| anonim_4396 a întrebat:

Nu am neparat o întrebare dar ma plictisesc deci mna, e vorba despre sex.

Ei bine am văzut multe, multe păreri despre sexul prea devreme și da, nu prea sunt de acord nici eu dar am văzut multe persoane care au spus o grămadă de dezavantaje și totuși nu cred ca e asa rău deci poate ma lămuriți și pe mine, vârsta cea mai ok mi se pare pe la 15-16 ani dar eu consider ca o poți comite și când ești pregătită(nici chiar de la 11 ani).
De exemplu treaba cu mersul la ginecolog o data la 6 luni de la prima luna a începerea vietii sexuale, ok, e igienic dar cam prea exagerat.

Sau am mai auzit ca atunci când îți vine menstruația corpul tau începe sa funcționeze sexual, e adevărat?

Am văzut foaaarte multe păreri și totuși încă sunt confuza. Am văzut o fata care a născut la 13 ani și în prezent e foarte bine și fratele meu a făcut-o de mic și știu asta pentru ca când avea vreo 14 sau 15 ani l-am prins când era cu iubita lui(deci asta înseamnă ca și iubita lui a făcut-o de mica) și acum după aproape 7 ani încă sunt împreună deci nu au făcut o alegere asa greșită.

Sa zicem ca eu îmi încep viata sexuala (am 13 ani) și nu prea sunt dezvoltata, ce se va intama după? Voi începe sa ma dezvolt mai rapid atât la fața cât și la forme sau voi păți ceva rău? Efectiv nu înțeleg care sunt dezavantajele atunci când o faci devreme (în afara de cele psihice ca gen o sa se despartă de tine, o sa profite și chestii de genu, ma refer la alea fizice)

Mama, sau nu le înțeleg pe alea cărora nu le e rușine deloc ca din prima sa se dezbrace sau în timpul actului sa geme de auzi pana în America.

Sau am văzut foarte multe persoane care spun "gândește-te bine înainte s-o faci cu el, cel mai probabil după asta o sa te părăsească" ok, poate ca e frustrant sa te gândești ca ai făcut-o cu el și după ți-a dat papucii dar oricum cel mai probabil mai devreme sau mai târziu va veți despărți deci ce rost are sa aștepți? (în afara faptului dacă ești sau nu pregătită) dar în felul asta poate mai prinzi și tu experienta pentru următoarea data deci asa o sa fiți chit și poți spune ca și tu ai profitat de el.

Când ma gândesc ca efectiv mie mi-e rușine sa stau dezbrăcata lângă mama ma întreb cum voi putea sa stau dezbrăcata lângă un băiat? Uhh

Răspuns Câştigător
| LoveSleep a răspuns:

E foarte bine ca iti pui intrebari si cauti raspunsuri.
Ăsta e aspectul cel mai important la sex. Majoritatea persoanelor de varsta ta ajung să facă sex și nu știu nimic despre asta.

Poti face sex la 13 sau la 40, conteaza doar cand vrei tu s-o faci (si cand esti pregatita fizic). E foarte important s-o faci pentru tine, pentru ca asa ai tu chef, nu pentru ca te preseaza vreun tip sau vreo prietena. In general ar trebui sa fii sceptica la povesti despre sex venite de la prietene pentru ca majoritatea nu știu ce vorbesc si mai si mint pe deasupra.

Nu exista barbati care te parasesc dupa ce fac sex cu tine. Asta exista doar in filme proaste.
Dacă eu am chef acum sa fac sex, ies in oras si imi gasesc o tipa cu care sa fac sex.
Daca nu sunt capabil sa fac asta, nu imi permit luxul de a te parasi dupa ce fac sex cu tine. Cu alte cuvinte, cand in sfarsit am si eu parte de sex, sa plec? De ce ar face cineva asta?

Faptul ca unii tipi nu le mai baga in seama dupa ce fac sex cu ele, e din vina lor, din vina faptului ca fiind panicate ca acum nu mai au nimic special si speriate ca tipul poate pleca oricand si ele nu se aleg cu nimic, devin stresante, dubioase, geloase, panicate si tot asa.

Ca tot vorbeam de virginitate ca fiind ceva special. Asta e doar o poveste din aia stupida menita sa faca fetele sa ramana virgine cat mai mult.
Daca un tip o sa iti reproseze vreodata ca nu esti virgina, sa te bucuri, ca stii cu cine vorbesti si poti sa-l eviti.
Tipii ok, care sunt siguri pe ei si nu au un iq sub 90, nu dau 2 bani pe faptul ca ai fi sau nu virgina. Ăia si mai destepti, apreciaza faptul ca ai experimentat si se bucura de faptul ca stii ce sa faci, ce iti place sau ce nu iti place la sex.

