| maria_8327 a întrebat:

Poti ramane insarcinata in a opta zi de cand a inceput ciclul menstrual? Precizez ca ciclul se cam intinde pe 6 zile. Multam fain!

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

Buna, teoretic nu, pentru.ca nu esti in perioada fertila, vreo 7 zile dupa menstruatie esti in perioada nefertila, insaaaaa...nu poti fi 100% sigura, mai ales daca nu ai menstruatie regulata; cauta un mijloc de protectie mai sigur, metoda calendarului e sigura cam 50-60 %, asa ca nu te baza prea tare pe asta...totusi nu cred ca ramai, e posibil oricand sa ramai insarcinata doar ca riscul e mai mic, posibilitatea exista la orice contact sexual.
Pe viitor foloseste anticonceptionale sau prezervativ, mai bine sa foloseasca partenerul tau prezervativ ca va fereste si de diferite boli, sa stii ca exista si prezervativ feminin.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da. Daca ciclul tau este perfect regulat, riscul este de cam 20%.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Şansele sunt prezente, spermatozoizii trăiesc între 3 şi 5 zile.
Foloseşte prezervativul şi nu mai stai stresată.
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat