| cccca a întrebat:

Nu stiu ce se intampla am 12 ani si pe data de 25 decembrie 2009 m-i-a venit ciclul pentru prima data.in ianuarie mi-a venit normal.in februarie nu m-i-a venit deloc.in 20 martie mi-a venit pana pe 27 martie si astazi pe 11 aprilie iar m-i-a venit.mama s-a intalnit cu o femeie care este ginecolog si a zis ca nu m-i-a venit in februarie dar numai atat dupa aceea s-a intamplat faza cu martie. ginecologul a spus ca la inceput asa e. ce se intampla? este o dereglare hormonala? scuzati pentru categorie

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E normal in primii doi ani de la prima menstruatie, nu e cazul sa te ingrijorezi. Nu e o dereglare hormonala, doar ca organismului ii trebuie un pic de timp pana isi gaseste ritmul normal.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Așa este, o dereglare hormonală.
Toate fetițele întâmpină o astfel de problemă. Poți consuma ceai de crețișoară cu urzică, ajută la reglarea menstrei.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Dureaza un timp pana organismul tau se va regla hormonal, nu trebuie sa iti faci probleme, asa este la pubertate.

| Farcas a răspuns:

Da asa este.In primii 2 ani de menstruatie, nu o ai regulata.Adica cand vine, cand nu.Deocamdata nu ai pentru ce sa iti faci griji.

| simo78 a răspuns:

Categoria este buna iar in ceea ce priveste problema ta iti spun din surse sigure ca este normal pina ti se regleaza hormonii in corp! Nu te speria nu e nimic grav am pe sora mea care are 15 ani si i-a venit menstruatia tot la 12 ani si la fel a patit vreo 6 luni tot asa ai venea acum depinde si de organism poate sa se regleze mai repede sau mai tarziu nu e nici o problema e absolut normal.

| DacaVreiSaVeziNimikTeRogSaDaiUnCLICK a răspuns:

Nu se numeste ciclu neregulat. acesta va fi regulat la 2-3 dupa ce iti vine. stai linistita pentru ca este normal.
citeste articolul asta si uitate prin comentariile lasate acolo. de fapt sunt intrebari si raspunsuri. succes
http://www.medicina-naturista.ro/stil-de-viata/primul-ciclu-menstrual.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti mica, la inceput putine fete au ciclul regulat. Poti merge la un control daca esti nelinistita...