| 123Aalexa a întrebat:

Nu mi-a venit menstruația luna trecuta nici luna aceasta
P.s nu am avut contacte sexuale

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca la varsta ta de doar 12 ani, probabil ca in acest moment esti in primul an in care ti-a pornit si ai avut/inceput primul ciclu menstrual, astfel ca acesta poate fi principalul motiv al acestui mod de a se manifesta menstruatia. Trebuie sa stii ca in cazul majoritatii fetelor aflate la varsta pubertatii, in timpul primilor 1-2 ani lungimea ciclurilor menstruale poate fi/este de regula foarte diferita, astfel ca momentul de producere a menstruatiilor poate fi de la foarte la extrem de imprevizibila. De regula intre primele 3-4-5 menstruatii, sau uneori chiar mai multe, pot sa existe pauze mari si/sau intreruperi de la 2-3 luni la 6, 9, iar uneori ''intarzierea'' poate fi chiar si de peste 1 an de zile. Asa ca NU trebuie sa te ingrijoreze neinceperea menstruatiei fiindca in cazul tau si datorita faptului ca nu ai intretinut contacte sexuale, este imposibil sa existe o sarcina. In privinta burticii, daca marirea este reala si nu doar inchipuita, inseamna ca ori te-ai ingrasat, ori ca esti balonata si in acest caz trebuie sa fii consultata de medicul de familie. Multa sanatate!

| 123Aalexa explică (pentru corbulalbrosu):

Nu am avut contacte sexuale
Că nu sunt eu Maica Domnului să rămân așa gravidă

9 răspunsuri:
| AliGab a răspuns:

Daca esti micuta si abia ti-a venit este ok, daca ai peste 16 ani, atunci fuguta la doctor pentru investigatii

| Victoria18 a răspuns:

Poate ai o dereglare hormonala...

| 90210 a răspuns:

Se mai intampla, dar daca nu-ti vine o perioada mai lunga de timp atunci trebui sa te duci la doctor.

| Cannibal a răspuns:

Poate e o dereglare hormonală.

Răspuns utilizator avertizat
| Inceputul a răspuns:

Este normal daca esti tanara, nu este reglat complet la inceput si din aceasta cauza intarzie, este perfect normal, daca ai dureri de burta ciudate, te poti du-te la un consult ginecologic sa vezi daca totul este in regula happy

| Tudose_Alexandru_Bogdan_1977 a răspuns:

Buna dimineata, daca ai 13 sau 14 anisori este absolut normal sa nu vina regulat, insa daca ai peste 16-17 poate fii o problema si mai bine vorbesti cu un doctor