| anonim_4396 a întrebat:

Nu înțeleg ceva și sper să mă ajutați. În viața cum poți iubi de mai multe ori? Și mă refer la iubire adevărată ( nu pasiune sau atracție ). Adică să zicem că iubești cu adevărat o persoana dar din anumite motive nu ajungi sa fii cu el/ea. Cum poți iubi și a doua oară? Știu că iubirea e o data! Daca greșesc spuneti-mi.
Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| MEB a răspuns:

Iubirea aia mare si adevarata este doar o data in viata, celelate sunt doar atractii sau doar il iubesti si punct. Iubirea adevarata e atunci cand simti ca ti-ai da viata pentru el/ea. Nu stiu daca intelegi.

8 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

A 2-a oara, a 3-a oara, nu mai este la fel ca prima data sau atunci cand ai iubit cu adevarat, vorbesc din experienta.

| anonim_4396 explică (pentru RB26DETT):

Respect!

| Necunoscut112 a răspuns (pentru RB26DETT):

Ia spune tu, ce varsta ai? Este absolut normal ca iubirea aia stupida de adolescent sa fie diferita fara de iubirea matura. E vorba de maturitatea noastra. Prima oara normal ca orice rahat de relatie ti se pare "wow", ca e ceva inedit pentru tine. Esti capabil sa iubesti la nebunie si pe ultimul ratat cand e primul.

| RB26DETT a răspuns (pentru Necunoscut112):

21, nu toti oamenii sunt la fel, la mine nu merge cu 100 de relatii sau cu astea de ocazie, nu-s genul. Ori ai una si buna sau nu mai ai deloc, a fost, nu mai e, cine stie cand va mai fi, mai e totusi o problema, nu ma mai intereseaza atat de mult in ultimul timp treaba cu relatiile, mai ales ca majoritatea sunt materialiste sau nu vor relatie de lunga durata, n-am nevoie. Eu unul sunt asa cu orice am, masina mea are 20 de ani, tin la ea ca la ochii din cap, multi m-au intrebat de ce n-o schimb, ei bine pe aia o mai tin cel putin 5 ani, eu sper la inca 10, cine stie ce-o mai fi.
Cu o masina poti atrage multe fete, problema este ca alea care vin la tine din cauza lucrurilor pe care le ai, nu vin pentru tine!
Daca ai sti ce bine o duc eu fara relatii de astea de ocazie laughing, am bani si fac ce vreau cu ei, pe foarte multi ii vad intr-o relatie azi, maine arunca bani la greu si saptamana viitoare sunt deprimati ca a plecat iubi la altul'. Eu le urasc pe alea materialiste, daca tot ai o relatie sa o ai pe termen lung, sa ai pe cine sa te bazezi, sa ai pe cineva alaturi care tine la tine, nu la bani/lucruri, ultima mea relatie adevarata a fost cand n-aveam masina, n-aveam bani sa zici ca x ca y, a fost perfect pana cand s-a terminat, motivul fiind distanta.

| Necunoscut112 a răspuns (pentru RB26DETT):

Vad ca o mare parte a baietilor de aici au frustrarea asta cu situatia financiara, dar nu stiu care e legatura cu iubirea adevarata.

| mihai69 a răspuns:

Deși ai ales ca răspuns preferat pe cel care îți confirmă „bănuiala" ta, mă tem că trebuie să vă contrazic pe toți cei care ați spus și credeți că omul iubește o singură dată.
Mă rog, nu e imposibil să se întâmple și asta, dar se poate întâmpla doar atunci când acel om nu a avut suficiente oportunități.
Uite, eu sunt una dintre excepții: am iubit de mai multe ori, și pe fiecare am iubit-o altfel, dar nu aș putea să declar sus și tare că doar „a N-a" iubire dintre toate a fost „cea mai mare" și poate chiar unica.
Nu, pentru că nici femeile pe care le-am iubit nu erau identice. Așadar, pe fiecare am iubit-o pentru altceva, și nu am cum să măsor care iubire a fost mai „mare" - pentru mine toate au fost atât: IUBIRI.

| Necunoscut112 a răspuns:

Astea sunt povesti de copii mici! Cu siguranta poti iubi cu adevarat de mai multe ori, si fiecare relatie in parte e speciala si diferita.

| OMFGConrad a răspuns:

Nu poți iubi de mai multe ori.
Și dacă încerci... uite o melodie cu un video care ar trebui să te pună pe gânduri: https://www.youtube.com/watch?v=VjAKeduaURc&index=17&list=RD_DjE4gbIVZk