| frum a întrebat:

Nu sunt o fata rea. Insa uneori vorbesc mult, mai comentez, sunt geloasa...Am un stil aparte, ba vreau asta, in 2 secunde vreau altceva, nu imi place aia, nu imi place cealalta. Iubitul meu este o fire calma insa de ceva timp, in momentul in care fac fitele de rigoare( pe care le am de ani buni si el le stie) incepe sa sparga lucruri prin casa. Nu a dat in mine niciodata, insa sparge televizor, telefoane, darama mese, pahare, tot ce prinde. Nu stiu ce sa ma fac cu el, si nici cu mine. Dupa crize de genul, mie imi trece urgent orice fita pentru ca ma sperie groaznic. Apoi el isi cere scuze si o luam de la capat. Nu stiu ce sa fac, cum ziceam eu nu ma consider rea pentru ca nu am vrur raul nimanui si nu vreau sa supar pe nimeni niciodata, insa nu pot sa imi schimb comportamentul asta. Pot sa fiu acum bine si in doua secunde sa plang. Nu fac scandal, insa el deja la orice schimbare de stare a mea incepe sa sparga lucruri. Am incercat sa imi schimb comporamentul insa din pacate dupa ceva timp fac la fel... nu stiu :-(. Imi e teama ca intr-o zi o sa il provoc sa faca vreo prostie mai mare, fara sa vreau. Il iubesc din suflet dar in acelasi timp am
ajuns sa imi fie si frica. Frica sa fiu eu, sa spun ceva pentru ca incepe sa arunce cu lucruri. Mai demult nu se enerva la nici o schimbare de stare de a mea, dimpotriva o transforma intr-un joc si nu se ajungea la scandal niciodata.
I-am propus sa ne despartim ca sa nu il mai aduc in starea asta, insa mereu spune ca este vina lui, nu a mea si nu concepe sa ne despartim.
Ati trecut prin asa ceva? Ce pot sa fac? Nu pot sa concep o viata de acum incolo cu scandaluri de genul asta, nu cred sa mai poata deveni cum era inainte.
Ma consider 100% vinovata pentru ca eu am schimbarile acestea de stare insa jur ca nu fac cu rautate, nu stiu ce sa fac sa salvez relatia asta sau macar sa plec inainte sa pateasca el ceva... :-(

12 răspunsuri:
| GirlOnline81 a răspuns:

Iubitul tău reacționează așa pentru ca l-ai adus, prin comportamentul tău, in pragul nebuniei.

| QElenaBoghiu a răspuns:

1. "poate" ești încă minora și ai toanele astea.
Problema ta este ca ai fost prea răsfățată (când erai mica, cât și acum)
Încearcă să te mulțumești cu puțin.
Dacă ai trece printr-o perioada sau sitostie nasoala te ai schimba.
2. iubitul tău reacționează așa pentru ca el își da toată silința sa îți ofere ceea ce poate însă tu îl refuzi sau faci mofturi "fițe" el în loc sa dea în tine sparge lucruri ca să își descarce mânia "nervi, supărarea"
Încearcă să scrii pe o foaie toate mofturile și crizele tale și vezi ce sa schimbi happy

| gongsterbeep a răspuns:

Un om care te iubeste in adevaratul sens al cuvantului, iti iubeste gesturile iti iubeste firea, felul tau de a fi si mai ales defectele. Tu nu trebuie sa te schimbi. Cred ca dupa atata timp de relatia "iubirea" pe care el ti-o purta a fost trecatoare sau a fost o iluzie, si imi pare rau sa te dezamagesc. Intr-o relatie trebuie sa te simti fericit si implinit. Un barbat trebuie sa iti ofere in primul rand un sentiment de siguranta, in niciun caz frica. Daca el nu te mai suporta inseamna ca nu te iubeste si relatia voastra nu va duce la nimic bun. Trebuie sa iti iubesti fiecare zi din viata, caci este atat de scurta! Sa te inconjori cu persoane care te iubesc si iti dau incredere sa fi tu insuti. Si sa fiu sincera, toti barbatii sunt asa. Am o verisoare care este maritata cu un barbat care o bate mereu apoi ii cere el scuze cum face al tau si ea il iarta si o iau de la capat. Parerea mea e ca el joaca teatru cu "scuzele"ca sa te tina langa el din diverse avantaje. Trebuie sa pui punct si sa cauti pe altcineva fara sa mai amani momentul de pe o zi pe alta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil Dacã vrei ca relatia sa mearga trebuie sa stii exact ce vrei de la el si sa-i vorbiti deschis si clar ca doi oameni maturi
De ce zici 100? E 50|50 intotdeauna e asa, eu zic ca la el e problema ca nu-si poate controla nervii si arunca lucruri. Doar el se poate schimba.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Lasa-l pe om sa traiasca linistit si fa-ti cate fite vrei singura. Nu stiu daca exista cineva sa suporte asa o persoana.

| DeathIncarnate a răspuns:

Mai,si eu am momente cand imi vine sa sparg cate ceva, dar ma consider o fire rationala si ma opresc inainte sa fac asta.
Indruma-ti iubitul sa practice un sport de contact, sau ceva de genul, sa invete sa-si gestioneze furia...ca din pacate mai devreme sau mai tarziu o sa dea in tine.
Iar daca deja a inceput sa te sperie, crede-ma ca ar cam fi cazul sa pui punct...nu se poate sa stai cu cineva si sa iti fie teama de apucaturile lui.

| Emma30555 a răspuns:

Totusi, indiferent de fitele tale, reactiile lui sunt mult prea nesabuite, esre extrem de nervos. Totusi sa spargi un televizor sau un telefon parca nu are sens. Mai bine ar tipa. Pe de alta parte ai putea sa te maturizezi si tu, sa fii mai inteleapta sa vezi daca el chiar isi pastreaza calmul

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru gongsterbeep):

Foarte proaste argumente. Daca un om te iubeste, nu inseamna ca trebuie sa te porti ca un copil de 10 ani. Orice persoana te-ar lasa dupa 2 secunde.
Problema e ca el probabil iubeste o iluzie in care asteapta ca acest copil sa se maturizeze.

| Rux04 a răspuns:

Bună. Dacă sparge lucruri pe viitor te poate lovi. Este un semn. Te sfătuiesc să-l părăsești acum până nu se ajunge la violență fizică.

| Rux04 a răspuns:

Se poate si fără aruncat. Zic și eu. În orice relație se discută despre ce nu e ok fără aruncat. Putea să te părăsească fără a face aceste gesturi.

| frum explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Am inteles, stiu ca este asa, eu sunt dispua sa il las sa fie fericit, daca poate fara mine, pentru ca il iubesc si ma doare mai tare durerea lui decat a mea. Din pacate nu putem sa fim
toti nici macar aproape de perfectiune. eu imi recunosc greselile, ma doare ca asta sunt eu si nu stiu ce sa fac.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru frum):

Sa incerci sa ti le fixezi? Odata ce le-ai descoperit si esti constienta de ele, nu iti mai ramane decat sa iti folosesti ratiunea, ca de aia o ai, sa repari lucrurile pana nu e prea tarziu.