Legat de faptul ca iti e rusine sa te dezbraci in fata unui tip, aici e mai complicat.
Eu iti sugerez sa incerci sa iti gasesti un tip cu care te intelegi bine, cu care poti vorbi despre orice si sa fiti impreuna. Si de acolo, s-o luati incet. De la vorbit despre sex, la mesaje, poze daca vreti (fara față si mereu reciproce) la dezbracati unul in fata celuilalt si tot asa pana la sex. Ideea e sa nu va grabiti si sa nu faceti din asta ceva gen "hai sa scapam odata" pentru ca o sa fie o experienta aiurea.

Si daca pe viitor va despartiti si simti nevoia sa mergi in cluburi si sa faci sex in baie cu oricine ti se pare ca arata bine, you go girl. Dar posibilitatea sa fie o experienta naspa daca incepi cu partea asta, e foarte mare.

| anonim_4396 explică (pentru LoveSleep):

O cam dai în extreme la faza cu 13 şi 40, mai ales 40.La 13 mi se pare totuşi cam devreme, nici bine nu le-a venit menstruaţia plus că majoritatea sunt încă nişte copile fără minte care nu sunt pregătite psihic să treacă peste o eventuală dezamăgire.Nu ştiu câte ar putea să facă pasul ăsta fără să o vadă ca pe o tragedie dacă ăla o să le părăsească după.Şi da, din păcate asta nu se întâmplă doar în filmele proaste.Am văzut destule cazuri în jurul meu.
La 40 să mai fii încă virgină iar nu mi se pare ok, asta clar ascunde ceva probleme la bostan.Un om nu ajunge virgin la vârsta aia pentru că aşa vrea el, fie că e bărbat sau femeie.Cei care au peste un maxim, dar maxim 25 şi sunt în situaţia asta, clar au probleme.Pe mine una, dacă aş vorbi cu un tip trecut deja de 25 şi aş afla că e încă virgin, m-ar face să fiu foarte circumspectă, chiar dacă în rest e ok, dar de fapt nu, nu cred că are cum să fie ok, de obicei tipii ăştia sunt varză pe toate planurile şi îi cam miroşi de la o poştă.

| LoveSleep a răspuns (pentru anonim_4396):

As putea fi virgin la 40 și as avea exact aceeași atitudine. Oamenii sunt prea obsedați de aspectul ăsta.
Evident am exagerat cu 13 și 40, voiam sa înțeleagă ca vârsta nu contează (dacă e pregătită dpdv fizic), contează alte lucruri.
Majoritatea nu știu nimic din lucrurile pe care le-am scris eu mai sus, chiar crezi ca în cazul asta, câțiva ani în plus sau în minus mai contează cu ceva?

| anonim_4396 explică (pentru LoveSleep):

Da,mai contează.Eu de exemplu, altfel eram la 13 ani şi total altfel deja la 15, din mai multe puncte de vedere.În perioada aia se produc multe schimbări chiar şi de la lună la lună, darămite de la an la an.De abia cam de la 15 în sus se poate pune problema dacă eşti sau nu pregătit/ă pentru asta.De fapt, mai mult în cazul fetelor, dar să zicem că şi băieţii.Acum că unii nici pe la 16-18-20 nu sunt, asta-i altceva, ţine de cât de repede se maturizează fiecare, dar deja dacă eşti trecut/ă bine de 20 şi încă nu te simţi în stare să faci asta,ţi-e frică să nu cumva să te părăsească după,ţi-e ruşine să te dezbraci în faţa celuilalt sau mai ştiu eu ce,clar sunt ceva probleme cu tine,la vârsta aia nu mai e normal să ai astfel de frici şi de blocaje.
Şi mai ales,după o vârstă şi mai ales acum în vremurile astea,poate deveni foarte frustrant pentru oricine să tot vadă în jur ba cupluri,ba oameni care au nu ştiu câte aventuri şi el/ea nu are parte de aşa ceva şi e şi normal până la urmă,iar cei care neagă asta ori se mint singuri că sunt ok, că se simt bine aşa ori nu vor să le ştie alţii problemele. Câţi ar recunoaşte (nu pe TPU) că ar vrea şi ei, dar nu pot? Refuz să cred că nu simt nevoia.
E un lucru firesc, natural pe care toată lumea normală îl face, plus că mai e şi curiozitatea pe care nu ai cum să nu o ai.E o nevoie care nesatisfăcută duce inevitabil la tot mai multe frustrări.

