| JuStMe_2792 a întrebat:

Nu stiu cum as putea formula astfel incat sa ma puteti intelege. Am stat cred ca o ora sa ma gandesc daca sa pun sau nu intrebare pe TPU pentru ca imi era sa nu ma luati peste picior, dar am prins curaj si pana la urma m-am gandit ca cel mai bine ar fi sa ma descarc, pentru ca numai pot tine in mine.
Totul incepe acum doi ani, cand un baiat Andrei a venit in cartierul care sunt eu. Eu atunci treceam in clasa a 6, si pana atunci nu mai aveam prieten. A inceput sa imi placa de el, dar imi era frica pentru ca el statea la centru de plasament si nu vroiam sa mi se intample ceva. Dar pana la urma mi-am luat inima in dinti si i-am spus ca imi place de el. M-a intrebat daca vreau sa stau cu el, si eu am acceptat gandindu-ma ca este si de la mine de la tara pentru ca acolo e un centru de plasament si numai bine ma voi putea intalnii mereu cu el. El se imprietenise cu un baiat Rares, cu un an mai mic decat mine. Ne intelegeam toti, totul mergea perfect. Cand s-a terminat vacanta, Andrey a plecat la tara. Dupa plecarea lui, Rares incepea sa isi schimbe total comportamentul. Vorbea urat despre Andrei si multe altele. Nu am bagat in seama barfele celorlalti, asa ca am stat cu Andrey cam un an.Imi lasam prietena cea mai buna pentru a merge la tara, pur si simplu pe el il pusesem pe primul loc. In vacanta de vara urmatoare, eu am plecat in Italia. Inainte sa plec in Italia, incepusem sa ma inteleg foarte bine cu Rares. Nu era decat o amicitie pentru ca el era si mai mic cu un an decat mine si mai scund. Am plecat in Italia. Acolo. incetul cu incetul am inceput sa ma gandesc tot mai putin la Andrei, si tot mai mult la cat de bine ma inteleg cu Rares. Vorbeam cu el pe mess, puteam spune ca el era cel mai bun prieten al meu, deja incepusem sa ma inteleg extraordinar de bine cu el, si sa il uit pe Andrei. Dar asta nu insemna ca imi placea de Rares. Cand am venit din Italia, m-am despartit de Andrei, si l-am dat uitarii. Incepusem sa ma indragostesc de Rares, dar imi era frica sa stau cu el, pentru ca era micut si nu vroiam sa se auda barfe. Se intamplau multe, pe cat trecea timpul pe atat Rares imi dadea multe sperante. Asa ca eu timp de inca un an eram indragostita de Rares. Intr-un final, la inceputul acestei veri mi-am facut curaj si i-am spus ca imi place de el. Si el mi-a zis ca ii place de mine, apoi a plecat(el nu statea aici pentru ca parintii lui erau despartiti). Timp de trei saptamani eu nu il mai vazusem. Intr-un weekend m-am dus la tara. Acolo. m-am intalnit cu Andrei. Dupa un an, cand ziceam ca il uitasem m-am intalnit cu el. El imi zicea ca lui inca ii placea de mine. Vorbeam cu el, dar...Ma minteam singura, ziceam ca numai simt nimic pentru el. Numai ca atunci cand il vedeam mereu imi zambea inima in mine, si simtem fluturasi in stomac. Dupa trei saptamani, exact la inceputul verii a venit aici Rares. Si, dupa o saptamana m-a intrebat daca vreau sa stau cu el. Toate bune si frumoase, statem cu el in ciuda celolralti care ma jigneau deoarece stateam cu el, si ma simteam minunat. M-am certat de doua ori cu el, dar...Am trecut peste.
Astazi, pe cine credeti ca am vazut eu. Pe Andrei. El venise din nou aici, stand la liceu. Adica 4 ani de acum incolo. Incepeam sa simt iarasi fluturasi in stomac si simteam ca numai simt nimic pentru Rares, chiar daca totusi il iubeam. Iesii cu el pe afara, pentru ca Rares cred ca acum este la mama lui. Iesii cu el pe afara, si ii spusai pana la urma ca incepe sa imi placa din nou de el(in timpul acesta stateam cu Rares). El ma intreba daca vreau sa stau cu el, si ii zisai ca ii raspund maine. Acum, cand scriam toata povestea, pusai la avatarul meu o poza cu Rares. Ma contacteaza un baiat si imi spune ca e in clasa cu varul lui si e cel mai prost din clasa, ca a ramas la mate. De unde, eu stiam ca a avut media 9, 35. Se vedea pe el ca e un baiat destept. Si la anumite jocuri facea foarte repede calculele si chiar era un baiat inteligent.
Acum, chiar numai stiu ce sa mai fac. Cine a citit toata micuta mea poveste le multumesc extrem de mult. Chiar va multumesc si sper ca ma veti ajuta si imi veti da un sfat. Multumesc mult de totlove struck

