Întrebare recomandată | wolder a întrebat:

Nu stiu daca e locul potrivit unde sa povestesc si sa cer un sfat, dar o voi face si asta, sper ca parerile voastre sa ma ajute.
Fac un an jumate impreuna cu iubitul meu, stam impreuna, am trecut prin multe, el a mai fost plecat din tara in timpul relatiei, nu se poate acomoda aici cu locurile de munca, nu e multumit de salariile de aici, munceste prea mult pentru prea putini bani, munca ii ia mult timp si nu ne prea ramane pentru noi 2, ne certam des ca timpul e limitat, banii nu ne ajung sa traim.
Vrea sa se intoarca in Italia, sa se reangajeze acolo, are unde sa stea, trebuie doar sa plece si sa munceasca acolo, ii place sa lucreze acolo si e multumit de salariu cu toate ca acolo nu ma are pe mine. Va veni doar in vacante sa stam impreuna in urmatorii cativa ani.
Daca va ramane aici partea buna e ca vom sta impreuna, dar partile rele sunt: nu isi va gasi loc de munca si vom sta tare rau cu banii, trebuie sa munceasca si noaptea in domeniul lui si stand in afara orasului trebuie sa se intoarca cu masina ceea ce va face sa iroseasca multi bani pe taxi, salariul e prea mic si nu se merita efortul, sa stam cu chirie in oras nu e o idee buna pentru ca nu ne-am descurca deloc cu banii.
Sfatul meu a fost sa plece ca eu sa am timp pentru scoala, el pentru munca, sa tinem legatura [pentru ca suntem foarte atasati unul de celalalt si nu vreau sa terminam relatia], sa ne vedem in vacanta si POATE ne va merge relatia bine si asa.
Pentru ca e important si asta si pentru ca de obicei voi intrebati: eu am 17 ani, iar el 22.
Ce parere aveti? Ce sfaturi imi puteti da? Cum credeti ca e mai bine?

26 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Termină-ţi studiile, iar după o să vezi ce şi cum (poate până atunci nici nu va fi cazul să-ţi baţi capul; în doi-trei ani se pot schimba multe).
Succes.

| fabiola a răspuns:

Felicitari pentru faptul cum gandesti, poate mai invata si unele fete, pasii pe care-i faci. Dupa terminarea liceului esti la o rascruce de drumuri.Depinde de tine pe care il alegi ca sa-ti fie bine pentru mai tarziu.In ceea ce priveste relatia, distantele nu mai sunt asa o problema. Uneori esti foarte aproape de un om, dar indiferenta lui il face ca si inexistent, iar alteori desi te despart distante mari simti un sincronism al gandurilor! Bafta in tot ce faci!

| mona a răspuns:

Temini scoala[2 ani trec repede]apoi il poti il insotesti, facultatea o poti face si acolo

| wolder explică:

Ce raspuns stupid ai dat. Se vede ce gandire nefolositoare ai. Chiar crezi ca-ti va ascunlta cineva sfatul neimportant? Nu m-as lasa NICIODATA de scoala! Nu stiu ce creier de om bolnav a putut spune asta. Nu pot pleca acolo pentru ca sunt minora. Nu ma voi face niciodata ce ai zis tu acolo, dar cred ca mama ta va fi incantata de oferta. Daca ea te-a crescut asa cred ca va fi fericita sa-i propui asta. Deocamdata nu sunt eu cea ce aduce bani in casa. Nu mi-as vinde niciodata corpul indiferent de suma, dar vezi poate mamica-ta vrea asta. Si asa ti-am demonstrat ca esti un om de nimic si mai bine nu raspundeai.

| Bubulin4ik a răspuns:

Buna,draga!
Deci decit sa te bata mai apoi la cap ca uite tu nu m-ai lasat sa plec si sa fac un ban, si etc atunci m-ai bine lasa-l sa plece, atita timp cit o sa va vedeti in vacante doar o sa ai timp mai mult pentru ca sa inveti, plus la asta dupa ce ei bacul poti merge in vacanta la el in Italia si acolo sa te obisnuiesti cu tara, limba si poti sa dai la o facultate acolo!
Bafta si rabdare :*:*:* Aveti grija:*:*:*

| neutrino a răspuns:

