| Victorita15 a întrebat:

Nu ignorati istorioara mea, sunt disperata, am nevoie sa vorbesc cu cineva. Cred ca multi s-ar regasi in situatia mea sau, cel putin, fiecare a trecut prin asa ceva, macar o data. Cum sa depasesti o perioada extrem de dificila, in care iti pare ca n-ai nici un rost in lume, cind gresesti mereu, ai senzatia ca faci totul gresit si rau si nu faci nimic bine. Cum sa treci peste depresia care a pus stapinire pe tine de la o buna bucata de timp?

Daca este curios cineva, voi scrie istorioara mea. Am avut o relatie de 2, aproape 3 luni cu un baiat (primul meu prieten). Da, stiu ca nu-i mare perioada, precum si inteleg ca nu a fost o relatie serioasa, ba chiar nu a fost de loc genul de relatie pe care l-as vrea eu. Dar totusi m-am atasat mult de acel baiat, si continui sa ma gindesc ore in sir la el, in speranta ca va reaparea din nou in viata mea. Ne-am despartit la inceputul verii. Spre sfirsitul vacantei, am inceput din nou sa comunciam. Aveam speranta ca vrea s-a luat totul de la inceput, sa fim din nou impreuna. M-am inselat. Dupa aproape 1 luna de comunicare in care mi-am regasit din nou fericirea, el (fiind cu un an mai mare, respectiv clasa mai mare, in aceeasi scoala) a inceput sa fie intr-o relatie cu o fata din clasa sa. Am fost socata, distrusa, ranita. Azi sunt fix 3 saptamini de cind el e cu acea fata si de cind noi nu mai vorbim absolut deloc. Eu ma simt tradata, dar ma doare asta foarte tare, nu mai pot, pling si pling in fiecare zi. Si mai rau ma simt atunci cind il vad pe coridor, cind imi adun toate puterile sa trec pe linga el fara sa ma uit la el, cind ii simt privirea, cred eu indiferenta. Sau cel mai dureros e sa-l vad cu acea fata. Mi-e greu sa vad postarile si pozele sale de pe facebook (da, stiu ca ar trebui sa nu-l mai urmaresc, dar nu pot, vreau sa stiu ce mai face, cum traieste, si ma gindesc in fiecare zi ca poate vom fi din nou impreuna). Ma zdrobesc mii si mii de ginduri despre el in mintea mea. Orice loc, cuvint imi aduce aminte de el. Numele lui este primul lucru la care ma gindesc fara sa vreau, inconstient. Tin minte toate intilnirile, privirile, imbratisarile, mesajele, conversatiile...Totul. Tot asta se roteste de mii de ori in capul meu, in fiecare zi. Nu mai pot, imi e atit de greu. Niciodata nu am mai simtit o asemenea durere, suferinta, apasare sufleteasca. Imi este foarte dureros sa nu comunicam. Eu nu vreau sa fac primul pas, dar nici el n-a incercat sa ma contacteze, deja de 3 saptamini. Din aceasta macinare sufleteasca, incep si multe alte probleme. Nu fac nimic bun (cel putin, asa am eu senzatia). Nu mi se primeste nimic, nu am placere de la nimic. Singurul meu leac care ma scapa de cruda realitate in care traiesc este somnul. Evadez de la realitate si ma bucur ca in somn, nu mai simt nimic. Ba chiar ajung sa-l visez uneori pe acel baiat. Prieteni apropiati nu am. Nu mai stiu ce sa fac. Am crezut ca timpul vindeca, dar pe zi ce trece imi este tot mai greu si mai greu.

Multumesc ca ati avut rabdare sa cititi povestea mea. As fi recunoscatoare pentru un cuvint bun.

14 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

As putea spune cred ca fara sa gresesc, ca marea majoritate dintre noi au trecut prin asa ceva sau foarte asemanator. Trebuie sa te resemnezi si sa admiti ca viata isi urmeaza cursul neabatut si in curand iubirea isi va regasi din nou locul si in viata ta.

| neutrino a răspuns:

Fiecare avem dreptul sa iuibim dupa cum ne dicteaza inima. Daca inima lui asa i-a dictat, sa nu fii tu aleasa lui, asta inseamna ca asa trebuie sa se intample, si nu dupa cum ai vrea tu. Fluturii fiecaruia sunt liberi!

| Dorotheea21 a răspuns:

"Prieteni apropiati nu am. Nu mai stiu ce sa fac".

