| TheGoodDr a întrebat:

Nu inteleg... De ce toti romanii sunt atat de homofobi? Sunt lesbiana si mi-e teama sa ma apropii de fete din cauza asta. Am 20 de ani. Nu sunt copil.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Culmea e că mulți dintre cei care sunt homosexuali sunt ȘI homofobi. Și asta din păcate le dăunează chiar lor înșile, dar nu se pot abține.
E chiar de tot râsul să vezi atâta îndârjire pentru"familia tradițională", când în sânul acesteia se petrec atâtea drame: femei și copii abuzați, bătuți, exploatați...
Caută să îți faci un cerc de prieteni cu care să rezonezi, sau dacă ai posibilitatea, chiar să te muți într-o țară cu mintea mai descuiată și destupată.

10 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Nu este vorba de "homofobie", lipsa de educație, e pur și simplu vorba de rutina zilnică.
Ce se întâmplă la noi în țară acum, cu peste 30 de ani în urmă exista și în occident!
Era subiect tabu, interzis.
Dar, prin intermediul televiziunilor, presei, oamenii au început să se obișnuiască cu gândul că alături de ei sunt persoane și altfel.
Dar, cum la noi se promovează violența, clanurile mafiote, divorțurile, nimeni nu se preocupă de celelalte categorii de oameni.
Manelele au apărut timid, noaptea, la ProTV cred, prin 2000. După aceea, s-a creat un post al lor, după aceea au început să fie invitați în emisiuni de divertisment.
Dar, după revoluție nu erau decât pe casete audio și/sau video.
Cât timp nu vor exista emisiuni, nu se va face o educație în școli, nu se va schimba nimic.

| Violleta2022 a răspuns:

Datorita educatiei, culturii, mediului in care traiesc, influențati sau manipulati de parerile prietenilor samd.
Traiesc in tara "lor" si am lucrat cu ei, sunt oameni normali ca noi toti, doar cu preferinte sexuale diferite, ceea ce nu ar trebui sa deranjeze de fapt pe nimeni, ca doar nu-ti fac tie avansuri sau propuneri indecente, stiind ca esti de alta orientare sexuala.
Personal, nu m-a deranjat niciodata orientarea lor sexuala si nu am nimic impotriva lor.

| Freya1 a răspuns:

Nu sunt toti, eu spre exemplu nu am treaba cu ei.
Probabil multi sunt asa pentru ca nu li se pare ceva normal in a fi gay.Adica cei mai mulți dintre ei au fost crescuți, plus ca asa sunt construiți sa fie atrași de sexul opus, iar orce alta orientare sau plăcere pentru ei e ceva ciudat.

| Goete a răspuns:

De ce vrei neaparat o partenera romanca?

| TheGoodDr explică (pentru Goete):

Pentru ca stau in Romania si inca nu mi-am terminat studiile ca sa pot pleca in străinătate

| Goete a răspuns (pentru TheGoodDr):

Pai nu sta!
Misca-te si sigur gasesti si altceva

| Floridori a răspuns:

Nu toti sunt...Depinde de mediul din care provin, de educatie si de...IQ.
Homofobi exista peste tot in lume, dar este adevarat ca in tarile cu un IQ mediu mai scazut si in care educatia (nu ma refer la formele de invatamant ci la ceea ce inveti in familie, in scoala, in societate) este una precara, exista o pondere mai mare a homofobilor.

Problema este atunci cand astia care se cred destepti se bat cu pumnul in piept si se ingrijoreaza ca ce ii zic ei copilului daca intreaba ceva in clipa in care vad doi barbati de mana pe strada.Ideea este ca daca i-ai explica copilului de la inceput ca fiecare isi alege ce drum doreste, iubeste pe cine vrea, ca oamenii sunt liberi sa aleaga ce ii face fericiti, astfel de situatii ipotetice nu i s-ar mai parea nimic iesit din comun si nu ar mai intreba nimic atunci cand va vedea un astfel de scenariu.
Dar nimeni nu se intreaba ce ii zice copilului atunci cand unii scuipa seminte pe strada, ce ii zice cand unii asculta manele la boxe in autobuz, ce ii zice atunci cand tiganii cersesc pe la colturi etc.
Oamenii au o educatie atat de precara, in primul rand din cauza bisericii, incat au impresia ca aia sunt pacatosi, iar ei care ii barfesc si blesteama pe toti, nu.Au impresia ca un gay i-ar viola pe strada sau ca stiu ei ce este mai bine pentru altii.
Oamenii nu pricep ca trebuie sa stea in patratica lor, sa isi vada de viata lor, sa nu se mai uite ce face unul si altul, sa aiba grija de ce fac ei...

Aaaa, si mai e categoria de libidinosi pentru care doua femei e ok, dar doi barbati nu.Se intelege de ce si nu mai are sens sa explic pentru ca mi se face greata de aceasta atitudine.

Ceea ce trebuie sa faci este sa nu iti mai pese.Pur si simplu! Sa te doara fix in cot.Pentru ca oricum nu are sens sa incerci sa intelegi opinia lor, la fel cum nu are sens sa ii faci sa inteleaga anumite aspecte, precum ca aceste orientari sunt genetice.Nu are sens sa iti pierzi energia cu niste persoane care dau dovada de atata prostie incat sa nu fie in stare sa isi vada macar de lungul nasui si atat.Este trist ca oamenii atat de incuiati au dreptul la vot, au dreptul la opinie etc.Da, suna extrem, dar poate ar fi bine sa se inventeze un test simplu pe care sa fie obligatoriu sa il treci inainte ca omul sa puna stampila de vot sau sa isi expuna o opinie care i-ar putea influenta pe altii...

Fii tu insati si nu mai pune la suflet.Cainii latra, caravana trece!

| Invictusman a răspuns:

Sunt comuniști și fasciști de aia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca predomina mentalitatea comunista si/sau normele religioase. Personal nu am nimic pro sau impotriva, Cunosc fete lesbi dar nu arata deloc ca in "filmele de adulti vizionate de "libidinosi cum spune Floareasoarelui26". Pe una o stiam din priviri de multe luni pana nu am apucat sa vb cu ea nu stiam daca e b sau f.

| Danykmz a răspuns:

Eu sunt trans...