Lasa-l pe el sa plece si tu trebuie sa intelegi ca o relatie nu este eterna.

| Azµre a răspuns:

Termină-ți liceul, iar apoi poți pleca la el, de ce nu poate chiar la o facultate acolo în Italia, pleci de aici din România happy
Acum depinde de voi dacă totul merge strună este bine cum spui tu happy

Multă Baftă!

| wolder explică (pentru Azµre):

Multumesc de sfat, insa imi e foarte frica sa nu se duca toata dragostea in timp. Stiu, daca iubesti pe cineva nu are cum sa-ti treaca, dar e vorba de distanta, ne vom vedea foarte rar si nu stiu cat timp va merge relatia asa. Merge, merge, cum a mers si pana acum, dar am eu teama ca intr-o zi vom zice amandoi ``gata`` si totul se va termina. Sincer, nu vreau sa se termine totul, sa stergem tot ce a fost frumos, toata perioada minunata pe care am petrecut-o impreuna, dar si momentele mai grele ne-am ajutat si ne-au intarit. sad

| Azµre a răspuns (pentru wolder):

Nu cred, dacă ați discutat și ați picat de acord cu treaba asta, eu zic că va merge. Încrederea pe care o aveți, respectul și sinceritatea nu ar trebui să aveți probleme.

| Exilee a răspuns:

Mai este FOARTE PUTIN si curand o sa vezi ca vei termina liceu. Nu-ti face griji in ceea ce priveste situatia financiara. Vei vedea ca mai tarziu ( sau mai devreme) totul se va rezolva, dar acum este bine sa inveti mult pentru ca mai este putin si vine bacalaureat-ul. DUpa ce-ai absolvit liceul, poti intr-adevar sa-l urmezi pe iubitul tau in strainatate big grin.
Mult succes in continuare!

| michelia a răspuns:

Se vede ca esti (si ) rationala si stii ce vrei.
De fapt vrei confirmarea ca ai ales bine sa continui scoala. O ai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa liceu poti sa mergi la el si sa faci facultatea la distanta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandirea ta este logica si corecta.El trebuie sa inteleaga ca o relatie se bazeaza pe incredere si comunicare, ca timpul vostru este abia la inceput si ca trebuie sa va construiti viitorul incet, pentru a merge relatia.Mult noroc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand felicitari pentru ambitia de a nu te lasa de scoala. Demonstreaza ca esti o fata inteligenta si ca pui mult pret pe educatia ta. Acum, stiu ca nu iti este usor ca prietenul tau sa fie departe de tine, dar gandeste-te ca o face spre binele vostru. E foarte bine ca vrei sa il astepti, iar daca si el e in acelasi asentiment cu tine, totul va fi bine. Numai ai grija sa nu dispara pe parcurs interesul pentru relatie. O sa treceti de la o stare la alta, de la nerabdare la nervozitate, etc. Important este sa va aduceti aminte scopul pentru care el este acolo. Pana termini liceul lucrurile se pot schimba si aici ma refer la faptul ca s-ar putea sa iti schimbi ideile si sa incepi sa ai alte aspiratii. Ceea ce vreau sa iti sugerez este sa nu faci din relatia asta totul si sa te astepti si la o eventuala dezamagire. Nu se stie niciodata cum evolueaza lucrurile, nu? Nu stiu cat de ok este ca locuiti impreuna, mai ales ca tu ai doar 17 ani, dar mai bine acum decat niciodata. Parintii tai ce parere au? In ecuatia asta pe ei nu i-ai inclus... Oricum, bafta!

| wolder explică (pentru anonim_4396):

Tatal meu nu face parte din viata mea si mama e total in regula cu faptul ca stam impreuna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hey, nu mai lua in seama rautatile! Intotdeauna va exista acel cineva care sa comenteze aiurea si pe langa subiect.

