| theodoraafi a întrebat:

Oare trecutul o sa ma lase vreodata in pace?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Teo, trecutul nu poate fi uitat insa cu timpul emotiile tale se vor metamorfoza. Vei privi la trecut cu nostalgie si nu cu tristetea aceasta apasatoare. Fii sigura ca nimeni nu poate uita trecutul, asta e o minciuna. Trecutul nu il uiti, dar cu timpul incepi sa il privesti cu alti ochi. Acum durerea te orbeste insa peste un timp vei invata sa te folosesti de el ca de o lectie. Daca vrei sa traiesti prezentul gandeste-te la viitor. Nu te uita in urma decat ca la o lectie pe care o repeti dar pe care nu o inveti in intregime. Daca ai invata lectia pe intregime ai invata si tristetile si supararea. Invata sa faci un rezumat a ceea ce s-a intamplat pastrand in inima lucrurile bune si care te-au facut sa fii fericita. Cu totii suferim uneori dar trebuie sa mergem mai departe. Fii tare!

11 răspunsuri:
| CevaNormal a răspuns:

De lasat poate o sa te lase in pace, dar asta numai de tine depinde cat de mult doresti tu ca sa fie asta.

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Atata timp cat stai si te gandesti mereu la ce a fost te asigur ca nu. o sa te urmareasca tot timpul.

| simoSTAR a răspuns:

Trecutul nu se uita, insa daca avem vointa si daca tinem cont de greselile pe care le-am facut, el ne va ajuta sa traim, sa nu mai facem aceleasi greseli.si daca nu avem trecut, nu am avea amintiri deci nu am avea nimic pentru ca doar cu astea ramanem.

| Artemiss a răspuns:

Atata timp cat tu il rascolesti nu!
Nu mai privi in urma, traieste in prezent! E greu, stiu, si eu ma chinui... dar viata merge inainte.
Ce nu te omoara te face mai puternic!

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Nu poate, dar tu poti sa-l uiti.Lipeste tot

Răspuns utilizator avertizat
| alexxaz a răspuns:

Depinde. Daca vrei sa-l uiti incearca sa privesti mai mult spre viitor, si demonstreaza celorlalti ca te-ai schimbat. trebuie sa fii sigura pe tine.

| adinaciosescu a răspuns:

Depinde de tine daca te vei putea impaca cu el.Sau daca vei putea ierta sau te vei ierta? Depinde de ce trecut ai, dar totul depinde numai de tine.

| Denisse_8813 a răspuns:

Amintirile raman oricat ai incerca tu sa le uiti, insa eu am o deviza care ma ajuta intotdeauna "sa fug" un pic de lucrurile mai neplacute din trecut si anume:daca ramai legat/a de trecut, niciodata nu vei putea trai prezentul si nici viitorul, care cu siguranta sunt mult mai importante decat ceea ce a fost...

| Andra_5221 a răspuns:

Totul depinde numai de tine. Daca o sa inveti sa iti controlezi emotiile, si sa accepti ceea ce ti s-a intamplat in trecut(sau ceea ce ai facut). Totii trebuie sa invatam sa fim buni si cu ceilalti, dar mai ales cu noi insine pentru a putea merge mai departe.

Desi...chiar nu stiu ce te face sa iti doresti asta. Trecutul e al tau, trebuie sa il accepti asa cum este el, trecutul face parte din noi si nu putem trece foarte usor prin el ca si cand nu ar fi fost(nici nu ar trebui sa ne dorim asta). Asa ca fruntea sus, toti suntem oameni cu totii gresim, idea este sa nu ne lasam asa usor infranti. CURAJ ce a fost a fost, viitorul conteazawinkinghappyhappy

| lacilaci19 a răspuns:

Nu te mai gandi la trecutwinking