul.
RAR, foarte rar vad o femeie cu adevarat adevarata, majoritatea care arata bine in poze si au mii de urmaritori iar ele urmaresc 1-200, poate nici atati, arata average in realitate, poate au si ele 1, 2 trasaturi mai de doamne ajuta dar atat... E mult mai greu cu relatiile in ziua de azi fata de cum era inainte si ti-o poate confirma oricine.

| RAY a răspuns:

100% adevărat in ceea ce afirma, ai dat răspunsul câștigător sa iti satisfaci egoul

| mihai69 a răspuns:

Fiecare judecă după mintea și standardele sale personale.

| Mosotti a răspuns:

Ma refeream la persoane mai deloc atractive, insa sa vedem si parerea celorlalti. Ca daca te atrage pe tine este ok si ajunge, nu conteaza ca nu are nota 9 chiar daca tu esti de 9. De ex daca celalalt are nota 7, e okey.
Si mie de ex nu-mi plac multe de nota 9-10 si imi plac multe de 7, zic asa ca idee.

Dar cand e vb de cei de nota foarte mica care nu prea is placuti nici macar de aia ca ei (neatractivii intre ei nu se plac), si cineva mai frumos il/o ia pe asta, e clar ca nu a gasit ceva mai bun, sau mai rau si poate nu am zis, ala mai frumos are o problema care-l face de neacceptat de cei de nota lui fizica.
Problema de comportament, probleme ascunse.

Tu de nota 8 de ce ai sta cu unu sau una de 2?! Cand ai de ales 50 macar de nota 6-7.
Ca la comportament majoritatea is okey si se comporta mediu acceptabil.
Multe femei misto stau cu derbedei din aia care au comportament praf, deci nu se pune problema de asta.

Stai cu unu de 2 daca ai probleme ascunse altele decat fizicul, vrei un copil, o familie, si aia e.

Cazul de mai sus e cand situatia financiara celui de 2 nu este diferita de a celui de 7-9.
Sau varianta doi, ala mai frumos sta cu ala de nota mica daca are avantaje matriale, si atunci e altceva. Atunci nu ai probleme dar profiti de ala/aia.

Asteptam pareri.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Pe ce te axezi tu când pui notele respective? Notele alea nu ar trebui sa le de-a persoana în cauza?
Ca ce ție îți poate părea de 2, poate pentru omul ala e de 10.

Îți iei un om de nota 2 dacă vrei familie și copii?

| raMLesS a răspuns (pentru Mosotti):

Daca unu de nota 9 sta cu una de nota 2, de fapt ala de nota 9 e de fapt de nota 5-6 si nu stii tu sa analizezi bine aspectul, un chad nu o sa aiba niciodata probleme cu relatiile, cand vreodata o sa stea Brad Pitt sau Leonardo Dicrapio cu vreo stramba ochelarista cu picioarele scobitori si care mai poarta si fusta si are parul urat si e paduchioasa laughing rolling on the floor... sau cu o grasa nenorocita? Sa vezi o persoana de nota 9 e cam de 1 la 100.

| Mosotti a răspuns (pentru Freya1):

Notele sunt cam generale, chiar si la barbati, si un barbat vede "asta arata super", chiar daca nu e atras de el ca barbat.

Nu conteaza ca te atrage pe tine sau pe x sau nu, cam toti vedeti ca acela/aceea arata bine.
Dar asta stie mai toata lumea.

Si femeile "arata tipa f bine, sau tipul ala arata bine". Se vede un om de nota mare obiectiv.
Subiectiv este ce te atrage pe tine sau nu, acolo e alta treaba.

Poate zice "arata super dar nu ma atrage pe mine".

Deci nota si-o ia obiectiv. Probeaza sa vezi. Arata tu o poza de barbat/femeie misto la 20 de insi/inse, sa vezi ce zic.
Pot fi si 10 % care sa zica "e nasoala/nasol", dar poate doar din punct de vedere al atractiei pentru ei.

Iar pe aia de nota 2...cam majoritatea ii vad cum ii vad. O sa iti pun o poza aici cu una care are nota 1-2 pentru 95 % din oameni, o pun pentru ca era oricum de pe un site de matrimoniale, deci e publica, era pe sentimente.ro prin 2016.