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Nu-i bai.Mai e un an-doi de liceu si te poti muta cu el, acolo in Italia, daca asta iti doresti.

-Numai bine.

| wolder explică (pentru Jυsтℓσяγ):

Mai precis: in afara de anul asta, inca 2 ani.
Imi doresc asta, doar ca nu ma voi opri dupa ce voi termina liceul. Am in plan sa dau bacul si chiar daca ii place sau nu, vreau sa fac si facultatea. Nu vreau sa pierd timpul sa invat limba, sa ma duc acolo pentru ca pierd ani si vreau sa termin cat mai repede facultatea sa fac si altceva cu viata mea [casatorie, copil -dar asta doar dupa ce termin facultatea]. Si stiu sigur ca nu ma voi descurca sa fac facultatea acolo, sper sa trec cu bine peste cea de la noi din tara, stiu sigur ca nu voi putea face o facultate in alta limba.
Deci va dura foarte mult timp pana ma voi putea stabilii acolo cu el. Pana atunci, cand voi fi majora il voi vizita doar in vacante.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru wolder):

Ce pot spune, iti urez succes cu bac'ul si intrarea la o facultate buna.
Cat despre voi 2, nu e nevoie decat de rabdare si Dor.
Daca dorul de persoana iubita dispare atunci putem spune deja ca relatia e ca si terminata.

-Numai bine.

| wolder explică (pentru Jυsтℓσяγ):

Multumesc de sfaturi, chiar as vrea sa reusim si relatia sa mearga bine.

| karsivan a răspuns:

Sunt de acord cu tine.tu i-ti vezi de scoala si el sa faca bani, daca e sa fie relatia voastra va dura oricum. Daca o mai continuati asa, neajunsurile o sa va strice relatia si oricum este importanta si cariera ta. Cred ca decizia ta este cea mai buna solutie.

| Șurubelniță a răspuns:

Deocamdata nu ai la ce sa te gandesti, decat la terminarea liceului. Peste 2 ani, poti lua o decizie impreuna cu prietenul tau daca sa mai continuati sau nu relatia. In 2 ani se pot intampla multe, ca de exemplu el isi poate gasi un loc de munca la noi in tara, sau daca nu, e posibil ca si tu sa il urmezi in Italia urmand o facultate la distanta. Posibilitati sunt o gramada, trebuie doar sa existe vointa din partea amandurora.
Te felicit pentru faptul ca l-ai indemnat sa se intoarca la munca in Italia, chiar e de admirat ceea ce ai facut, nu ai fost egoista si te-ai gandit la binele amandurora.
Atata timp cat va exista incredere unul in celalalt si nu o sa existe scene de gelozie sau ganduri ca el te inseala, totul va fi ok.

| LanaDelRey1975 a răspuns:

Orice ai face NU te lasa de liceu. Fara liceu nu ai ce face.(parerea mea) Mai sunt 2 ani, trec ei repede. Apoi poti face o faculate acolo.Si poti castiga muulti bani. Bafta!winking

| Alexandra58 a răspuns:

Eu iti zic ca daca tu il iubesti cu adevarat ramai cu el si lasa-l sa plece!

| Velea_Arabela_1984 a răspuns:

Sfatul meu este : termina liceul si ia-ti bacul apoi poti sa te muti la el si poti sa faci facultatea acolo, de ce nu? Bafta!happy

| Gysss a răspuns:

Buna! Vreau sa iti zic ca si eu sunt pusa in situatia ta.la fel prietenul meu e plecat in Italia la munca iar eu sunt la scoala.Parerea mea e ca daca el te iubeste cu adevarat nu va renunta la tine din cauza unei distante.Si plus de asta poti sa te duci si uh in vacanta de vara de ex la el sa stai 1 2 3 vacantele de craciun si paste etc.si poate cu timpu o sa reusiti sa locuiti impreuna! se va intampla asta doar daca va iubiti cu adevarat si tneti unul la altu! Sper ca te-am ajutattongue