Întrebare recomandată | Antimanele104 a întrebat:

Nu stiu cum sa zic,dar pe zi ce trece, am din ce in ce mai mari temeri ca sunt un exemplu viu de Forever Alone(nu am avut nici o relatie pana in prezent, la varsta de 24 ani,si da,am o teama irationala si complet stupida sa discut cu fetele sau macar sa ma apropii de ele),in ciuda faptului ca sunt politicos si manierat cu persoanele cu care intru in contact,iar prietenii si chiar si strainii ma considera o persoana inteligenta, curajoasa chiar.De asemenea, gandul care ma macina cel mai mult este acela ca voi trai singur pentru toata viata si voi imbatrani fara sa am pe nimeni pe langa mine cu care sa imi impart momentele de bucurie sau de tristete.Si acum intrebarea mea este:exista vreun psiholog sau macar cineva in masura sa ma ajute sa imi depasesc complexul acesta(a,da,va rog, fara sfaturi de 2 parale de tipul:"Doar tu te poti ajuta si schimba"; nu,nu ma pot ajuta singur,daca puteam,as fi facut-o pana acum si nu mai puneam aceasta intrebare). Scuze de postare lunga, astept cat mai multe raspunsuri care sa ma mai lumineze.

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Cred ca orice psiholog te poate ajuta. Mergi la primul psiholog pe care il vezi si el te va indruma pe unde sa o iei.

Sunt probleme care ai asteptat prea mult sa le rezolvi singur. S-ar putea sa nu mai poti singur sa le faci fata.

33 răspunsuri:
| Polaris a răspuns:

Lasă speranța, toți murim singuri oricum. Singurătatea nu e așa rea cum o faceți voi să pară, dacă știi cum s-o accepți.

| Antimanele104 explică (pentru Polaris):

Daca iti place asa de mult sa te complaci in singuratatea ta, nu ai decat sa continui sa traiesti cu ea.Eu am trait cu ea atata timp si pentru mine e o tortura fiecare zi pe care o petrec uitandu-ma intre 4 pereti; sincer, mi-e greata cand aud destepti ca tine care o aclama si incurajeaza singuratatea.Este ca si cum ai venera un rahat de caine din mijlocul strazii care nu are absolut nici o utilitate.

| Polaris a răspuns (pentru Antimanele104):

Pentru că tu o faci să pară așa. Numai cretinii se compătimesc.

| Antimanele104 explică (pentru Polaris):

Oricum te nasti singur si tot singur mori, dar asta nu inseamna ca si viata trebuie sa o parcurgi singur.Si in plus, daca nu ai chef sa dai un raspuns care sa ma ajute intr-o oarecare masura, pentru ce naiba ai mai irosit spatiu si timp de pomana? Iti place asa sa trollezi sau ce?

| SaveTheNature a răspuns:

Salut> Iti dau un sfat cat se poate de PRIETENESC.
1) IN PRIMUL RAND. lucreaza putin la imaginea ta. I-ati haine frumoase, ai grija de igiena corporala, fa in asa fel incat sa mirosi bine si sa arati bine. (si nu conteaza sa fii nu stiu cat de inalt, sau slab sau gras), ci pur si simplu sa te simti bine in pielea ta, sa mirosi bine, sa te imbraci bine.
2) Ai grija de cele 3 lucruri importante- nu minti, nu te lauda, nu vorbi de rau pe nimeni in fata nimanui. Deci ai grija mare de aceste 3 aspecte.
3)Nu te plange in fata unei fete cu nimic. Chiar daca ai probleme incearca sa le tii pentru tine, macar pentru inceput.
4) Fii muncitor. Sa stii ca pentru toate fetele conteaza sa nu fii un pierde -vara, ci sa ai o activitate (chiar daca nu esti full de bani) dar sa ai preocupari, hobby -uri ..etc.

| RAY a răspuns:

Parerea mea dupa ce tiam citit povestea este ce vrei cuadevarat, ce isi doresti tu cu adevarat? esti pregatit pentru ceea ce isi doresti, lupti pentru asta? gandeste-te la astea intai, in primul rand o relatie serioasa cere multe chesti, o aventura mai putine nu ai 30 de ani, 40, 50 nu dispera la ani tai e bine sa cunosti cat mai multe fete nu sa te insori de tanar asta e prostie, fa-ti o viata intai, dutepe la prostituate si tu ceva vei invata, nu fac misto eurecomand mersul la ele de 2 ori pe luna protejat, ca banii cu o iubita iesi de en ori mai mult, trebuie sa te satisfaci sexual ca sa prinzi incredere in tine este dovedit asta, bafta multa

| Antimanele104 explică (pentru RAY):

