| alexaalexandra18 a întrebat:

Oare de ce ne ia atat de mult sa uitam persoana iubita? eu nici acum nu l-am uitat pe fostul meu prieten desi au trecut 3 luni si ceva de cand numai suntem impreuna.
A fost primul meu prieten, prima mea iubire de la care am invatat multe.Am fost un an impreuna, si fostul punand punct pe motivu ca numai simte nimic pentru mine.
Am incercat sa am o alta relatie, dar nimic.Mai mult de o 1, 2 nu am putut sa stau cu acel baiat.Sincer parca nimeni nu il poate inlocui,nimeni nu are gesturile lui, nimeni nu ma poate tine in brate cum ma tinea elsad.
Insa si cu aceasta rana in suflet tot nu mi-am pierdut speranta si sper ca intr-o buna zi sa se intoarca la mine, desi cred ca acest lucru este imposibil.]
Credeti ca mai are rost sa sper ca poate candva va reveni inapoi la mine?
Credeti ca un om care spune ca numai simte nimic pentru tine ii pot reveni sentimentele inapoi?
De ce nu il poate inlocui nimeni?

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca iubesti un om, nu il vei uita niciodata. dar vei reusi sa treci peste suferinta produsa. Sigur, nu in 3 luni, in 3 luni nu treci nici peste suferinta produsa de pierderea unui catel, cu atat mai putin a unui iubit. Ia si tu o mica pauza, nu mai incerca relatii macar 1 an sau 2 si vei vedea ca dupa aceea va fi mai bine.

| mona a răspuns:

Nu iti mai face sperante ca se va intoarce la tine si vei vedea ca mai tarziu va exista cineva care sa il inlocuiasca

| zNCrys a răspuns:

Inca nu ai gasit pe cineva care sa iti placa la fel de mult cum ti-a placut el.Cam in aceeasi situatie sunt si eu numai ca un pic invers, adica eu sunt baiatul care nu mai simte nimic...si nu este de fapt nimic e doar o rutina foarte inervanta,nimic nu mai este incitant, sarut, discutie, sex, plimbare...nimic.Se intampla relatia a durat aproape 2 ani.
Acum sa raspund exact la ultima ta intrebare. Poate fi inlocuit, daca a fost primul nu inseamna ca este si ultimul, gaseste ceva ce iti place mai mult si treci peste. Bafta multa!

| neutrino a răspuns:

Primul nu poate fi uitat niciodata. Noroc cu efectele timpului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimeni nu e de neinlocuit. Fa ceva sa il uiti, cu timpul va deveni o obsesie daca nu il uiti...

| AndyLavy a răspuns:

3 luni? ti se pare destul timp? la mine au trecut 2 ani si ceva cred, si nu pot sa zic ca l-am uitat, doar am cunoscut pe altcineva, si am devenit indiferenta fata de primul iubit. pot trece luni ani, poate chiar o viata. de uitat nu il vei uita niciodata, dar cu timpul sentimentele nu vor mai fi asa puternice, si incet incet vei deveni indiferenta. va fi doar o amintire frumoasa, de care, sper ca iti vei aminti cu drag. nu exista leac, si nici faza cu "imi gasesc pe altul" nu functioneaza. Nu incerca sa cauti in altii ceea ce avea el, nu vei gasi, sau chiar daca vei gasi iti vei face rau singura. Incearca sa iti ocupi timpul cu alte activitati, iesi cu prietenii, comunica mult, fa-ti prieteni, si aici ma refer la amici, noi, ocupa-te de scoala( daca iti place si vrei ). fiecare persoana e diferita si trece peste o despartire mai greu sau mai usor.
cel mai bine este sa nu te minti singura, ca se va intoarce si asa mai departe, fi tare si convinge-te singura de faptul ca poti trece peste si il poti "uita"...tiu ca nu este deloc usor, si ai impresia ca nimeni nu intelege asta si nimeni nu te poate ajuta. Lasa asta in seama timpului, totul trece, mai devreme sau mai tarziu, depinde doar de tine.
Muult succes!

| kagome17 a răspuns:

Prima iubire nu se uita nicioda de asta ti se pare ca nul poate inlocui nimeni...incearca sa iti gasesti pe altcineva care sa te iubeasca si sa il iubesti si cu timpul o sa incepi sa-l uiti deoarece o sati pese mai mult de actulalul.....si mie mi s-a intamplat