| want2bMajestic a întrebat:

Nu va deranjeaza dca doar voi faci sacrificii intr-o relatie si iubitul/a este pasiva?

Răspuns Câştigător
| JustMeFlory a răspuns:

Ba da! pentru mine una este deranjant, deoarece mi se intampla si acum.eu sunt genul de persoana care ma implic mult intr'o relatie si nu ar trebui!sadiar prietenul meu tine la mine si imi arata acest lucru'dar nu prin modul in care vreau eu sa vad lucrurile...si oriqm fiecare om e diferit, asa ca nu putem schimba lucrurile decat poate prin schimbarea iubitei/uluihappy

10 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Eu nu cred ca sacrificiile au ce cauta intr-o relatie echilibrata. Spiritul asta de sacrificiu in general (si la munca si in relatiile sociale) ne omoara! In orice relatie matura se fac compromisuri, nu sacrificii, care sunt necesare ca relatia sa mearga. Sunt normale, pentru ca 2 oameni cu principii, idei si asteptari diferite se intalnesc, formeaza un sistem in cadrul caruia se fac niste schimburi ca ei sa se echilibreze si totusi sa ramana individuali. Daca doar eu as face compromisuri, m-ar deranja si i-as comunica asta. Posibil ca el/ea sa nici nu le interpreteze drept compromisuri sau sa vina dintr-o relatie in care nu a fost obisnuita sa faca aceste compromisuri. Stati de vorba, celalalt nu poate afla ce e in mintea ta decat daca ii spui.

regis
| regis a răspuns:

Nu. Ma deranjeaza doar daca ea are impresia ca e invers.

| borsec a răspuns:

M-ar deranja dar nu i-asi spune, pentru ca daca fac sacrificii in relatia mea inseamna ca il iubesc enorm.As incerca sa-i arat ca nu-i un lucru rau sa faci sacrificii si mai ales sa arati ca esti impresionat.

| mioara a răspuns:

Rupe relatia

| rita a răspuns:

Ba da... si nici nu este normal asa, la un mom dat apar probleme din cauza asta. cel mai bine sa va invatati de la inceput sa oferiti in mod egal... daca nu... incearca sa vb cu el

| nicp a răspuns:

Ba da, intr-o relatie e nevoie de 2. Compromisurile trebuie sa vina din ambele parti.

| Ella_6365 a răspuns:

Depinde acum de caracterul fiecaruia, unora le convine, unora nu. mie una nu mi-ar conveni. adica doar eu sa risc?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da este deranjant.compromisul ar fi ca cel pasiv sa priveasca prin ochii celuilalt, sa vibreze sufleteste asa cum si cel activ o face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da ma deranjaza foarte tare, eu il iubesc din tot sufletul si parca lui nici macar nu ii pasa la inceput era totul perfect venea la mine aproape saptamanal cand venea ma strangea in bratze ma saruta ac ne vedem foarte rar si cand vine se joaca pe un joc pe mine abia ma baga in seama pe mess nu prea vb cu mine, niciodata nu m-a bagat el in seama primul pe mess tot eu pe el, nu ma suna... mie imi este tare dor de el si il iubesc din tot sufletul, dar nu stiu ce sa fac ca sa fie bine imi spune ca ma iubeste doar cand ii amintesc eu, si mi-e frica sa nu fie ca prietenii lui ( sa ma aiba pe mine si acolo unde e el sa mai aiba si pe altcineva dar doar asa pentru o zi) cu toate ca nu cred si simt ca in ultimul timp ma minte nu doresc la nimeni sa simta ce e in sufletul meu sad

| maneadrago a răspuns:

Mar deranja chiar forte mult o relatie ca acesta nu trebuie sa mai continuie