| Deea5546 a întrebat:

Nu pot sa ma despart de trecut, mai exact de prima iubire(de 3 ani jumatate).Am trecut prin nenumarate despartiri, am incercat sa avem si alte relatii dar ne intoarcem amandoi de unde am plecat.Saptamana trecuta mi-am petrecut-o in fiecare zi cu el,pot sa zic ca demult nu ne-am mai inteles atata de bine.Dar duminica ne-am certat,a vrut sa ma minta dar l-am prins ca m-a mintit. dar tot nu recunoaste Si ne-am certat cam urat,dar si eu l-am mintit,deci nu numai a lui este vina.El totimpu imi reproseaza mereu ca nu il caut si ca stau prea mult cu prietena mea decat cu el(el vorbeste urat de el,ea la fel eu practic is la mijloc).L-am sunat astazi si nu mi-a raspuns(este suparat,eu ar trebui sa fiu cea suparata).De obicei cand ne certam ii simt lipsa dar eu nu fac niciodata primul pas, de cand atunci cand stiu ca vorbeste cu o alta fata incep sa ma agitlaughing.Nu sunt pregatita sa o rup definitiv cu el, tin la el.De uitat nu il pot uita ne vedem zilnic, fara sa vrem.Ce pot sa fac sa incerc sa ma obisnuiesc fara el sau ca totul sa fie bine?:*

Răspuns Câştigător
| Șurubelniță a răspuns:

Pai din cele spuse de tine, nu stiu cate sanse ati avea ca lucrurile sa mearga bine.
In primul rand, amandoi sunteti orgoliosi. Ai spus ca te-a mintit dar si tu la randul lui ai facut asta. De aici putem trage concluzia ca nu aveti incredere unul in celalalt. Ei bine, acum nu stiu cat de mult timp iti petreci cu prietena ta, insa din moment ce iti reproseaza asta, incearca sa-i acorzi putin mai mult timp. Nu zic sa-ti neglijezi prietena, nu, in niciun caz sa faci asta, deoarece prietenii iti vor ramane mereu alaturi daca ii tratezi frumos si esti om cu ei.
Din asta pot sa constat ca prietenul tau este si gelos.
Parerea mea sincera despre relatia voastra este ca e mult prea copilaroasa, practic amandoi va purtati ca niste copii.
O solutie de remediere a problemei, dupa parerea mea, ar fi sa aveti o discutie serioasa legata pe tema relatiei voastre. Ar fi timpul ca amandoi sa decideti ce vreti de la relatia asta, deoarece in felul acesta nu va mai merge, ori incercati sa faceti ca lucrurile sa mearga, ori mai bine renuntati la ea.
Ideal ar fi ca amandoi sa va exprimati opinia, ce pretentii ai tu de la el dar si el de la tine, ar trebui sa analizati foarte bine dorintele celuilalt si sa va raspundeti sincer daca credeti ca le puteti indeplini. Ar trebui sa incercati sa eliminati toate lucrurile care va deranjeaza, relatia voastra pare mai mult a fi una plina de sila decat sa va bucurati de ea.

Iar daca va mai certati, sfatul meu pentru voi este sa va discutati problemele, nu sa va ascundeti unul de celalalt, e foarte neplacuta chestia asta. Asta e valabil si pentru el, si pentru tine, orice lucru ati avea, orice nemultumire trebuie discutata, e singura modalitate prin care puteti evita unele neplaceri de care poate nici nu va dati seama ca exista.
Ei bine, daca ati reusi sa faceti lucrurile acestea, eu unul sunt convins ca relatia voastra va lua o intorsatura de 180 de grade iar lucrurile vor merge mult mai bine.

Sper ca ti-am fost de ajutor cu cele spuse mai sus, o seara buna iti doresc! happy

7 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Ca totul sa fie bine ar trebui sa facet ceva amandoi, sa nu va mai mintiti, sa aveti incredere unul intr-altul si sa nu va mai certati, unul din voi trebuie sa cedeze primul, sa fie mai lasator

| Loredana96 a răspuns:

Pai ce pot sa spun...nu poate fi totul bine pina nu ajungeti la o intelegere.El trebuie sa-ti spuna ce il deranjeaza si tu la fel.Cred ca relatia noastra e saraca, are nevoie de comunicare si keep calm, atit tu cit si el.Cred ca prea repede va enervati si va descarcati nervii unul pe altul.Da, in relatii sint si certuri dar cu normalaughing! Macar tu fii calma, si ocoleste certurile, ca nah baietii sint mai nervosi de firea lor.

| Arianaaa33 a răspuns:

Sa fie totul bine? Nu prea se poate. Pentru ca iubirea, deseori, inseamna durere. Si dupa cum zici, tu suferi. Iar el nu merita. Si e bine sa faci si tu primul pas, dar atunci cand gresesti. Chiar daca nu par, si baietii, ca noi, fetele, au nevoie de afectiune!laughing) Dar daca zici ca ati trecut prin multe despartiri, si daca te mine. nu merita. Trebuie sa te gandesti si SA STII ca meriti ceva mai bun. Ca poti avea ceva mai bun care sa-ti raspunda la sentimente asa cum vrei tu. Nimeni nu e perfect, dar dragostea e!

| Deea5546 explică (pentru Arianaaa33):

Nu pot sa zic ca numai el a gresit acum am gresit si eu.Deobicei la noi sta in felul urmator :totul e bine 1-2 saptamani dupa aia ne certam si nu vorbim dupa aia, suntem amici si de aici istoria se repetalaughing

| Arianaaa33 a răspuns (pentru Deea5546):

Pai e dragoste sau obisnuinta?laughing)

| Azµre a răspuns:

Puneți sentimentele în ordine și apoi vei ce faci. Dacă nu ești pregătită nu te despărți!

| sensualus a răspuns:

Si o sa te chinui si u ca Noemi Cu Mitoseru 7 ani?laughing)