| anonim_4396 a întrebat:

Nu îmi săriți in cap pentru ce o sa zic mai jos! Știu ca am o gândire diferita și nu știu cum sa formulez asta dar ma deranjează foarte tare faptul ca iubitul meu a întreținut relații sexuale cu diverse fete in trecut. Nu e vorba ca as trai cu concepția aceea învechita cu "sexul după nunta" dar uneori pur și simplu ma simt altfel când gândesc asta. Îl iubesc și el ma iubește pe mine și sunt prioritatea numărul 1 in viața lui dar parca faptul ca știu ca a făcut ceva cu altele pana sa fim împreuna nu îmi da pace. Știu, sunt doar niște gânduri tâmpite și ca trecutul trebuie lăsat in trecut și ca ar trebui sa ne bucurăm de prezent și sa aspiram spre un viitor comun și armonios dar acest gând nu îmi da pace. Am încercat sa înțeleg de ce nu pot trece peste asta, de fel nu sunt o persoana geloasa, nu sufăr de frica de singurătate și nici nu am o problema cu felul in care arat. Nu am habar de ce am astfel de gânduri, încerc sa le înțeleg, sa trec peste și sa le uit dar nu pot. Ma simt exact ca bărbații care judeca o femeie in funcție de câți parteneri sexuali a avut, doar ca eu nu judec, doar gândesc anumite lucruri care ma deranjează psihic căci in relație acest aspect nu ne afectează, nu ii reproșez asta niciodată, nici măcar atunci când ne certam. Suntem împreuna de 4 ani si ne cunoaștem de aproape 6 si nu îmi doresc sa trăiesc gândindu-ma la ce a făcut in trecut. Aveti vreo idee despre ce ar trebui sa fac sa uit sau măcar sa trec peste sau sa accept acest lucru? Rog seriozitate!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intr-adevar este o mentalitate nesanatoasa si anormala, sa te deranjeze pe tine ce a facut cineva in trecut, inainte sa-l cunosti.

Cauta-ti unul virgin, daca te deranjeaza acest lucru chiar si dupa 4 ani, ca relatia asta nu va fi niciodata una fericita, atata vreme cat ai facut o obsesie anormala, pentru ceva ce nu ar trebui sa existe.

| mihai69 a răspuns:

Mergi la un psiholog. Ar trebui să te poată ajuta să găsești sirsa acestor gânduri și s-o elimini.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu îți sare nimeni în cap,sper.
Faza e că nu prea ai ce face,trebuie sa te împaci cu ideea asta,eventual să discuți și cu el pe tema asta,nu sub forma de reproș sau ceva, ci sa ii spui că te sâcâie acest gând, poate el va avea o soluție mai viabilă.
Poate așa, daca te vei elibera, te vei simți mai bine și vei mai uita de chestiile astea.Ca altceva nu ai ce sa faci, bun, rău e trecutul său și nu prea-l poți schimba oricât de mult ți-ai dori.

| sammie a răspuns:

Gandeste-te ca asta s-a intamplat in trecut, cand poate nu avea o iubita. Dar acum te are pe tine, ai incredere in el! Asta e cel mai important lucru intr-o relatie.

| Hypefox a răspuns:

Iti zic eu ce ai.

Intrebarea mea sta in felul urmator.
El este primul tau partener?

Daca da, nu o sa scapi niciodata de gandurile astea fiindca intr-un fel fara sa-ti dai seama simti o oare care gelozie ca el s-a simtit bine si cu alte femei si poate ai nesigurante precum faptul ca poate tu nu-i aduci aceeasi placere sau ca poate cu alea s-o fi simtit mai bine. Fiindca tu daca ai avut doar o singura experienta si este doar cu el, nu ai de unde sa stii cum ar fi fost si cu altcineva.

In cazul lui daca el e cu tine si in ziua de azi, clar ii provoci placere si daca nu ajungea sa aiba experientele din trecut cu altele, el nu ajungea vreodata sa iti faca ce iti face tie intim in prezent ba chiar sa fie cu tine impreuna.

In schimb daca tu ai mai avut parteneri inaintea lui, puneti intrebarea daca tu te-ai simti bine sa vina sa-ti zica ca lui nu-i convine ca tu ti-ai mai bagat-o cu 1-2 inaintea lui.

Desi cred ca e primul tau partener o data ce tu ai astfel de intrebari fiindca daca ai fi avut parteneri ulterior nu gandeai asa.

Asa ca practic ce ai tu e ca un soi de ciuda pentru ca stii ca el s-a simtit bine si cu altele si tu doar cu el si nu poti simti cum e sa te simti bine si cu alt partener si nici nu ai putea sa stii vreodata atata timp cat esti cu el si o sa ramai mereu in relatia asta.

Unica grija sa o ai sa nu cumva sa te apuce curiozitatea maxima la cum ar fi fost si cu altcineva fiindca totusi conteaza sa ai mai multe experiente sexuale cu 1-2 maxim 3 in viata ta ca sa stii ce vrei in pat de la omul de langa tine inainte de a incepe într-adevăr o relatie serioasa de lunga perioada cu cineva.

| hipotronic a răspuns:

Psihoterapie și multă cunoaștere în direcția asta

E foarte multă nesiguranță acolo deși tu nu ești conștientă de ea

E o teamă că ar putea oricând să dispară, dacă a fost și a simțit plăcere și cu altele ci nu doar cu tine

De asemenea e și o nevoie acerbă de a controla, de a ține lucrurile pentru noi

Îți recomand podcastul ăsta cu mare drag: https://www.youtube.com/live/VyJlix3Xd14?feature=share

Și faptul că el a mai fost și cu altcineva în trecut e ceva firesc nu este nimic greșit, poate că și tu ai mai fost, iar dacă nu, atunci poate că și din cauza asta te afectează

Poate ai fost formată cu gândirea asta și ți-a rămas undeva acolo în subconștient