| DomnulMuratura99 a întrebat:

Daca mi-am dat drumu azi intr-o fata si vine ciclu in ultima saptamana(20 si ceva) a cam ramas gravida? nu prea inteleg cum sta treaba cu perioada fertila si infertila

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca MENSTRUATIA este programata HOMONAL ca urmeaza sa inceapa in jurul zilelor situate intre 22 si 23 Februarie, atunci in acel caz ziua de astazi 5 Februarie ar reprezenta PRIMA sau deja cea de a DOUA ZI a perioadei fertile care s-ar suprapune peste zilele de 4, 5, 6, 7, 8 Februarie. Insa in cazul in care MENSTRUATIA ar urma sa inceapa DUPA data de 23 Februarie, in acel caz PRIMA zi a PERIOADEI FERTILE se va muta cu cate o zi in +, adica pentru 24 Febr. corespunde 6 Febr., pentru 25 Febr, corespunde 7 Febr. si tot asa. Din data/ziua de incepere a MENSTRUATIEI se scad 18 zile si ziua obtinuta reprezinta PRIMA ZI a PERIOADEI FERTILE de 4-5 zile. Sanatate!

4 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil sa rămână gravidă.

| sofisis a răspuns:

Daca ii vine ciclul cand trebuia sa ii vina, nu a ramas gravida.

| HazelEyes77 a răspuns:

Teoretic n ar trebui sa fii ramas deoarece nu e in perioada fertila asta bineinteles daca are o menstruatie regulata si calculele dunt corecte.

| Jonas94 a răspuns:

Păi e posibil să fie cam gravidă rolling on the floor, felicitări.