| Omgunstoppable a întrebat:

O fată poate rămâne gravida chiar daca băiatul nu a ejaculat? E posibil sa rămână gravida din cauza puținului lichid care se scurge din penis?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Acel "putin lichid" daca este sperma contine milioane de spermatozoizi ()si este nevoie doar de unul singur, iar in cazul in care este o ramasita ramasa in uretra de la o alta ejaculare, poate contine spermatozoizi viabili care pot fecunda un ovul. DAR CONDITIA OBLIGATORIE pentru ca o fata sa ramana insarcinata este prezenta/existenta unui OVUL VIABIL pentru a se putea realiza fecundarea, deoarece in caz contrar poate fi ejaculata in vaginul ei orice cantitate de sperma si spermatozoizii aferenti, fiindca in lipsa ovului acei spermatozoizi nu au ce fertiliza deci realizarea unei sarcini devine imposibila. Rezulta ca intotdeauna ceea ce trebuie sa preocupe in principal este aceea ca in momentul sexului femeia sa nu fie in perioada fertila.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La orice contact sexual exista sanse de sarcina. Daca el e protejat sansele tind tare spre 0, daca e neprtotejat ele cresc destul

| RAY a răspuns:

Imposibil asa ceva

| Emilian65 a răspuns:

Daca iubita ta a fost in perioada fertila, este foarte posibil sa ramana gravida si din cauza lichidului prespermatic.

| lpavel a răspuns:

Da sunt sanse sa ramana gravida chiar daca nu a ejaculat...

| peperonies a răspuns:

Statistic improbabil dar da, este posibil.

| Ungureanu_Clara_2000 a răspuns:

Daca nu a fost protejat, sansele sa fie fata gravida cresc mult. exista si situatii cand nu se intampla nimic insa sunt rare.