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, sunt multe întrebări. În vremuri mai vechi, dar mult mai vechi se condidera că dacă o fată are menstruație este pregătită. Acum este tabu adică interdicție la vârste sub 18 ani, ceea ce nu ține cont de fiziologie, adică de viață. Dacă ai părinți înțeleători, mai poți discuta și cu ei, mai ales cu mama.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Deci toata "problema" ta legata despre sex vad ca graviteaza in jurul... celorlalti? Ai auzit ceva, altii zic ceva, alte persone au facut ceva... dar tu? Tu, daca nu te legi de absolut nimeni, ce parere ai? Care este parerea ta universala despre acest lucru?

Faci asta, la fel ca orice alta persoana, recomandat, atunci cand esti pregatita sa faci asta, atat moral cat si fizic. Daca vrei sa faci asta cu persoana pe care o "iubesti", asigura-te ca asta faci, asigura-te ca ai petrecut suficient timp cu acea persoana si o cunosti, astfel incat simti ceva ce nu poti explica si stii ca ar ramane langa tine si dupa, asta daca nu te deranjeaza daca cumva o sa plece peste 1 an (ca exemplu).

| Sofer a răspuns:

Viata sexuala o începi când ești pregătită. După 15 ani recomand.

| CostinAlamariu a răspuns:

Stiu ca esti foarte tanară deci nu intelegi inca exact ce inseamna sa ai o relatie sexuala cu cineva.
Iti spun eu ca aspectul asta al vietii nu trebuie privit superficial.
In primul rand nu ai nicio sansa sa te casatoresti cu baiatul cu care faci treaba asta la o varsta frageda. Asta in traducere libera inseamna ca niciun baiat decent si de succes nu o sa riste sa fie cu o fata care a facut-o cine stie cu cati oameni si cine stie de la ce varsta. Asta arata imaturitate, lipsa de responsabilitate, posibile boli sexuale, posibilitate mult mai mare de a fi inselat pe viitor, etc. Astea sunt lucruri pe care niciun baiat decent si cu capul pe umeri nu vrea sa le riste, pentru nicio fata. Deci daca vrei sa ai sansa asta de a-ti gasi un iubit si un soț care chiar sa te respecte si sa te iubeasca intreaga viata iti sugerez sa-i daruiesti doar lui dragostea ta si nu oricui nimeni. Asta tine si de valoarea pe care ti-o dai tie. Daca te crezi o femeie de nimic te vei comporta exact asa. Daca in schimb te pretuiesti atunci n-o sa te daruiesti decat celui care iti ia mana in casatorie. Doar el merita asta si orice nimeni. Daca chiar ai o farama de dragoste adevarata si sincera pentru viitorul tau soț, oricare ar fi el, atunci asteapta pana il intalnesti, si nu il intalnesti la 13-14 ani ci il intalnesti in momentul in care o sa fie in fata ta cu un inel in mana si o sa te ceara in casatorie, iar tu o sa zici "DA". Doar atunci stii ca l-ai gasit, si nu inainte.

Daca in schimb hotarasti sa te destrabalezi sper ca nu ai pretentia la un viitor soț decent happy. Cel mai probabil o sa fie un disperat care vine beat acasa si isi bate sotia din frustrare. Csf, primesti dragostea pe care o dai.
Asta nu inseamna ca as fi de acord cu un astfel de comportament. Urasc barbatii care isi bat soția. E un lucru oribil care se intampla cand un cuplu este profund disfunctional.

Pana la urma tu hotarasti ce faci cu viata ta. Asa cum iti asterni acum, asa o sa si dormi. Be wise.

| Sonia822 a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii ca daca n-ai 18, partenerul tau intra la puscarie daca se afla, pentru sex cu minore si pedofilie.
Trebuie sa ai minimum 16 ani, ca sa faca mai putina puscarie.
Organele sexuale femeiesti incep sa se dezvolte pe la 11 ani, si procesul dureaza pana la 16. Daca ai relatii intime in timpul asta, nefiind dezvoltate complet, pot aparea leziuni si e crescut riscul de boli, de exemplu cancer ca urmare a leziunilor.
Sunt impotriva mersului la ginecolog, multi au spus ca lamele alea uneori sunt contaminate, chiar si cu intentie, pentru a reduce populatia. Mult femei au dezvoltat cancer in urma testului papanicolau, dar nu e cazul tau. Nu accepta sa-ti injecteze nimic, nu lua vreodata anticonceptionale, iti afecteaza diroida si sistemul endocrin, cu efecte secundare extrem de grave, chiar copii cu handicap
Esti prea mare ca sa stai dezbracata langa mama, ai nevoie de intimitatea ta, n-ai motiv sa stai asa langa mama, decat daca mama exagereaza si uita ca ai crescut, si ca nu mai esti copil.
Nu uita chestia cu pedofilia si puscaria, ca nu-i de neglijat.

