| anonim_4396 a întrebat:

Of,Of,revin cu aceeasi intrebare,dar va rog mult,fara sa va bateti joc.Da,stiu,am gresit,o sa-mi spuneti ca sunt inconstienta dar nu e chiar asa.O vreme am luat anticonceptionale,am folosit si prezervativ,dar luna trecuta n-am mai folosit nimic.Ce problema am? Am facut-o neprotejat,am continuat dupa ce iubitul meu a ejaculat si s-a sters, si a durat foarte putin nr 2.Nu pot sa imi dau seama daca eram ori nu in perioada cea mai riscanta, stiu ca atunci secretia vaginala e mai multa si putin altfel...Mi-am luat 2 teste "La Minut" pe care le-am facut vcam la 12 zile de la contact,un test dup-amiaza, iar ynul a doua zi de dimineata.Au iesit ambele negative.Ieri,la 17 zile,am mai facut unul de la "Sensi Blu" care e tot negativ.Dar imi e frica,daca le-am facut prea devreme,daca nu erau bune?sadSpuneti-mi parerea voastra, daca as fi putut ramane sau nu.Menstruatia normal imi venea pe 12 cand luam anticonceptionale, dar in ultima luna cand le-am luat(noiembrie) a venit pe 5.Acum insa nimic! Imi e frica deoarece de pe 5 ma doare burta,ma dor ovarele si sanii ca si cum mi-ar veni... Ajutati-ma,va rog, sunt disperata! M-am certat cu prietenul meu si am hotarat ca de acum sa nu mai facem asemenea prostii!

27 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

S-ar putea sa fie si o dereglare hormonala, oricum mai repeta la 3 saptamani testul, iar in rest ai grija de tine si protejeaza-te! Ulciorul nu merge de multe ori la apa!

| VadTot a răspuns:

De Ginecolog ai auzit? Go~~!

evenso
| evenso a răspuns:

Sanse ca sa fi ramas gravida sunt, dar poate ca totusi intarzie ciclu menstrual si de asta ai dureri.
Daca nu iti vine ciclul menstrual sa mai repeti testul pentru sarcina din urina de dimineata cam peste o saptamana.

| Diiiidi a răspuns:

Eu zic sa mai astepti o saptamana si daca tot intarzie menstruatia fa un test de sarcina.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

N-am să mai reiau "povestea" din răspunsul pe care ţi l-am dat pe 6 decembrie.

Oricum, cele 3 teste de sarcină sunt neconcludente, deoarece le-ai făcut prea devreme!

Totuşi, dacă spui că înainte îţi venea menstra pe 12 atunci e posibil ca să fi "revenit" la aceaşi dată ( mai ales că ai acele dureri premenstruale )...

Mai ai răbdare 3-5 zile, iar dacă menstra tot NU vine atunci mergi la un control ginecologic.

Înainte de a merge la ginecolog să faci 2 teste de sarcină CORECTE - aşa cum explicam în răspunsul din 6 decembrie, deoarece medicul te va întreba de aceste teste!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă ( din diverse cauze : răceală, infecţie, medicamente, etc. ) este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă" medicală!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană şi/sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic.

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină menstruaţia.

Toate cele bune.

| Azre a răspuns:

Dacă ești tută, acum suferă!
Mai faci un test de sarcină dacă întârzie menstruația. Dar oricum șansele sunt mici să fi rămas însărcinată.

| anonim_4396 explică (pentru Azre):

Vai ce rău eşti sad nu mă aşteptam de la tine...

| Azre a răspuns (pentru anonim_4396):

Of of of păi cum să faci o astfel de greșală? Spune-mi și mie? odată nu vă ajungea? Trebuia de două ori? Mai ales când știai în ce situație te afli i-a spune-mi mie?

| Azre a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai că am dat cui nu trebuie reply rolling on the floor imi pare rău vio...

| anonim_4396 explică (pentru Azre):

Eu nu fac astfel de greşeli tu. şi nu-i nimic happy

Răspuns utilizator avertizat
| MrSoapte a răspuns:

Posibil sa ai o dereglare hormonala! Nu te mai agita ata si, cred ca ginecologul tau iti poate raspunde ma usor, la aceasta intrebare! Totusi, incearca sa fii mai precauta cand vine vorba de lucruri de genul asta!

| DaniAdrian a răspuns:

Acum ca el e tufa de venetia nu e vina noastra, vad ca ti s-a dereglat programul ca sa zic asa, daca ai zis ca luna trecuta trebuia sa-ti vina pe 12 si tu ai luat anticonceptionale, e clar trebuie sa astepti sa iti vina nu ai ce face, si de acum inainte spune-i si tu sa nu mai fie bolovan si sa-si dea drumu afara nu inauntru...

| AditzaAditsssa a răspuns (pentru DaniAdrian):