Asta este cauza suferintei tale.
Ca nu ai prieteni care sa te ajute moral, ca nu ai alte activitati decat "activitatea" de a sta cu gandul la "desteptul" si "minunatul".
La 15 ani, o iubire neconsumata ar trebui sa se uite usor cu un anturaj minim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E dureros dar toata lumea a trecut prin asta. Vei trece peste, te vei vindeca usor, usor si tot ce ti se intampla acum va parea doar un vis indepartat.

Si acum, sa fim sinceri, daca numele tau chiar este Victorita, ai probleme mult mai mari...

| Victorita15 explică (pentru anonim_4396):

Ai vreo problema cu numele meu?

Răspuns utilizator avertizat
| TPUuser199 a răspuns:

Hei! Si eu sunt depresiva, insa cu din totul alte motive! Nu am trecut niciodata prin asa ceva. Sau cel putin pana acum nu am trecut, nu se stie ce va fi. Din aceasta depresie profunda "m-a scos" si pe mine un "el". Probabil e greu sa il uiti, imi dau seama, insa cand vei gasi pe cineva sa tina cu adevarat la tine iti spun eu ca te vei gandi in trecut, si iti va parea rau ca ai pierdut timpul suferind dupa niste oameni nesemnificativi. Nu e bine sa te atasezi de nimeni. Si eu eram in primele luni foarte distanta si rece/nepasatoare, si fara sa imi dau seama il raneam enorm atata timp cat el tinea la mine. Daca tu simti ca el te iubeste, arata-i si tu asta, daca nu, incearca sa fii cat mai distanta, nu te atasa pentru ca tot tu sufei. Bafta, si stai linistita ca o sa iti gasesti pe cineva care sa te merite! :*

| dianainsta01 a răspuns:

Privite din exterior, crede-ma, nu mi se pare ca primul lucru pe care l.ai spus si povestea ta au legătură una cu cealalta. Asta este, nu are rost sa mai încerci să vă impacati sau ceva, trebuie doar sa te focusezi pe alte lucruri mai importante. Sa incerci sa faci practici pasiuni sau sa te apuci eventual de ceva. Tine.ti intra ocupată si asteapta pentru ca in viitor o a mai fie si alti băieti. Nu merita efortul.

| dianainsta01 a răspuns:

Tine.ti mintea ocupată* iartă.ma, Sunt pe telefon.

| WolfGhost a răspuns:

E frumos sa suferi din dragoste! Dureros de frumos.Depinde si de cel pentru care suferi.
Te inteleg perfect.
Timpul vindeca.Incearca sa vorbesti despre asta cu cel mai bun prieten sau prietena.
Citeste niste siteuri care te ajuta cu chestii de genul.Personalitatea alfa sau Cristi F Stefan.cauta pe net.tTe vor ajuta mult.
Apoi ai putea sa citesti literatura happy ce carti preferi?
Mie imi place Dostoievski foarte mult.Citeste Fratii Karamazov iti vei intalni o parte din poveste acolo.
Ori Puterea Prezentului.E o carte puternica.
Nu mai lua legatura cu el o perioada de timp si schimba te pentru tine.Schimba ceea ce nu ti place la tine si lucreaza zilnic la visul tau.
Ai incercat sa tii un jurnal? Eu cand am o problema o scriu si incerc sa o privesc cu detasare. obiectiv. Poate te ajuta.Ai doar 15 ani, esti inca un copilas.Ai toata viata inainte.Nu ti spun sa nu l mai iubesti.Pentru ca stiu ca nu se poate deocamdata.
Dar detaseaza te. Ai grija si stai linistita! happy

| AlexandraAlle08 a răspuns:

Stiu cum e. Toata lumea iti zice sa treci peste, dar nu poti. Am patit.

| DomS a răspuns:

Prima iubire... greu de trecut peste plus nu se uita niciodata! Cu timpul o sa reușești sa treci peste.