| chiftelutacrocanta a întrebat:

Ce te deranjeaza mai mult la un cersetor? Faptul ca cerseste bani, faptul ca tu crezi ca e mincinos si esti convins ca o sa-si iroseasca banii pe care o sa ii dai pe tigari si alcool ci nu pe mancare sau faptul ca nu munceste si e lenes?

9 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

De obicei ma uit si la omul care cerseste.
In general urasc femeile care cersesc impreuna cu copiii lor. Consider ca este o cruzime menita sa atraga atentia.

Cunosc si oameni amarati cat si oameni care se prefac. Sunt indiferent fata de ambele tabere. Daca mi se face mila atunci ajut, daca nu atunci nu.

| justanotheruser99 a răspuns:

Eu nu sufăr oamenii care sunt atât de ipocriți încât le convin sa trăiască la mila altora. Adică in loc sa își câștige banii prefera sa cerșească. Dă-o in colo de treaba! Chiar daca nu ai școală poți lucra undeva pana la urma si ca măturător de strada. (Eu sincer ii respect enorm pe aceștia, in ciuda faptului ca majoritatea care lucreaza in acest domeniu sunt romi, au respect fata de sine si își câștiga banii cinstit.)

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Faptul ca el a avut mai mult ghinion in viata nu deranjeaza pe nimeni daca a fost nevoit sa cerseasca la lume cine il poate condamna? dar daca nu a vrut sa munceasca si in viata sa a fost un criminal acel cersetor e cu totul altceva, asta e alta poveste acel om atunci ar fi aratat cu degetul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faptul ca nu munceste si e lenes. Dar omul i-a obisnuit asa pentru ca le da. Si statul cu ajutoarele sociale. Unii sunt apti de munca, dar prefera sa traiasca din ajutor social sau umbla cu miloaga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma deranjeaza faptul ca multi dintre ei pot lucra, dar aleg sa ramana pe strazi.
Acum 2-3 ani, un prieten a intalnit o cersetoare undeva aproape de un market.
Prietenul meu a observat ca are cu ea 2 fete si i-a sugerat sa mearga la el acasa sa faca un dus si sa imbrace fetele cu ceva mai gros. Femeia a inceput cu "Du-te de aici ca tu vrei sa imi furi fetele" si a refuzat sa mearga cu el.
El s-a dus la magazin, a cumparat alimente si s-a dus la femeia respectiva.
Aceasta a inceput sa injure laughing
Aparent nu avea nevoie de mancare.
I-a cerut tipului 5 lei
Acesta i-a oferit si femeia a scos portofelul cu bani.
Avea in portofel doar bani de 10, 50 si 100 de lei.

Multi ii evita deoarece au intalnit doar oameni care se prefac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, eu nu dau bani la cersetori. Nu scrie pe mine nici BCR nici Asociatie de binefacere.

In al doilea rand, majoritatea sunt tigani - eu sunt rasista. Mai mari sanse ar fi sa le dau otrava decat bani. In fata iti intind mana si pe la spate iti baga mana sa te fure. De cateva ori cand au cerut puradei de la mine bani i-am intrebat daca vor mancare si le-am dat ce imi ramasese in ziua aia. Nu, nu m-as apuca sa le cumpar eu mancare expre pentru ca astia fac nazuri mai ceva ca aia avuti. Vai doamne ei nu mananca salam d-ala, eu vreau bani nu mancare.

In al treilea rand, mi-e sila de astia cu povestile alea ca vai doamne n-are bani sa ajunga acasa. Pai nenea tu de 5 ani umblii prin orasul meu si nici acum n-ai apucat sa ajungi acasa? Mai sunt si aia care dorm pe mijlocul trotuarului si ii detest pentru ca imi fac numai scenarii cand trec pe langa ei. Ma calca pe draci aia care se apropie de tine sau aia care se isterizeaza ca nu-i bagi in seama si nu le dai.

In concluzie, i-as taia, baga in spirt, ceara fierbinte, benzina si le-as da foc.

| JetBlueJet a răspuns:

Nu te-ai saturat sa pui atatea intrebari?

| GdX a răspuns (pentru JetBlueJet):

Si eu ma intreb zilnic, incep sa il consider un om inchis in casa fara prieteni, si fara niciun rost in viata. Trist sad