Uite aici:

https://ibb.co/nR6thy8

Am intrebat 30 de barbati si baieti, au zis "ba, tu iti bati joc de mine?", sau ceva de genul.

Si pun una de nota mare, asta e Scarlet Ortiz actrita, deci e tot publica:

https://ibb.co/7vDy1FY

Aici acei 30 au zis "wow... tare tipa".

Deci hai sa nu ne mai amagim.

Cred ca ai inteles diferenta intre ce te atrage pe tine, si nota generala de frumusete.
Ca aia care nu te atrage pe tine, atrage alti 50, si cealalta care te atrage poate atrage alti 50 si 50 nu, dar nota e oricum mare.
E ca si cum e Merzan si Audi, nu Merzan si Trabant.
Chiar daca nu iti place Audi, stii ca e de nota brici.

Si da, daca ai probleme iei si pe un om de nota mica daca chiar vrei copii si familie, si daca nu te accepta altii de nota apropiata tie.
De ex pe site de matrimoniale era una care arata binisor dar nu avea gagic.
Ca sa aflu de la unu ca tipa urina imediat dupa sex. Deci iti urina in pat!
Aia nici de nota 2 nu avea barbat sa stea cu ea, dar ala o luase de amanta si se f in baie doar.

Sau una care e pe Youtube, arata super dar are probleme, cauta pe cineva si nu gaseste, are 34 de ani. Si ca dovada...s-a dat la unu de nota mica dar nu l-a placut, si tot ea a renuntat, insa a sperat ca poate o sa-l placa, a iesit de 4-5 ori cu el.
Cazuri concrete care le stiu eu.

Nu e asa simplu cum se spune si cum pare, hai sa analizam realitatea si sa tragem adevarul de acolo, ca si in politica.
Si sa invatam si despre natura umana, psihologia evolutionista.

| Freya1 a răspuns (pentru Mosotti):

Eu tot cred ca fiecare e capabil sa își aleagă sigur gusturile și nu trebuie neapărat sa catalogat pe cineva frumos sau urat.Pentru ca fiecare are plăcerile sau atracțiile lui.

Nu spune nimeni ca nu exista oameni profitori ce stau cu x persoana fără sa o paca pentru un interes.Dar asta nu înseamnă că toți cei ce își iau pe cineva pe care tu sau eu îl consideram urat,îl iau pentru ca nu ii mai ia nimeni pe ei.
Repet, mai sunt cazuri ca e normal.Dar nu e ok sa generalizam.

Eu una de-a lungul vieții am stat mult în preajma unor persoane ciudate de care alții se fereau, sau făceau misto, sau nu ii voiau ca și prieteni, iubiți etc.Imi plăcea sa stau cu oameni de genul asta chiar dacă aveam și prieteni populari, extravagantii,"aratosi".Și chiar am descoperit la mulți lucuri interesante și nu ii vedeam mai puțin ok decât tiparul unora dintre voi de om "perfect".

| Mosotti a răspuns (pentru raMLesS):

Vorba vine de nota 9, am zis asa doar ca principiu, hai sa zici 7, de ex o fata medie ca fizic care atrage, sau un baiat care atrage destul.
Nu am zis de din aia de top, ca aia is f rari.

| Mosotti a răspuns (pentru Freya1):

Pai din pozele alea ce concluzie tragi? Ca de aia ti le-am pus acolo. Cum o sa fie considerata prima tipa de 100 de insi, si cum o sa fie considerata a doua de aceiasi 100 de insi?

Nu ma refer la atractie, ca acolo ai dreptate, fiecare are gusturile lui, deci sa facem diferenta.

Exista si exceptii, dar nu ne legam de ele, ne legam doar de majoritatea cazurilor, ca asa exista si barbati ok care mor dupa obeze de 250 de kile.
Cu interesul se stie cum este.
Cum e ala de 60 ani cu aia de 25, cum poti sa crezi ca aia il place?! Hai sa fim seriosi. Ca daca nu ii mai da bani sau avantaje, pleaca, si asta se stie.