| CristianaCrss a răspuns (pentru Sonia822):

Pai și dacă partenerul e de aceeași vârstă sau chiar mai mic? Adică ai acceptat, ați vrut amandoi, de ce toate riscurile sunt la băiat? Nu e ca și cum ai 12 ani, ești împreună cu unu de 22 și ala vrea sa o faceți, aici mi se pare corect dar mai sus? Și la partea cu "dezbrăcata lângă mama" nu te gândi ca ma dezbrac și stau asa lângă mama, ma refer ca de exemplu atunci când ma schimb lângă ea sau când ma pregătesc sa întru la dus, nici când eram mica nu stăteam dezbrăcata prin casa, mai ales lângă cineva ca de exemplu mama, se mai întâmplă sa stau dezbrăcata puțin după ce ies de la duș gen 5-10 min dar cu prosopul pe mine, nu ma simt eu comod sa stau goala chiar dacă nu e nimeni în camera laughing

| Sonia822 a răspuns (pentru CristianaCrss):

Potrivit art. 220 CP, "(1) Raportul sexual, actul sexual- precum și orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 și 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Fapta prevăzută în alin. (1), săvârșită asupra unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, se pedepsește cu închisoarea de la 2 la 7 ani și interzicerea exercitării unor drepturi.
Spre deosebire de infracțiunile de viol (art. 218 NCP) și agresiune sexuală (art. 219 NCP), care sunt săvârșite fără consimțământul victimei (prin constrângere, punere în imposibilitate de a se apăra sau de a-și exprima voința ori profitând de această stare), actul sexual cu un minor este săvârșit cu consimțământul minorului, consimțământ considerat de către legiuitor ca fiind viciat datorită vârstei fragede a victimei. (legislatie)
Ref la mama, nu toti au aceeasi relatie cu mama, si din ce e scris mai sus, eu am inteles ca e un instinct matern care se manifesta mai mult decat trebuie. Sunt multe cazuri inde ``copiii`` au trecut de pubertate si mamele inca isi exercita ``autoritatea``, nu li se pare nimic rau ca al alor copil sa stea cu veverita la vedere in fata lor, ba mai si trecoare cate-un ochi

| CristianaCrss a răspuns (pentru Sonia822):

Cam asa e și mama și dacă vreau sa ma schimb iar ea e lângă mine ori plec eu ca să ma schimb ori ii zic ei sa plece laughing

| Sonia822 a răspuns:

In tratatele de psihologie, pedofilia (sex cu copii) e tratata ca o boala psihica. A face sex cu un corp care inca nu e voluptos, si are alta forma, tipul asta de atractie e considerat boala psihica

| #sexplicatii a răspuns:

Salut,

Experiențele sexuale nu sunt mereu ca în filmele porno, iar din cauză că nu cunoști unele lucruri, poți ajunge în situații urâte.

Podcastul #sexplicații se specializează în educație sexuală.

În ediția despre filmele porno am discutat cu Anne-Marie Chelariu despre problemele abuzului de materiale pornografice, de ce sexul în realitate nu e ca acel din filmele XXX. Anne-Marie ne-a spus despre experiența sa când a văzut prima dată un film porno și în ce circumstanțe, dar și cum a reacționat. Am vorbit și despre statisticile din România și Republica Moldova, cum filmele porno afectează percepția de sine, cine sunt cei mai activi utilizatori și de ce.

În episoadele podcastului vei descoperi mai multe lucruri despre primul sex, menstruație, pastile contraceptive, poluții nocturne, orgasme, filme porno, masturbare și alte subiecte despre educația sexuală.

Ne poți asculta:

Pe canalul de Youtube Sexplicații: https://www.youtube.com/channel/UCxLfJnlwaxdjO7QjN92F5sg

Pe Apple Podcasts:
https://podcasts.apple.com/......1497343891

Pe Google Podcasts:
https://podcasts.google.com/......N0L3Jzcw==

Pe Anchor:
https://anchor.fm/sexplicaii

Pe Spotify:
https://open.spotify.com/

Dar și pe Instagram:
https://www.instagram.com/sexplicatii/

De asemenea, ne poți contacta la adresa de mail: podcast.sexplicatii@gmail.com