| BroscutaB a întrebat:

O singura intrebare as avea. Dupa cele 5-7zile de la terminarea sangerarii cand poti ramane insarcinata? Sunt confuza referitor la ciclul menstrual si memstruatie. Incep sa inteleg ce le separa si ca nu sunt sinonime insa tot nu inteleg cand poti ramane insarcinata

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ceea ce trebuie ca tu sa intelegi de fapt pentru ca sa-ti dispara starea de confuzie actuala, este aceea ca cel putin teoretic in timpul celor 5-7 zile de sangerare menstruala, formarea sarcinii este in proportie de peste 95% IMPOSIBILA. Incepand din prima zi de dupa terminarea menstruatiei, una dintre cele 2 OVARE ale femeii incepe sa dezvolte si sa maturizeze 1 OVUL care de obicei devine matur cam in cea de-a 14 sau a 15-a zi a ciclului numarat fata de prima zi a menstruatie, si este eliberat din ovar in UTER (trompa uterina). Daca in momentul eliberarii sau in urmatoarele 24 de ore, ovulul se intalneste cu 1 spermatozoid provenit din sperma ajunsa in vagin chiar si cu 3-4 zile in urma, in acel caz se produce/are loc procesul denumit fecundare si ovulul fecundat devine o sarcina. In concluzie posibilitatea de a se forma o sarcina depinde/este in functie de lungimea ciclul menstrual care in cazul cel mai frecvent cel al ciclului de 28-30 de zile lungime poate sa se produca cam intre cea de-a 11 si 17-a zi a ciclului numarat fata de prima zi a ultimei menstruatii. Multa sanatate!

| SkyPilot a răspuns:

Totul se calculeaza pornind de la data estimata a primei zile a urmatoarei menstruatii. Numeri inapoi 14 zile. Aceea e ziua cand ai ovulatia.
Spermatozoizii supravietuiesc pana la 5 zile dupa actul sexual, deci din momentul in care mai ai 19 zile pana la urmatoarea menstruatie esti la risc.
Zilele 14 si 13 sunt de risc.
Ovulul tau este viabil 12-24 de ore, deci daca mai ai 12 zile pana la menstruatie, in teorie nu mai poti ramane.
Problema este ca data urmatoarei menstruatii depinde de o multitudine de factori (hormonali, sanatate, alimentatie, emotionali etc.) deci nu poti fi absolut sigura. Din acest motiv nu este bine sa te bazezi pe calendar pentru evitarea unei sarcini.
Daca ai un ciclu de 28 de zile, nu esti fertila in zilele 1-9 si 16-28 numarate inainte din prima zi a menstruatiei. Daca ai un ciclu de 31 de zile, ai la dispozitie zilele 1-12 si 19-31. Bineinteles ca avand menstruatia in primul interval in fiecare din cele doua cazuri, perioada utila se reduce.
Ai putea incerca sa iti cunosti mai bine corpul verificandu-te o vreme cu metoda secretiei vaginale si/sau cu metoda temperaturii bazale.
http://www.copilul.ro/......a9051.html
http://www.seximus.ro/articole/metoda_temperatura_bazala.php

| Catalina990099 a răspuns:

La aproximativ o săptămână după ce ti se termina menstruatia începe perioada fertilă, în care e si ziua ovulatiei, adică cand sunt șanse mult mai mari de a rămâne însărcinată. Sunt teste pentru ovulatie in farmacii daca vrei sa afli ziua exactă.

| CrissL0101 a răspuns:

Vezi că-s aplicații care-ți arată perioada fertilă și nu numai.