| Fredie a întrebat:

As vrea sa-mi raspunda fetele la intrebare. Stiu ca fiecare persoana e speciala si are gusturi diferite, criterii si dorinte unice intr-o anumita masura. Cu toate acestea consider ca sunt cateva lucruri fara de care nu poate exista o relatie intre o fata si un baiat. Nu vreau sa va spun la ce ma gandesc eu, as vrea in schimb sa stiu care sunt dpdv al fetelor acele criterii sau lucruri fara de care nu concep sa aiba o relatie. Mai precis care sunt in opinia voastra chestiile care va fac sa definiti o relatie cu un tip drept amicala si cam atat, iar alta cu un alt baiat iubire infinita, samd.

Răspuns Câştigător
| Desiree a răspuns:

Exact BarbieGirl...chimia si scanteia. Dar astea sunt valabile la un prim impact. Dupa primul impact, mai este nevoie si de comunicare.Genu ala de comunicare care vine de la sine, fara sa te mai gandesti "hmm ce subiect sa mai deschid". Nu exista comunicare buna se duce dracu si scanteie, si chimie intr'o clipita laughing
Si nu in ultimul rand e compatibilitatea in pat, lucru super important, si nu stiu cine m'ar putea contrazice aici.

7 răspunsuri:
| Emeraude a răspuns:

Chestiile ăstea nu se spun, se simt.

| nicol20 a răspuns:

Criteriul de baza a unei prieteni amicale cat si a unei iubiri este ca ambi sa fie prieteni bun si sa comunice cat mai mult pe urma vine intelegera respectul si apare increderea

| madagascar a răspuns:

In primul rand eu nu cred foarte mult in prietenie, dar mi s-a dovedit ca barbati pot fi prieteni mai buni decat femeile pentru ca nu sunt la fel de egoisti ca ele.prietenia se poate defini ca o nevoie de opinie diferita si sprijin din partea altcuiva. legat de iubire aici e diferit eu cred ca exista iubire adevarata pentru ca o traiesc de cativa ani si cred ca persoana pe care o alegi pentru ati petrece viata trebuie sa stie sa-ti fie mai intai un bun prieten, sa aveti lucruri in comun dar nu foarte multe. tu sa te gandesti la ceva iar acea persona sa zica exact lucru la care te-ai gandit, si atunci sa ramai uimit pentru ca e ca si cum ti-ar citi gandurile, sa traiasca pentru ca tu existi. cineva a spus ca o femeie iubeste cu adevarat atunci cand isi iubeste barbatul ca pe propriul copil, si de aici putem deduce diferenta dintre amic si iubit. din punctul meu de vedere conteza foarte mult sufletul omului si legat de compatibilitatea in pat, daca doi oameni se iubesc stiu cu siguranta sa abordeze si acest subiect si sa-si multumesca partenerul.ganditi-va ce ati face daca iubirea vieti voastra ar paraliza sau ar fi in imposibilitatea de a intretine relatii sexuale, l-ati parasi? l-ati insela? atunci iubrea tine atat cat tine si bunastarea? nu prea cred.de-ai zic ca o femeie iubeste cu adevarat atunci cand isi iubeste barbatul ca pe propiul copil, pentru ca acesta e o parte din tine, si stai langa el si protejezi si ai muri pentru el. poate in ziua de azi iubirea si jertfa nu mai exista pentru multi iar juramintele nu mai au de mult valoare dar pentru mine au. iubirea e singurul sentiment are te inalta si te face sa fi mandru ca existi si te face sa lupti atunci cand simti ca nu mai poti. e frumos sa iubesti si sa tina o viata dar si mai frumos e sa fi iubit la fel de jumatatea ta

| Victoria a răspuns:

Criteriul de baza, in opinia mea, este asa-zisa "chimie" dintre cei doi, acea atractie inexplicabila. Daca ea nu este prezenta, relatia dintre o fata si un baiat ramane doar la stadiul de amicitie.

| Fredie explică:

Multumesc pentru raspunsuri si mai ales pentru sinceritate. Am auzit multe povesti frumoase spuse de mai multe fete, in care tot ziceau ele, cum conteaza pentru ele sa vada ca baiatul face gesturi romantice, ca are un suflet minunat, cum se gandeste el la dorintele ei.etc. In acelasi timp, am constatat cum toate acestea dispar la un moment dat din pareta lui si apare uneori nesimtirea, nepasarea samd, insa in ciuda acestor lucruri, fata fiind deja "super indragostita" nu renunta deloc la fat frumosul din tei.si fireste ca m-am intrebat ce o face sa stea totusi cu el. Evident ca nu raman multe variante de raspuns si apare la suprafata acea chimie, scanteie sau atractia fizica de fapt.atunci cand iubirea, respectul se duc naibii sau nu sunt deloc asa cum isi dorea ea. Pt mine e destul de trist sa vad astfel de lucruri, insa din pacate am inteles ca atractia fizica, scanteile, chimia sunt de cele mai multe ori.tot ce conteaza in final, in ciuda tuturor povestilor frumoase nascocite tot de fete. Ce e si mai dragut e ca majoritatea nu realizeaza ca acest aspect va dispare in timp, iar atuurile care-l fac pe un astfel de tip sa stea cu ele, vor dispare si ele.si cand vor avea 35-40 de ani.mare miracol mare.cand fat frumos va alege alta de 20 de anisori.si le vor lasa sa si creasca singurele copilasii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum nu suntem perfecti si nici nu putem atinge gradul de perfectiune nu exista relatie perfecta. Oricat de multe sfaturi ascultam si incercam sa "devenim" perfecti nu putem. Sunt oameni care au nevoie de persoane de sex opus pentru a putea spune " Am un prieten ", prieteniile acestea nu tin foarte mult timp la un moment dat unul dintre cei doi ajungand sa simta mai mult decat "iubire de frate " pentru celalalt. Eu sunt de parere ca nu exista prietenie intre genuri diferite. O prietenie se bazeaza pe incredere ( aici, in relatia de prietenie fata-baiat e complicat ), sinceritate ( Ori se lauda baiatul, ori fata ), iubire ( ambii pot simti un sentiment de atasare dar el dispare cu timpul, cand cei doi se inteleg mai bine si incep sa se cunoasca. Se va transforma automat in dragoste ). O relatie de orice tip are ca fundatie comunicarea. Unde nu este comunicare nu este nimic.
Pentru cuvantul Relatie avem nevoie de doua persoane respectiv baiat si fata. Cand unul dintre ei nu-l vede pe celalalt decat ca pe un amic nu se poate numi relatie.
Suntem prieteni cu persoanele care se apropie de gusturile noastre, de gandirea noastra, de ce vrem de la un prieten.
Asemanarile isi spun cuvantul aici. Te intelegi super bine cu o persoana care este spontana, la fel ca tine, care te surprinde mereu si iti place asta. Total opusul tau nu-ti va fi prieten si nu vei avea nici un fel de relatie cu el.

| Reliana a răspuns:

Cele doua relatii se deosebesc foarte usor, dar la fel de usor, se pot face confuzii si lucrurile se pot inversa.In orice prietenie/amicitie, relatie cei doi sunt legati prin ceva. Acel ceva poate varia.In principiu, o relatie de amicitie se bazeaza pe apreciere, comunicare, chiar simpatie, sentimente formale, abstracte; pe cand cea de iubire, implica mai multe sentimente, toate fiind mult mai profunde si privite dintr-un alt unghi.Indiferent de tipul de relatie, pentru a exista, cei doi indivizi trebuie sa se placa, sa se accepte, sa aiba o motivatie, lucruri comune, lucruri care sa ii lege.