Răspuns Câştigător
| desisdana a răspuns:

Andrei a fost,ca sa zic asa, prima ta dragoste si e normal ca atunci cand il vezi sa te bucuri, chiar daca nu il iubesti cu adevarat.iar cu rares:te deranjeaza chiar asa de mult daca a ramas sau nu a ramas la mate? adica tu de acum incolo o sa stai numai cu baieti care sa nu fi ramas la unele materii? sentimentele sunt pe primul loc.si s-ar putea sa pierzi un baiat extraordinar din cauza a ceea ce cred altii.gandeste-te ca tu stai cu el, tie iti place si parerea celorlalti nu conteza.la inceput ai scris ca rares a inceput sa vb urat dsp andrei:probabil pentru ca si-a dat seama ca te place si era gelos pe andrei.iar in legatura cu inaltimea si varsta lui rares:peste 1, 2 ani o sa se schimbe,inca e la pubertate,baietii se schimba un pic mai greu decat fetele, o sa creasca cu cativa cm, o sa i se schimbe vocea si atunci nu o sa se mai vada diferenta de varsta intre voi.si la o adica cine comenteaza despre voi doi, n-are decat...pentru ca la urma urmei e important ca tu sa fi fericita si sa fi cu cine vrei tu, nu cu cine vor altii sa fi

4 răspunsuri:
| Allrc24 a răspuns:

Da am un raspuns dar mai precis o intrebare nu numai pentru tine ci e adresata tuturor fetelor.Deci pentru mine e o dilema uriasa.Daca esti cu un baiat caruia iai promis ca vei fi cu el si cal iubesti daca sunteti despartiti ceva timp dc incepeti sal uitati si daca mai e si cineva car va face ochi dulci pur si simplu va comportati ca si sum nu sar fi intamplat nimic? chiar nu va puteti tine promisiunea... legamantul? Dc? DC? MA obsedeaza intrebarea asta eu unul nu as face niciodata asa ceva si vb foarte serios dar incep sa cred din ce in ce mai tare am patit si eu faze de genul asta ca toate fetele sunt de moravuri usaore si nimic mai mult. povestea cu iubirea sincerea e totul vrajeala ceva gen Mos Craciun.Va rog sa ma lamuriti si pe mine.Multumesc.O zi frumoasa in continuare

| laure_3087 a răspuns:

Din cate am citit, tu esti derutata si numai sti ce sa mai faci. Uneori e bine sa asculti o barfa, dar nu o zici mai departe pana nu te asiguri ca este adevarata. In privinta ta as zice sa te interesezi despre "Rares", si sa te gandesti mai bine la o relatie cu "Andrei". In locul tau eu nu as mai fi cu Rares, pentru ca eu nu as fi suportat chiar atat de multe barfe despre mine.winking
P.s : Alt sfat, daca nu sti pe cine sa alegi, urmeaza-ti inima, si fa ce-ti zicewinking.

| ThisSummerIsZu a răspuns:

Oau povestea ta poate fi catalogata ca si un mic roman de dragoste:p.
Dupa cate am inteles Andrei a fost prima ta iubire deci nu o sa poti sa-l uiti prea usor chiar daca a trecut atat timp, sti cum se spune "prima dragoste nu se uita niciodata, dar asta nu inseamna ca trebuie sa te impaci cu el de fiecare data cand simti fluturasi in stomac. In povestioara tu ai spus ca te simti minunat alaturi de Rares desi e o diferenta de varsta intre voi. Oricum tu trebuie sa alegi cu cine vrei sa ramai asa ca eu zic sa stai sa te gandesti cu cine te ai simtit bine, cine te a facut sa te simti speciala si in cine ai mai mare incredere.
Cam atat am avut de spus sper ca am putut sa te ajut cat de cat.

| kidu_9600 a răspuns:

Poi sincer, e bine sa scrii pe o hartie pe care o imparti in doua Andrei si Rares apoi, scrii aantajele s dejavantajele pe care le implica relatia cu respectivul. Dupa ce faci acest lucru te poti gandi la lucrurile frumoase care s`au intampla intre tine si Rares si intre tine si Andrei. Sper ca ti-am fost de ajutor. Mult succes.:*