Aia cu amicitia ai dreptate, nu conteaza ca are nota 2 sau 7 sau 9, poti sa il ai sau sa o ai ca amic, chiar daca ai si amici aratosi sau amice.
Ca, calitati poate avea si ala mai ciudat, mai nearatos pentru prietenie.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Ceea ce ai afirmat este 100% adevărat că uni sunt ipocriți e treaba lor

| Freya1 a răspuns:

Sunt persoane ce se căsătoresc cu cineva mai puțin atractiv chiar și din perspectiva lor din motivul asta.Dar trebuie sa ne gândim și la faptul ca frumusețea e relativa.
Adică ce nu îți place ție poate îmi place mie.
Mi se pare mai aiurea sa îți creezi un tipar de frumusețe din prisma a ce spun anumiți oameni.Adica dacă acum e la moda sa ai silicoane sau un fund cât casa poporului, sa consideri și tu ca asta e frumos.E aiurea.

| Drimmero a răspuns (pentru Freya1):

Nu frumusetea e relativa ci atractivitatea e. Cine e frumos e frumos pentru toata lumea, pentru toti ochii, ca nu poate atrage pe toata lumea e alta treaba, asta tine de gusturile fiecaruia.

| Freya1 a răspuns (pentru Drimmero):

Mie una nu mi se pare a fi asa.Sunt oameni sa spunem printre vedete pe care mulți ii considera frumoși dar eu nu.Pur și simplu nu imi plac trăsăturile lor, și sunt mulți.

Nu putem spune ca pentru toată lumea x e frumos sau urat.

| Drimmero a răspuns (pentru Freya1):

De acord aici ca sunt vedete care sunt ridicate in slavi a fi sex simboluri iar ele sa arate banal, inclusiv printre fotomodele care cica ar fi cele mai frumoase din lume dar daca te duci pana la Profi vezi minim 2 femei care sunt mult mai frumoase decat toate alea de pe podium. Nu inseamna ca acele vedete sunt cu adevarat frumoase, inseamna doar ca pe unii ii atrag iar pe tine sau altii nu ii atrag, frumusetea e obiectiva, un exemplu ar fi Angelina Jolie, nu cred ca exista persoana care sa zica ca e o femeie urata, toti spunem ca e frumoasa mai ales pentru varsta ei.

| relian a răspuns (pentru Freya1):

Cum il consideri pe Iglesias?

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Exact! Cine e frumos e pentru mai toti, si pentru lemne daca ar avea gura ar zice "wow ce misto arata, dar nu ma atrage pe mine".

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Cine arata bine, arata bine indiferent de gusturile altora, frumusetea e obiectiva, nu inseamna neaparat ca te atrage persoana aia nefiind genul tau insa poate atrage multe persoane prin fizicul ei, nu-i poti lua din merite, arata bine si punct.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Asta am zis si eu ca frumusetea e obiectiva, dar Freya ori fufe de adevar, ori chiar nu stie ce si cum.
Am pus doua poze mai sus, le-ai vazut? Una de nota 2, si alta de nota 8-9.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Nu stiu daca prima e neaparat de 2 dar cel putin nu-mi trezeste niciun interes sau vreo atractie, cea de-a doua e clar mai atractiva, nu poti sa zici ca ambele arata la fel de bine ca am minti...nu trebuie sa-mi explici mie cum stau lucrurile, cunosc foarte bine fenomenul. Unii mai sunt si ipocriti si neaga importanta aspectului fizic care e efectiv eticheta cu care te afisezi de cand te nasti pana mori, un fizic placut deschide multe usi pe mai multe planuri, nu neaparat pe plan romantic. E natura umana sa fie atras de frumusete, nu e vorba de superficialitate, e ceva natural.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Stiu ca tu stii, dar zic asa pentru cei ce nu stiu.
Prima e de nota 1 mai, ce 2, am zis 2 asa ca idee.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

M-a amuzat rau raspunsul tau dar iti dau dreptate.

| Kaonashii a răspuns (pentru Drimmero):

Cine e frumos e frumos pentru toata lumea, pentru toti ochii, ca nu poate atrage pe toata lumea e alta treaba, asta tine de gusturile fiecaruia.

Te contrazici singur...
Eu pot sa fac o lista de 50 de vedete peste care se saliveaza si nu imi plac absolut deloc
Si nu are cum sa te atraga ceva ce nu ti se pare frumos

| Drimmero a răspuns (pentru Kaonashii):

N-ai inteles nimic. Oricum pari genul de persoana care zice ca aspectul fizic n-ar conta deloc, adica mi-as pierde vremea cu o persoana ipocrita si n-am rabdare sa explic mura-n gura fiecaruia, fiecare intelege ce vrea sau cat poate.

| Kaonashii a răspuns (pentru Drimmero):

Ce inteles ascuns poate avea o propozitie atat de simpla?