Daca mai citesc prostia asta de sfat cu "mersul la curve", cred ca am sa omor pe cineva; nici un psiholog sau om normal nu recomanda asta, dar tot trebuie sa se gaseasca cate unul care sa bage placa asta.Te-ai gandit pentru moment ca poate nu ma intereseaza atat de mult aspectul sexual pe cat ma intereseaza cel afectiv?

| RAY a răspuns (pentru Antimanele104):

Doar freud recomanda scuze

| Antimanele104 explică (pentru RAY):

Ca sa il citez pe De Niro din Analyze This:"Well, then Freud's a sick f*ck, and you are too for bringing it up". Asta doar ca sa fac o gluma, dar ultima parte din comentariul meu anterior ramane valabila.

| RAY a răspuns (pentru Antimanele104):

Te inteleg, poate nu esti atras de fete cine stie serios rar baiat sa vb asa care nu vrea sex esti unicat

| Antimanele104 explică (pentru RAY):

Se cheama asexualitate,nu e ceva iesit din comun,desi este cea mai rara categorie,dintre ramurile orientarii sexuale(alaturi de heterosexualitate,homosexualitate si bisexualitate). Acum eu nu pot decat sa fac o presupunere ca m-as incadra in aceasta categorie,deoarece posed si atractie pentru fete, dar nu atractie sexuala, sau cel putin, in nici un caz cum ar avea orice alt barbat de varsta mea(pana la urma, se zice ca hormonii zburda ca nebunii la baieti intre varsta de 20 si 30 ani).

| RAY a răspuns (pentru Antimanele104):

Fara suparare eu cred ca esti cam nervos ai niste frustrari in adancul tau care te macina nu-i asa?

| Antimanele104 explică (pentru RAY):

Pe ce anume sa am frustrari? Pe nimicul care a fost in sufletul meu dintotdeauna? As fi putut sa am daca as fi trait experiente pe care apoi sa le pot regreta.Dar nu prea vad pe ce anume as putea sa fiu frustrat.

| RAY a răspuns (pentru Antimanele104):

In primul rand numele profilului anti manele ai o negativitate in tine exprimata prin asta

| Antimanele104 explică (pentru RAY):

Asa...nu imi plac manelele si prostia si m-am gandit ca numele poate fi de asemenea folosit si ca o ironie la adresa celor iubitori.Sa inteleg ca nu am voie sa imi exprim liber gandurile intr-un ton umoristic sau ce?

| RAY a răspuns (pentru Antimanele104):

Ba da eu n-am spus ca nu ai voie, deci esti asexual?

| Antimanele104 explică (pentru RAY):

Comparandu-ma cu majoritatea covarsitoare a celorlalti baieti de varsta mea, cred ca da, cel putin asa pot eu sa concluzionez.

| mihai69 a răspuns:

Păi... mergi la un psiholog atunci! Nu știu să fie unii specializați pe probleme asemănătoare cu a ta - ar fi și culmea!
(PS - dacă îmi permiți totuși o glumă: vezi, dacă nu erai antimanele, poate aveai ceva gagici... tongue )

| Antimanele104 explică (pentru mihai69):

Te rog sa ma ierti daca nu gasesc acea gluma amuzanta.Prostul gust, marlania si nesimtirea nu ma vor atrage niciodata si nici sa fac glume pe seama lor nu mi se pare o idee mai buna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihai69):

Eu te iert, dar poate ar trebui să lucrezi puțin și pe latura asta - atitudinea față de cei cu care iei contact. În special dacă e evident că nu au ceva cu tine, ci doar încearcă să ajute, eventual să te și deconecteze sau înveselească.
Acum, eu recunosc - poate nu era cea mai reușită glumă, dar intenția nu era să fac mișto, ci doar să subliniez că e nevoie de puțină destindere. (nici eu nu apreciez genul, nici pe majoritatea susținătorilor). Eu totuși continuu să cred că orice glumă trebuie tratată și privită ca atare.

| mihai69 a răspuns (pentru Antimanele104):

Eu te iert, dar poate ar trebui să lucrezi puțin și pe latura asta - atitudinea față de cei cu care iei contact. În special dacă e evident că nu au ceva cu tine, ci doar încearcă să ajute, eventual să te și deconecteze sau înveselească.
Acum, eu recunosc - poate nu era cea mai reușită glumă, dar intenția nu era să fac mișto, ci doar să subliniez că e nevoie de puțină destindere. (nici eu nu apreciez genul, nici pe majoritatea susținătorilor). Eu totuși continuu să cred că orice glumă trebuie tratată și privită ca atare.

| Holiday a răspuns:

Bineinteles ca un psiholog te poate ajuta, mergi cu incredere. Problema ta este ca nu ai facut lucrurile "la timpul lor". Dar nu e timpul pierdut.

| Alcyon a răspuns:

Stii cum se trateaza orice fobie? Prin expunerea repetata la obiectul (sau fiinta) care-ti provoaca teama. Prin urmare, ai o singura solutie. Trebuie sa te intalnesti cu cat mai multe fete. Nu-ti face asteptari prea mari. Converseaza cu ele la un suc, du-le la film si poate cine stie...

| manuel72 a răspuns:

Ai putea sa te inscrii pe un site de matrimoniale, acolo poti discuta cu tot felul de fete, aborda ce subiecte vrei, nu e o apropiere fizica iar teama va disparea.E un inceput timid, dar e un inceput.

| Antimanele104 explică (pentru manuel72):

Am incercat, si sunt ignorat, ori datorita gusturilor mele, ori datorita aspectului meu fizic(dupa cum vezi din poza mea de profil, la 24 ani arat mai degraba a copil decat a barbat tanar) prin care fetele au impresia ca sunt vreun pusti ratacit pe un site pentru oameni mari.

| BlackOldSun a răspuns:

WTF MAN?! astia care iti spun sa te duci la psiholog is mai frustrati ca tine! ok relax nu te agita asa mult nimic nu e grav! sper ca nu esti invalid sau vreo boala incurabila?! totul este in capul tau o emotie de frica care iti seteaza blocaje in relationarea cu femeile! stai prea mult sa anlizezi totul fii tu insuti daca te ajuta sau schimba asta! noi barbatii complicam prea mult lucrurile in materie cu femeile (eu unul nu o mai fac de mult ) e doar o fiinta in carne si oase pff! nu exista nu pot ci NU IMI DORESC DESTUL DE MULT! asa ca la treaba!

| Antimanele104 explică:

Ei...se pare ca am ajuns in cele din urma sa ma impac cu gandul de Forever Alone.Am inchis definitiv orice portita de deschidere fata de o persoana draga inimii mele(oricum, chiar si atunci cand o fac, rezultatul este exact acelasi), asa ca adio dragoste pentru eternitate.Si sincer, apreciez faptul ca nu mi-a zis nimic zicala aia retardata si fara nici un sambure de adevar din punctul meu de vedere "O sa vina soarele si pe strada ta."
Partea cea mai grea a fost sa accept faptul ca intre atatia oameni care se iubesc, trebuie sa mai existe si unul care nu se va bucura de caldura oferita de dragoste.Si norocul a fost ca eu sa fiu acela.
Drept concluzie...consider aceasta intrebare rezolvata.

| sweetnov a răspuns (pentru Antimanele104):

Multi sunt in situatia ta. Inclusiv eu. Diferenta intre mine si tine este ca eu nu vad ca viata de cuplu sa mă ajute. Nici nu am timp de asa ceva. Cand vei ajunge la 40 de ani poti sa te gandesti mai mult la singurătate. La 24 de ani sau cat zici ca ai acum nu e încă tragic. Pur si simplu te lasi prea mult influentat de ceea ce vezi in jur si ti s-ar părea tie normal. Tie nu iti trebuie psihologi sau vreun tratament. Doar o schimbare radicala de mentalitate. Cea actuala iti produce o suferința irationala...si da nu pari prea inteligent...chiar si daca esti antimanele nu e destul. Fericirea se gaseste in viata si fără a avea o viata de cuplu. Daca nu crezi asa ceva înseamnă ca esti retardat. Da, parcă ti-am mai zis asta. Începe sa mă amuze. Fiindcă suna a diagnostic si nu a jignire răutăcioasă. laughing

| lucifer12345678 a răspuns:

Nu te panica.mai bine iti vezi de viata in continuare
iubirea va veni cand nici nu te astepti.
fii tu insuti
bafta

| ionescuandrada2000 a răspuns:

Mergi la psiholog! Cand si eu am avut probleme, am mers la el si toate au disparut. Orice om ar trebui sa mearga la psiholog, deoarece fiecare are un defect, pe care trebuie sa-l repare.

| mateicoca a răspuns:

Same here sad

| sweetnov a răspuns:

Prin urmare...fii un bărbat adevărat. Nu o femeie. Nu mai face o drama din asa ceva!

| Antimanele104 explică (pentru sweetnov):

Cine a zis ca as fi cine stie ce geniu doar fiindca am numele "antimanele"? Si dupa cum am zis,Einstein,daca ma puteam ajuta singur in legatura cu mentalitatea personala, o faceam deja, nu puneam intrebari pe aici doar ca sa ma aflu in treaba.Dar trecand peste acest lucru, dupa cum am si zis, m-am impacat cu gandurile mele si am sa traiesc cu ele pentru tot restul vietii.Am trait pana acum cu ele, pot trai bine mersi si de acum incolo.