| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu cum sa scap de ea, de cateva luni ma cert cu ea, dar parca mai mult ma iubeste, ce solutii radicale imi propuneti?

Răspuns Câştigător
| LionTrap a răspuns:

1. Clarifica-ti limitele!
Accepta ca asta nu se poate intampla peste noapte! Oamenii se simt in siguranta in zona lor de confort, iar daca partenerul tau nu te respecta acum, este foarte posibil ca el sa nu te respecte nici in viitor. Asadar, cu cat iti este tie mai clar care sunt limitele tale, cu atat iti va fi mai usor sa-i comunici si lui care sunt acestea si ca le-a incalcat deja de foarte mult timp.

2. Spune-i ca s-a terminat!
Planifica-ti cum si cand vrei sa-i spui, iar apoi fa-o! Nu mai amana! N-are nici un rost sa insisti si sa investesti in ceva care oricum n-are nici un viitor!

3. Nu te justifica, nu da explicatii in exces si nu pune la indoiala propria decizie!
Nu esti obligata sa-i raspunzi, nici atunci cand isi manifesta indoielile cu privire la decizia ta, nici cand te ironizeaza sau incearca sa te minimalizeze. Spune-i ce ai de spus si apoi pleaca, fara sa te uiti inapoi!

4. Intalniti-va intr-un loc public!
Intalneste-te cu el intr-un loc public (restaurant, cafenea sau parc), daca simti ca ar fi prea claustrant acasa la unul dintre voi sau chiar in locuinta pe care o impartiti (in cazul in care stati impreuna). Un loc populat, dar neutru este cadrul cel mai adecvat pentru comunicarea unei astfel de decizii.

5. Blocheaza-l!
Sub nici o forma nu poti ramane prieten cu el pe Facebook, Instagram sau orice alta forma de social media. In felul acesta, el nu te va putea spiona si, mai important, nici tu pe el!

6. Scrie-i o scrisoare!
Ti-e greu sa-ti aduni gandurile sau sa-ti stapanesti emotiile intr-o conversatie? Atunci pune-le pe hartie! Asta te va ajuta si pe tine sa ti le cristalizezi si sa nu te lasi deturnata de argumentele sau de reprosurile lui. Scrie-o, pune-o intr-un plic si trimite-i-o prin posta sau lasa-i-o la indemana! Da, poate parea o abordare formala sau prea oficiala, dar tie iti va fi de ajutor! Vei putea sa te detasezi mai usor! (Dar daca ti se pare un efort prea mare sau un demers prea complicat, poti sa-i trimiti si un e-mail!).

7. Petrece timp doar tu cu tine!
Chiar daca stai uitandu-te pe pereti sau iti folosesti timpul pentru meditatie sau introspectie, cu siguranta iti va fi de folos sa petreci timp doar tu cu tine insati! Nu ceda tentatiei de a-ti ocupa mintea cu telefonul mobil! E o capcana foarte periculoasa! Lasa-te mai bine sedusa de o carte!

8. Inconjoara-te de influente pozitive!
Petrece timp cu oameni care te fac sa te simti bine, oameni care te ajuta sa-ti pui in valoare potentialul si acele activitati care te inspira sa devii o varianta mai buna a ta!

9. Acorda-ti timp ca sa te vindeci!
Tocmai ai deschis o rana care te doare, asa ca da-ti timp ca sa se cicatrizeze si, in cele din urma, sa se si vindece! Rasfata-te si, mai ales, lucreaza la increderea in propria persoana, astfel incat nimeni, niciodata, sa nu ti-o mai poata stirbi in vreun fel.

10. Sarbatoreste!
Da, ai facut-o! Uita-te acum la viata ta si bucura-te de tot ce are ea mai valoros de oferit! Fie ca vrei sau nu sa inviti pe cineva nou in ea, nu-i asa ca te simti mai bine tu cu tine insati? Alege un mod prin care sa-ti sarbatoresti decizia si curajul! Daca esti o persoana introvertita, fa-o intr-un mod intim sau iesi la o petrecere in oras, daca esti extrovertita! Oricum, important este sa sarbatoresti! Meriti din plin aceasta noua viata mai fericita si mai sanatoasa pe care tocmai ai inceput sa ti-o construiesti!

40 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Http://www.youtube.com/watch?v=_SXkORPn9x0

asa e, sa moara guta daca nu te iubesc

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Şi eu te iubesc, inima mea, viaţa mea, sufletul meu.
.
Oare mai era nevoie să scriu în paranteză că glumesc ca să n-o iei în serios?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te mai iubesc ca ma vorbesti pe la spate

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Când şi unde te-am vorbit eu pe la spate?
Vreau dovezi.

| Lorennn a răspuns (pentru RAY):

Macar esti fain? laughing

| RAY a răspuns (pentru Lorennn):

La ce te referi?

| Lorennn a răspuns (pentru RAY):

Daca se tot face haz de necaz pe tema ta, macar merita, asa ca persoana esti una faina?

| RAY a răspuns (pentru Lorennn):

Omule eu nu caut nimic, doar vreau sa vad cum gandesc alti atat, sunt un observator, nu caut nimic

| GouDidodino a răspuns:

Ii pui caacat o pantofi/sandale/galosi/ etc si cand o sa se încalte o sa aiba o surpriză... puturoasa

| RAY a răspuns (pentru GouDidodino):

Asa scapi de isterice nebune laughing laughing nebuna imi trimite mesaje apoi cica eu sunt obsedat de ea