| pinkstar0702 a întrebat:

Care sunt sansele unei sarcini daca am avut contacte sexuale neprotejate acum o saptamana si acum doua saptamani? luna trecuta mi-a venit menstruatia in perioada 16-21

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Posibilitatea de a ramane insarcinata depinde in primul rand de lungimea ciclului menstrual, de tipul regulat sau neregulat al acesteia si de momentul in care au fost intretinute contactele sexuale. Daca ciclul menstrual are o lungime ca numar de zile apropiat sau egal cu cea medie adica in jur de 28-30 de zile, atunci ovulatia s-ar fi produs prin data de 31 Martie. Pe baza acestei aprecieri se poate considera ca PERIOADA FERTILA s-a situat intre 27 Martie si 1 Aprilie si in acest caz o sarcina se putea forma doar in urma intretinerii de contacte sexuale neprotejate cu ejaculare in vagin, in respectiva perioada. Contactele sexuale intretinute in urma cu pana in 2 saptamani si in urma cu 1 saptamana se pot considera ca probabil s-au produs dupa terminarea perioadei fertile si in acest caz formarea unei sarcini devine improbabila daca nu chiar imposibila. Totul depinde de lungimea reala a ciclului menstrual si de data exacta la care au fost intretinute respectivele contacte sexuale. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa avem un nepotel!

| Adelina1995 a răspuns:

Da.