Ca sa fie clar, NU SI-A DAT DRUMUL IN MINE! Am spus ca am facut un nr in urma caruia acesta a ejaculat in afara si s-a sters apoi cu un servetel.Am continuat sa facem si al doilea nr care adurat foarte putin pentru ca i s-a culcat. Eu intreb daca spermatozoizii ramasi pe canal de la prima ejaculare ar fi putut ajunge in mine cand am continuat si daca din asta eu as fi putut ramane insarcinata.Deci el nu a ejaculat in mine, nu as fi fost atat de tampita incat sa facem asta.Problema e ca de o saptamana trebuia sa imi vina si nu mi-a venit, desi am dureri pe sub buric care se duc spre ovarul stang si spre picior.

| DaniAdrian a răspuns (pentru AditzaAditsssa):

Ok nu s-a intamplat sa faca el asta, e chiar foarte bine, nu-ti fa griji nu a ramas, deci nu veti avea nuci un copil, in schimb problemele tale nu le stiu chiar bnie, dar pot spune ca ori "te-ai dereglat" ori poate ai racit jos, du-te la doctorul de familie si fa-ti un consult, succes.

| hotdesire a răspuns:

Faci test cu prima urina dimineata si relaxeaza-te dar de acum numai faceti sex asa ca doi inconstienti.

| AditzaAditsssa a răspuns (pentru hotdesire):

Multumesc pentru raspuns dar nu mai e valabila intrebarea ca mi-a venit menstruatia si mi-a si trecut astazi! si da, voi fi mult mai atenta!

| lavinutsa a răspuns:

Ada stiu cum e asta e in capul nostru frica de sarcina dar nu esti eu am facut la teste de zici ca eram obsedata si daca te face sa te linistesti fa draga cate teste vrei numai sa poti sta linistita:*

| AditzaAditsssa a răspuns (pentru lavinutsa):

Pfff...da...o sa mai fac si eu unul pentru linistea mea, asa cam peste o saptamana ca or sa fie mai mult de 3 saptamani de la contact iar testul va iesi cu un rezultat corect.Dar tu ce teste folosesti? eu mi-am luat 2 mai ieftine ca au fost singurele pe care le-am gasit in farmacia de langa mine si apoi unul de la Sensi Blu si nu stiu cam cat de bune suntlaughing)

| lavinutsa a răspuns (pentru AditzaAditsssa):

Alea de la sensi blu sunt bune

| Evilo a răspuns:

Nu cred ca pot sa te ajut prea mult cu treaba asta, dar zi-mi te rog, sper ca treaba asta nu ati facut-o de la commentul care ti l-am dat prima oara. sper ca nu de la aia s-a ajuns aici ca o sa devin emo de frustratie...dar totusi zi-mi adevarul te rog.

| AditzaAditsssa a răspuns (pentru Evilo):

Nu nu, nu de la commentul ala s-a ajuns aicilaughingtreaba e ca noi doi suntem de 2 ani impreuna, eu am 18 ani, el 23.Viata sexuala mi-am inceput-o cu el cam acum un an.Chestia cu sarutul era o parte peste care nu reuseam de niciun fel sa trec, adica stiu sa il fac sa se simta bine in intimitate dar cea mai usoara parte mi se parea cea mai complicata.Iar "partida" cu ghinion s-a intamplat si aia inainte sa postez prima intrebare, cam cu o saptamana inainte.Deci nu de la tine a pornit totul.Acum marea problema e ca am facut-o neprotejat, la la la(restul e mai sus) si am dureri la ovarul stang, cu dureri de picioare si mijloc iar menstruatia nu apare.Reciteste intrebarea de mai sus si spune-mi parerea ta!

| Evilo a răspuns (pentru AditzaAditsssa):

Stii ca sunt baiat big grin. Habar nu despre ce spui tu, nu ma lua cu din astea big grin. Ti-am citit toate intrebarile, dar stuiez psihologia si m-am gandit ca din sugestia a iesit prostia asta sad. Ar fi fost un punct foarte negru pentru ceea ce stiam. In orice caz imi pare rau pentru tine, daca tu crezi ca te mai pot ajuta cu ceva spune-mi.

| AditzaAditsssa a răspuns (pentru Evilo):

laughing ce gafa am facutlaughing mersi mult oricum pentru sfaturi si cred ca o sa mai apelez la tine ca as avea mai multe probleme pe care mi-ar placea sa le discut cu o persoana care intelege exact psihicul unui om.

| Evilo a răspuns (pentru AditzaAditsssa):

Nu-i nimic, contacteaza-ma cand vrei tu ^^.

| iiKidda a răspuns:

Heii. Eu nu cred ca e bine ce ai facut..In primul rand, cati ani ai?
Daca ai sub 18, e prea riscant sa faci asemenea chestii..Stiu,e normal la o varsta mai matura sa faci asta..Omul mai face si greseli, dar... worried Parintii tai au aflat de asta, nu? Sau s'ar putea sa ai decat niste probleme, o indigestie, ceva. Sper ca te'am ajutat. :* Funditaa? puppy dog eyes

| bradeatabita a răspuns:

Buna! din cate stiu eu dupa zece zile de la intarzierea ciclului menstrual.happy