| anonim_4396 a întrebat:

NU va intrebati cateodata ce se va intampla cu voi dupa ce muriti? straight face adica nu o sa mai existati, nu o sa mai faci lucrurile care le faci in viata de zi cu zi. straight face nu pot sa imi imaginez, si cateodata ma gandesc la asta si parca ma ia groaza.nu stii cand mori, poate maine te calca o masina si gata, ai incheiat socotelile cu viata. Ce atat, ca mori si ajungi in rai/iad. nu o sa mai existi si punct! spune-ti-va parerile.

Răspuns Câştigător
| IsabelaIssa a răspuns:

Astea sunt gandurile ce le ai in viata de acum, ce o sa faci si o sa te uite lumea ca si cum nu ai fi existat sau ramai in amintirea lor doar. nu o sa stai la 2 m sub pamant, asta e doar corpul tau, nu si sufletul. sufletul o sa ti-l indrume 2 ingeri catre D-zeu, si acolo urmeaza marea judecata. Iadul si raiul exista, si vei ajunge in functie de faptele tale acolo. Acolo nu vei mai sti de mama si tata sa iti fie dor, sa le ceri sa te ajute daca ai facut rau. fiecare trage pentru faptele sale. Despre reincarnare nu stiu ce sa zic. asta tine mai mult de catolicism. eu sunt crestina ortodoxa. Poate exista poate ca nu. Ideea e ca toate astea sunt vorbe si pareri, pentru ca nu stim nimic concret pana nu simtim pe pielea noastra. Cauta cateva idei pe youtube despre cei ce spun ca "au murit si au inviat" au fost in coma sau mai stiu eu ce, poate te ajuta la ceva. Unii spun ca au fazut o gradina mare si frumoasa. diferite discutii. Important e sa crezi in D-zeu si sa incerci sa faci doar bine ca sa ajungi unde trebuie, pentru ca odata plecat nu mai e cale de intoarcere.

5 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Concret nimeni nu stie exact ce se intampla dincolo de moarte, si toti isi pun o gramada de intrebari despre asta. important e sa crezi in D-zeu si sa nu te sperii de moarte. daca ai facut fapte bune in viata de aici sa nu iti fie frica sa treci dincolo. Daca nu, incearca sa indrepti raul facut, sa iti para rau si sa incerci de acum incolo sa faci numai bine. Viata de aici e ca o scoala, unde cei ce au minte sa inteleaga si sa invete o vor face, iar cei ce nu, vor suporta consecintele. acolo nu o sa iti lipseasca lucrurile ce le faci zi de zi. Nu o sa duci lipsa de nimic. Asta daca ajungi in rai. Fiecare are ziua lui scrisa cand o sa moara, niciodata sa nu te gandesti ca esti prea tanar ca sa mori si ai timp sa iti repari greselile. Maine poate fi ziua tawinking

| NoNameo a răspuns:

Existi inca dar nu iti poti da seama ce ai fost, deoarece se face reincarnarea si daca reusesti sa iti dai seama ce ai fost intr-o viata anterioara iti amintesti tot!

| GrellSutcliff a răspuns:

Da ce? s`a desfintzat raiu` si iadu? laughing si eu nu stiam?laughing

| Skins97 a răspuns:

Aoleu...voi chiar credeti in tampeniile astea. in plus. daca esti mort.nu iti mai dai seama ca esti sub pamant cu morti, viermi, etc. Esti mort si punct. Dupa 48 de ore inceteaza functionarea tuturor organismelor. Presupun ca de aceea se zice si ca iti trece viata prin fata ochiilor ( probabil creierul in 48 de ore sterge din amintiri si stergandu-le it "trece viata prin fata ochiilor".asa cred). Adika.pana la urma. dupa ce inceteaza organele sa functioneze.nu mai vezi, nu mai simti nu mai auzi, pur si simplu nu mai esti constient de ceea ce se intampla in jurul tau! Adica sincer acum.moartea este ceva in genul nasterii. Nu stim nimic dinainte sa ne fii nascut si nimic de dupa. Tot ce putem stii din acel timp este un ecran negru. Si atunci cand dormi.Simti ceva? Mirosi ceva? Auzi ceva? In aceea perioada organele de simt fac o pauza.dar sunt totusi inca active (nu ca si cand esti mort). Eu de exemplu cand dorm nu simt sau aud nimic decat dupa 25-20 min. De vazut imi vad doar visurile (ca amintiriile). CONCLUZIA: Dupa moarte esti out! NU mai stii de existenta ta, nu mai esti constient. Tot de ce ar trebui sa-ti fie frica este durerea pe care trebuie sa o suporti cateva minute rolling eyes

| math a răspuns:

Asemenea intrebari pun si eu mereu si nimeni nu stie sa`mi raspunda.Ce imi este foarte clar e ca ma tem de moarte big grin.si ma gandesc cum e sa stau singura la 2 metri sub pamant, inconjurata de morti, in intuneric x_x. ma ingrozesc oh go on