| Irinna1 a întrebat:

Offf..intrebarea mea, de fapt nici nu stiu daca este o intrebare, mai exact am nevoie de un raspuns.Acum aproximativ 6 luni, am cunoscut un barbat (spun barbat pentru ca este cu 31 de ani mai in varsta decat mine, eu implinesc 26 vara asta).Am cunoscut acest om intr-o imprejurare foarte stranie mie in primul rand, pentru ca in acel moment aveam cu disperare nevoie de bani..si problema era ca eram atat de slaba incat nici nu puteam sa-mi imaginez sa fac "altfel" de lucruri pentru bani asa ca am acceptat o relatie cu el. Insa el este atat de indragostit de mine in acest moment si nici nu il deranjeaza faptul ca de acum incolo nu mai vreau o asa relatie cu el,pentru ca nu ma simt bine.Dar cu toate astea,continua sa-mi scrie,spunand ca pe el nu-l intereseaza relatia sau orice vreti voi sa intelegeti, implicand sexul, ci il intereseaza doar comunicarea..Inca ma ajuta financiar, dar asta nu va mai fi pentru mult timp, insa simt ca imi este foarte greu sa vorbesc eu el.De fapt as vrea sa uit tot, sa sa trec totul in trecut, iar acum sa imi treiesc prezentul pentru ca nu mai pot sa tin aceasta legatura pentru mult timp.Simt ca ma subjuga,ca nu mai am timp pentru mine asa cum aveam inainte, ca nu mai am timp sa ma bucur de viata la intensitatea cu care ma bucuram inainte, si o simt ca o piedica in calea fericirii mele care poate ma asteapta.Nu stiu ce sa fac.Nu este o persoana rea, numai ca eu am prea multe principii.Nu pot tine nici macar o legatura de prietenie.Dar chiar nu pot, cand ma gandesc cum a fost, imi intuneca imaginea pe care o am despre mine.As vrea un sfat, sau o sugestie.Voi ce ati fi facut in locul meu, avand in vedere ca inca depindeti de el(chiar daca pentru putin timp).Va multumesc.

6 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Mda.....foarte greu! Ai facut niste compromisuri candva si practic le platesti acum asa cum toate in viata sunt un targ, daca privim dincolo de aparente! M-as gandi la o varianta. Poti discuta cu el, sa-i multumesti pentru ajutor, sa-l intrebi daca ii esti datoare cu ceva fata de ajutorul financiar din trecut si sa-i explici ca a venit timpul cand trebuie sa iei decizii singura, sa-ti faci viata ta. Este mai bine sa-i spui acum cand inca mai ai nevoie de el pentru a nu lasa impresia urata ca ai profitat financiar.Incearca sa gasesti o alta modalitate de finantare pe acest termen scurt (un ajutor familiar, un job part-time, un imprumut bancar) Chiar daca iti este greu, dar iti reduce din remuscarile trecutului!

| Irinna1 explică (pentru fabiola):

Multumesc mult, am sa ma gandesc la asta! Te pup!

| simiy a răspuns:

Dar daca zici ca nu e un om rau si daca te-a ajutat cand nimeni nu a facut-o de ce nu poti ramane in relatii normale cu el, ma refer simpli amici si tu sa iti vezi de viata ta, sa cauti pe cineva pe care sa-l iubesti. Absolut sigur va intelege ca vrei sa-ti intemeiezi o familie cu cineva de varsta ta si va accepta. Daca nu mai vrei sa tii deloc legatura cu el iti dai seama ce impresie vei lasa in urma ta?

| Irinna1 explică (pentru simiy):

Mersi mult, cred ca ai dreptate :*

| anadark84 a răspuns:

Ai prea multe principii si totusi ai acceptat o relatie pentru bani? Eu asta inteleg.
Daca acum relatia asta iti face rau pune-i capat cat mai repede.
Sper ca ai invatat ceva din asta si sa nu mai repeti!

| ilfenomeno18 a răspuns:

Pai mai lasa principiile la o parte ca daca o sa traiesti dupa principii no sa faci nimic in viata si apoi daca chiar te iubeste mai acordai o sansa