| Antonia32anto a întrebat:

Nu înteleg care e treaba cu perioada fertila si ovulatia? Ce inseamna? Cand pot ramane gravida? Daca o fac inainte sau dupa ciclu?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca dupa trecerea a 3-4 zile de la momentul intretinerii sexului a pornit menstruatia, in acest caz inseamna ca sexul a avut loc in PERIOADA INFERTILITATII ABSOLUTE a ciclului menstrual, adica intr-un moment in care formarea sarcinii a fost 100% IMPOSIBILA. Este determinat stiintific si medical, ca in ultimele 9-10 zile, cele situate inainte de data de pornire a menstritiei, sperma poate fi ejaculata de fiecare data in vagin fara nicio retinere sau teama deoarece in aceasta perioada nu se poate forma sarcina indiferent de cat de multa sperma ar intra in vagin zilnic. Pornirea menstruatiei in conditia precizata, reprezinta GARANTIA FERMA ca in proportie de peste 99% este IMPOSIBIL sa poata sa existe o sarcina formata si instalata in uter. PERIOADA FARTILA a acelui ciclu menstrual cea in care s-ar fi putut naste/forma o sarcina, s-a terminat cu circa 10 zile inainte de ziua in care a fost intretinut a sexul respectiv. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Se stie/cunoaste foarte exact si precis ca intotdeauna OVULUL este produs si eliberat din FOLICULUL OVARIAN si ajunge intruna dintre cele 2 trompe uterine, INTOTDEAUNA indiferent de tipul sau lungimea ciclului menstrual cu FIX 14 zile inainte de data de pornire a urmatoarei menstruatii. Cele 14 zile care
sunt situate intre ziua de OVULATIE si ziua de incepere a urmatoarei menstruatii fac parte din PERIOADA LUTEALA care are INTOTDEAUNA LUNGIMEA FIXA de 14 zile. De asemenea este determinat stiintific si medical faptul ca OVULUL este VIABIL adica poate fi FECUNDAT de catre un spermatozoid doar in ziua producerii sale, adica MAXIM in urmatoarele 24 de ore de la eliberarea din OVAR. Daca in urmatoarele maxim 24 de ore ovulul nu este fecundat, atunci incepand cu a 2 zi ovulul nefecundat, intra intr-un proces de IMBATRANIRE ACCELERATA, si in 2-3 zile DEGENEREAZA 100% si atentie SE DESTRAMA si o parte din resturile rezultate sunt resorbite de tesuturile uterului si a endometrului., iar o alta parte se transforma in CORPUL GALBEN care se fixeaza de peretele uterului si incepe sa produca progesteron pana in preziua urmatoarei menstruatii. Reiese in mod absolut cert si sigur ca dupa trecerea a 3 sau maxim 4 zile de la producerea sa, OVULUL PUR SI SIMPLU... DISPARE DIN UTER. Acest proces se produce cu 9-10 sau chiar 11 zile inainte de ziua de terminare a ciclului menstrual, care coincide cu data de pornire a urmatoarei menstruatii. Fiindca sexul amintit de tine a fost intretinut in aceste ultime 9-10 zile ale ciclului menstrual, adica in perioada de INFERTILITATE ABSOLUTA a ciclului, perioada in care nu poate exista un ovul viabil in uter, rezulta cat se poate de sigur si cert ca in aceste ultime 9-10 zile chiar si daca ajunge sperma in vagin indiferent de cantitate, formarea sarcinii in lipsa OVULULUI devine 100% IMPOSIBILA. Multa sanatate!

| Antonia32anto explică (pentru corbulalbrosu):

Pai de exemplu am facut-o cu el, apoi dupa 3-4 zile mi-a venit menstruatia.
Asta ma ingrijoreaza
Ca am facut-o si fara prezervativ dar nu a ejaculat in mine.
Insa substanta aceea nu poate afecta daca totusi sunt /am fost in perioada fertila?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Antonia32anto):

Daca dupa trecerea a 3-4 zile de la momentul intretinerii sexului a pornit menstruatia, in acest caz inseamna ca sexul a avut loc in PERIOADA INFERTILITATII ABSOLUTE a ciclului menstrual, adica intr-un moment in care formarea sarcinii a fost 100% IMPOSIBILA. Este determinat stiintific si medical, ca in ultimele 9-10 zile, cele situate inainte de data de pornire a menstritiei, sperma poate fi ejaculata de fiecare data in vagin fara nicio retinere sau teama deoarece in aceasta perioada nu se poate forma sarcina indiferent de cat de multa sperma ar intra in vagin zilnic. Pornirea menstruatiei in conditia precizata, reprezinta GARANTIA FERMA ca in proportie de peste 99% este IMPOSIBIL sa poata sa existe o sarcina formata si instalata in uter. PERIOADA FARTILA a acelui ciclu menstrual cea in care s-ar fi putut naste/forma o sarcina, s-a terminat cu circa 10 zile inainte de ziua in care a fost intretinut a sexul respectiv. Multa sanatate!

| Vektor a răspuns:

Oricand poti ramane insarcinata. Cauta pe google si o sa gasesti mii de pagini.