| Lucky9441 a întrebat:

O intrebare interesanta pentru fostii fumatori thinking Cum te poti lasa de fumat [ nu vreau metode cu doctori, pastile ]. fundita

Răspuns Câştigător
| raspunz a răspuns:

Eu am citit o carte buna, se cheamă lasă-te de fumat în 30 de zile. http://www.litera.ro/......-zile-1066
Explică foarte clar de ce deveni dependenți și cum putem modifica modul de a gândi pentru a ne lăsa de fumat. Trebuie să iei hotărârea în mintea ta, și atunci e foarte simplu, pur și simplu îți spui de azi eu nu mai fumez.

19 răspunsuri:
| NatureSelf a răspuns:

Nu o lua ca ofensa dar apucate de orala (sex) sigur iti ocupi tu gura cu alt ceva care nu dauneazahappy minca pufuletitongue

| foxi a răspuns:

Simplu...eu m-am lasat spunand.de acum nu mai fumez si au trecut 4 ani si nu mai fumez! Sa nu spun ca am fumat 3 pachete pe zi!

| EUSIATIT a răspuns:

Sine cr ambitia iti lipseste HAI inceara. e greu dar nu imposibil

| Any a răspuns:

Eu m-am lasat cu bomboane, caramele si seminte. Poate merge si la tine, incearca... Fundita!

Răspuns utilizator avertizat
| ConnstanntiN a răspuns:

Am2 sunteti prosti happy

| DanAmarandei a răspuns:

Propune-ti sa faci pauza o saptamana. Sunt doar 7 zile, nu e chiar asa mult. Alege tu de cand si nu fuma 7 zile. Eu asa am facut si din 7 zile am mai adaugat 7 (pentru ca am putut) si s-a facut 1 an. Am fumat 10 ani (lucky, lm si rothmans). Deasemeni e important sa iti propui pauza cand esti tensionat, nu cand esti relaxat.

| Lucky9441 explică:

Bun Dragii mei, multumesc pentru raspunsuri, chestia cu ''vointa, ambitia'' nu mergerolling on the floor in August zic: Ultima tigara -, a 2 a zi cu bani in mana, du-te si dai pe tigari. far4on, consuma-ti poantele in alta parte, si ia-ti fanul cu tine. Un motiv pentru care sa ma las... nu am gasit, sanatatea? pai cam asa e la mine: hai ca o tigara nu strica, si asta in fiecare zi. Cu caramele? Dupa ma vrei si obeza? NICI NU MA GANDESC.

| LovelyMan a răspuns:

Dintr-o data m-am lasat. De aproape 10 ani. Merge.winking

| Dyutzzah a răspuns:

Eu fumez nu e vorb aca nu pot sa ma las, nu vreau sa ma las desi pot, totul e sa ai vointa si sa iti respecti propriile reguli bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin vointa te lasi. Eu recunosc, sunt dependenta de energizante. Am zis ca nu mai beau dar daca imi pui energizantul in fata cam greu zic nu, dar nu am mai baut de vreo 6-7 luni. Tinand cont ca inainte il beam in loc de apa in fiecare zi.
Trebuie sa vrei, sa realizezi ca nu ai nevoie. Si ai putea sa te apuci de acadele. Eu fumam din plictiseala, pur si simplu trebuie sa fac mai multe chestii cand vorbesc cu cineva pentru ca ma plictisesc repede laughing, am dat'o pe guma orbit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am incercat sa ma las de tot dar nu am prea reusit...am mai rarit tigarile dar doar atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate cartile si plasturii si programele de fumat sunt facute ca sa iti manance banii si ca sa te faca sa te amagesti ca mai ai un pic si te lasi, dar de fapt nu te lasi tu tot fumezi.
Iti spun atat, stii ce inseamna fumatul?
Iei banul il arzi si nu doar ca il arzi ci te mai si inbolnavesti.Ce beneficiu ai tu din partea asta?
Doar gandeste-te ca un pachet de tigari costa 12 lei si majoritatea fumeaza un pachet pe zi, i-a gandeste-te intr-o saptamana cati bani strangi daca nu fumezi, 84 de lei ti se pare putin?
Tu trebuie sa te gandesti ca atunci cand nu fumezi nu la un calvar ba dincontra trebuie sa te gandesti ca cineva te plateste cu 84 de lei ca sa nu faci un lucru si pe deasupra ramai si sanatos.Ai ceva de pierdut? Eu zic ca ai numai de castigat.

Răspuns utilizator avertizat
| junkistul a răspuns:

Si eu tot incerc dar nu am vointa nu ma pot lasa si mie ciuda

| radu1993 a răspuns:

Pur si simplu ai vointa si nu mai fumezi

| IEmoKidI a răspuns:

Far4on are dreptate e o metoda buna

| EllennaTPU a răspuns:

Cel mai simplu : Incearca sa fii calma. Tigarile in general le fumezi cand esti nervoasa.

| sht3ef a răspuns:

E simplu pentru unii sa spuna, da de astazi ma las de fumat si gata s-a terminat, nu ajuta foarte mult. In primul rand trebuie sa vrei sa te lasi de fumat, apoi trebuie sa iti gasesti un motiv bine intemeiat pentru a te lasa de fumat (ex: nu este sanatos, etc(poti gasi unul mai bun)). Atat timp cat ai un motiv bun e mai usor sa te "lupti" cu psihicul.Cand ai un motiv bun poti incepe sa te lasi de fumat dar trebuie sa fii pregatita, sa fii sigura pe tine. Dar nu incerca sa te lasi de fumat prin reducerea tigarilor, intrerupi definitiv. Succes