''Cine e frumos e frumos pentru toata lumea, pentru toti ochii'' este e o afirmatie absolut gresita.

| Drimmero a răspuns (pentru Kaonashii):

Nu ajungem nicaieri, avem pareri diferite. O sa ne contrazicem pana maine inutil. Mie mi se pare aberant sa spui ca frumusetea e relativa sau subiectiva cand nu e asa dar fie ca tine.

| Kaonashii a răspuns (pentru Drimmero):

Tu spui ca tuturor le plac simetriile, eu zic ca mie nu-mi plac si mi se pare plictisitoare. Cat timp vorbesti in numele tuturor, gresesti.

In Japonia femeile cele mai atractive sunt anorexicele. Iti plac anorexicele?

| Drimmero a răspuns (pentru Kaonashii):

Interesant, iti plac figuri asimetrice (urate) iar figurile frumoase ti se par plictisitoare. Mai poti?

Nu stiu ce ar putea fi atractiv la anorexice, in general nu ma omor nici dupa asiatice, alte natii sunt preferatele mele in materie de femei.

| Kaonashii a răspuns (pentru Drimmero):

Asimetric nu inseamna urat. Inseamna doar nespalat pe creier de standarde mass-media.

| RAY a răspuns (pentru Kaonashii):

Atracția este involuntară

| NLS a răspuns:

Destul de mult, probabil, si nu e o teorie, e un fapt.
Am o vecina, căsătorită, ce mi-a spus odată ca are vreo 5 colegi de facultate (și nu orice facultate, ci ceva de importanta mare) căsătoriți doar asa, sa nu fie singuri, si sa nu mănânce toată viata din cuțit?

Insa desigur ca nu e general valabil, exista încă și dragoste adevărată. Totul e sa o găsești.

| raMLesS a răspuns:

Da este adevarat

Răspuns utilizator avertizat
| LordCristobal a răspuns:

In aceasta chestiune e loc de mai multe interpretari.
Aici e vorba ca unele persoane nu cauta neparat frumusete ci mai mult o persoana care sa le fie suport psihic in orice problema in viata.
De altfel mai avem si unii oameni care cauta persoane cu personalitati mai slabe si sa nu fie neparat frumoase aici e vorba de oameni care cauta persoane mai slabe decat ei din frica de a nu fi dominati sau coplesiti de cei puternici.
Mai este alta categorie de oameni care pun accent pe bani si s-ar insura cu o persoana cu multi bani chiar daca acea persoana e foarte urata.
Teoria lui Mossoti e in adevarata in proportie de 40%.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Cei care se căsătoresc cu persoane mai puțin atractive se ghidează după vechiul proverb cecen, care spune că decât să împarți o prăjitură cu alții, mai bine mănânci singur un rahat.

| Dandiiiiiiii a răspuns:

Mosotti! Numele spune tot: nespalatul.

| Dandiiiiiiii a răspuns:

Frumusetea si inteligenta nu sunt sudate. Poate s-au casatorit pentru ca se inteleg, nu aveau nevoie de trofeu cu care sa se afiseze. Sau poate era bogat/a.

| Fantaspirit2k23 a răspuns:

Frumos nu se referă doar la fizic ci la personalitate,adică să fii foarte sociabil și să ai abilități de comunicare,sociale, că poți fii frumos fizic și să fii plictisitor sa caște lumea în jurul tau cum se întâmplă la mine laughing nu poți să te adapatezi și integrezi in societate și nici să îți faci iubita ca bărbat și frumos de ai fii daca nu ști să comunici. La femei daca sunt frumoase și handicapate mintal daca ar fi tot au noroc în viață, că stau aia doar pentru fizic cu ele ce mai conteaza? Ele nu își dau seama oricum și și ele sunt fericite, așa și proastele care nu deschid gura și nu au personalitate, așa că frumusețea asta fizica nu e așa de relevanta daca ești prost așa ramai toată viața.
Eu in locul tau as slăbi mult că nici tu nu ai abilități de comunicare deși ești foarte desteapta, și o sa îți găsești ce bărbat vrei te va aborda el.